Andy Warhol: Marilyn

Andy Warhol: Marilyn | foto: archiv iDNES.cz

Warholovy Marilyn jsou vystaveny v Plzni

Nejslavnější serigrafie světoznámého amerického malíře, grafika a filmaře Andyho Warhola jsou k vidění v Plzni.

Andy Warhol - Mao C' Tung IV.Pět desítek sítotisků s portréty Marilyn Monroe, Mao Ce-tunga, Johna Lennona i nejslavnější dílo Campbellovy polévky, se kterými Warhol ve své době šokoval svět, vystavuje od pátku Západočeské muzeum v Plzni. Expozici připravilo s pražskou Galerií U Bílého jednorožce. Výstava potrvá do 14. září.

"Warhol je ikona výtvarného umění, jež zvláště v posledních dvou letech zažívá obrovský boom. Rostou ceny děl i zájem o jeho život," uvedl galerista a podnikatel Zdeněk Kočík, který díla zapůjčil.

Andy Warhol: Mick JaggerMezi 50 obrazy vystavenými v Plzni je celá série deseti portrétů Marilyn Monroe, ale například i dva malé portréty Micka Jaggera s originálním podpisem autora. "Portrétoval významné herce, politiky a výtvarníky, kteří se scházeli v New Yorku v jeho ateliéru. Ročně jich bylo 50 až 100. Obrazy však podepisoval zřídka," dodal Kočík.

Vystavená díla jsou sítotisky existující v sériích od pěti do 300 kusů. "Jeho umělecký rukopis je nezaměnitelný. Používal fotografické portréty, které sítotiskem přetvářel," dodal Kočík.

Andy Warhol - obraz Liz (1963)Největší kolekci Warhola má jeho muzeum na Slovensku. Z Medzilaborců pocházeli jeho rodiče, než emigrovali do USA. "Když zemřel, vystavila tam muzeum jeho nadace na zelené louce," dodal galerista. Prací Warhola se údajně objevuje čím dál tím méně. "Před dvěma měsíci byl prodán jeho portrét Elizabeth Taylorové za 25 milionů dolarů, což ukazuje, kam až ceny jdou," dodal Kočík, jenž díla nakupuje hlavně v Londýně.

Výstava v Plzni je předzvěstí velké pražské výstavy, kterou pražská galerie připravuje na příští rok. Vystřídat by měla expozici Salvadora Dalího, z níž se část přesune do Plzně.


Andy Warhol

(1928 - 1987)

Andy Warhol - Self-portrait II.Působil jako umělecký návrhář a komerční výtvarník. Malovat začal na konci 50. let. Proslulý byl jeho ateliér Factory (Továrna), kde také natáčel filmy. Působila zde i rocková skupina Velvet Underground, jejímž byl v počátcích uměleckým guru. S masovou produkcí sítotisku začal v roce 1963. O pět let později na něj spáchala atentát jedna z jeho hereček. Přežil, přesto se podle odborníků z jeho života ztratily dřívější extravagance, lehkomyslnost a nespoutanost. Až do konce života se věnoval svému časopisu Interview a portrétování.


,