Sýkorova retrospektiva shrnuje mistrovství zrozené z rozumu i intuice

  12:35aktualizováno  12:35
Monografickou výstavu děl devadesátiletého Zdeňka Sýkory přináší Galerie hlavního města Prahy. A je to výstava stejně vzrušující jako Sýkorova tvorba.

Černo-bílá struktura: Sýkorův op-artový olej na plátně | foto: ARCHIV ZDEŇKA A LENKY SÝKOROVÝCH

O Zdeňku Sýkorovi se mluví nejenom v souvislosti s jeho čerstvě oslavenými devadesátinami, velkou retrospektivou v Galerii hlavního města Prahy a druhou částí právě vydaného monografického cyklu, knihy rozhovorů. Posledních dvacet let jsou jeho obrazy na trhu s uměním stále žádanější, je zastoupen jako jeden z mála našich umělců ve stálé expozici v pařížském Centre Pompidou.

A právě zmíněná výstava v Městské knihovně, kterou připravil kurátor Pavel Kappel, je dokladem Sýkorova systematického přístupu k tvorbě, z něhož však rozhodně nezmizela spontánnost, radost a vzrušení. To se mimoděk přenáší i na návštěvníka galerie.

Od otázek k odpovědím

V geometrických liniích, strukturách a skvrnách se zračí vodní hladina, horizont a ubíhající mraky, oči přecházejí a divákovo nitro bouří. V první části výstavy se z fascinace velkými barevnými i černobílými formáty tvoří otázky, druhá, analytičtější část výstavy, na ně odpovídá.

Linie č. 205: obraz z roku 2002

Linie č. 205: obraz z roku 2002

Předkládá popis systému Sýkorovy tvorby, ukazuje partituru, podle níž virtuózní malíř pracuje, dává porozumět řeči čísel, kterou Sýkora promlouvá.

Poctivou práci odvedl nejenom kurátor, ale i Jan Šerých, který v Městské knihovně figuruje jako architekt výstavy. Ač o generace mladší, jejich tvorba má jasně vysledovatelné paralely, Šerých Sýkorovi rozumí.

Zdeněk Sýkora začínal krajinami, impresionistickými i fauvistickými pohledy na lounskou přírodu. V roce 1959 uviděl v Ermitáži vystavené obrazy Henriho Matisse, které ho zásadně ovlivnily. Opustil přírodu a soustředil se na autonomní zákony malby – i když právě příroda v ní zůstala obsažená, jen přeneseně, jako dojem, který vznikne až v hlavě diváka.

Sítotisk Zdeňka Sýkory z knihy Poezie-struktury-linieSítotisk Zdeňka Sýkory z knihy Poezie-struktury-linie

Sítotisk Zdeňka Sýkory z knihy Poezie-struktury-linie

Sýkorovy obrazy nejsou statickými dekoracemi, je v nich tenze, z organického celku prosakuje intenzivní chvění. Přestože Sýkora používá ve své tvorbě počítačové programy a systém "chladných" matematických vzorců, nepostrádá jeho dílo intuici, autorský cit, originalitu až živočišnost. Právě v tomto zdánlivém rozporu či přinejmenším paradoxu vzniká neopakovatelná síla Sýkorových obrazů.

Fascinace prostorem

Výstava v Městské knihovně představuje stovku Sýkorových prací v jednoduché, ale funkční instalaci. Je jasně vidět vztah mezi prvotními krajinami a obrazy zahrad, kde abstraktní barevné struktury malované na jutovém podkladě netušeně předznamenávají náboj budoucích struktur a linií. Je v nich vlastně ta stejná informace, později jen mnohem precizněji vyjádřená pomocí výtvarných prvků, kterým Sýkora přiřadil čísla a nechal počítačový program logicky je zorganizovat.

Linie č. 125: I tento olej a akryl na plátně z roku 1994 má rozměr 2 x 2 metry

Linie č. 125: I tento olej a akryl na plátně z roku 1994 má rozměr 2 x 2 metry

Tedy fascinace obrazem krajiny, bytostná potřeba volného prostoru a nutnost jeho interpretace pomocí světla a geometrické struktury.

Vztah mezi přísnou racionalitou a náhodou je u Zdeňka Sýkory důležitý. Racionální a intuitivní má však nakonec týž fascinující výsledek, na jehož konci stojí linie ubíhající či stáčející se z nekonečna lidské fantazie a do ní.

Retrospektiva - Zdeněk Sýkora 90
Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna, Mariánské náměstí 1, Praha 1, kurátor Pavel Kappel. Výstava trvá do 2. května.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

Dnes mladým na zdi visí spíš Ikea než umění, říká odborník Jaskmanický

Galerista Jiří Jaskmanický

Klientům radí, jak rozeznat investiční potenciál uměleckého díla, případně jeho autora. Jiří Jaskmanický platí za...

OBRAZEM: To nejlepší z Czech Press Photo. Prohlédněte si vítězné snímky

2003. Sedlák Jan Rajter s malým Vašíkem na pastvině. (Ibra Ibrahimovič)

Do konce února si návštěvníci pražského Karolina mohou prohlédnout to nejlepší z prestižní fotografické soutěže Czech...

Najdete na iDNES.cz