Švejk je na návštěvě ve Vídni

Výlet proti proudu času a ohlédnutí za několika stoletími vztahů mezi českou a rakouskou metropolí v těchto dnech nabízí expozice vídeňské Národní knihovny. Myšlenka uspořádat podobnou výstavu se zrodila již před rokem a půl. Nyní, v době, kdy Češi v referendu schválili přistoupení k Evropské unii, však snaha přispět k většímu vzájemnému poznání a porozumění mezi Čechy a Rakušany získává nový, symbolický význam.

Při prohlídce více než stovky vystavených objektů před návštěvníkem ožívají barvité, ne vždy jednoduché a poklidné, společné dějiny obou hlavních měst, do nichž neustále vstupovala politika.

Samotná expozice začíná již ve foyer a na schodišti knihovny, kde jsou mimo jiné připomenuty početné, po celé Vídni roztroušené rodiny s příjmením Prohaska nebo Wlk.

Mnohým se možná budou sbíhat sliny poté, co o kousek dál uvidí fotografie koláčů a jiných kulinářských specialit typických pro Čechy a Moravu.

Připomenuty jsou pochopitelně také známé postavy česko-rakouských vztahů, jako například Pavel Kohout, Václav Havel, Franz Kafka, Robert Musil, nebo Wolfgang Amadeus Mozart.

Jádro výstavy potom tvoří vzácné dokumenty mapující historii kontaktů mezi Prahou a Vídní, jako například cenné rukopisy pocházející ze středověku, nebo plány obou metropolí z ptačí perspektivy, které vznikly za časů Marie Terezie.

Výstava potrvá do konce října. Rakouská Národní knihovna sídlí na náměstí Josefsplatz 1. Expozice je otevřena denně od 10 do 16 hodin, ve čtvrtek až do 19 hodin. Vstupné je 5 eur, snížené 3 eura.

Fotografie z výstavy Prag - Wien. Plakát k filmu Švejk v civilu vytištěný v roce 1927.

Fotografie z výstavy Prag - Wien.

Fotografie z výstavy Prag - Wien.