Romská elita, kterou nedokážeme vidět

  1:00aktualizováno  1:00
Už druhou knihu portrétů v Česku nafotografoval a vydal Chad Ewans Wyatt, který od roku 1976 žije ve Washingtonu. V těch publikacích přitom "občansky" dokázal to, co se zdá pro tuzemské fotografy z nějakých důvodů nerealizovatelné.

Chad Ewans Wyatt - Katka Danyiová - Katka Danyiová, redaktorka a grafička romského čtrnáctideníku (2001-2004) | foto: Chad Ewans Wyatt

Wyatt poprvé přijel do Prahy ve třiadevadesátém roce spolu s manželkou, která tady pátrala po osudech rodiny, o níž postrádala zprávy celá desetiletí. V onom roce Wyatt v Praze exponoval první portréty zdejších umělců, například fotografky Dagmar Hochové.

"Nejedna ze světových kultur se má co učit od houževnatých a protřelých českých a moravských umělců. Měl jsem to štěstí mnoho z nich v posledních osmi letech portrétovat a je pro mne velkou ctí, že zde mohu výběr z těchto portrétů představit," vyznal se washingtonský fotograf v předmluvě své publikace 101 umělců v České republice, kterou vydalo nakladatelství Argo v rámci projektu Praha – Evropské město kultury 2000.

Kniha černobílých portrétů snímaných fotoaparátem nejspíš na střední formát získala tuzemské ocenění v soutěži obrazových publikací. Wyatt snímky představil i na výstavách.

Američan při výběru umělců postupoval napříč uměleckými druhy i generacemi. Výsledkem byla velmi otevřená sestava tvůrců, která nerespektovala škatule a houfy, cizincům pochopitelně většinou nesrozumitelné, do nichž se česká kulturní scéna sama nahání.

Výtvarná kvalita tohoto projektu byla kolísavá: u některých osobností, například u architekta a herce Lumíra Tučka či básníka a hudebníka Pavla Zajíčka, nalezl Wyatt zcela případnou stylizaci, jiné portréty (Pavla Šruta, Aleše Najbrta, Emila Viklického atd.) zůstaly u kultivovaně realistických podobenek, u velmi uspokojivého řemesla.

Jen co projekt 101 umělců získal konečný tvar, pustil se Wyatt do dalšího souboru, do fotografování těch českých Romů, kteří se vymykají – diplomaticky řečeno – zavedené exotické představě, která v této zemi o nich převládá.

A z tohoto svého snažení Wyatt složil účet jednak výstavou, která dosud byla představena v Brně a v Praze, jednak velkorysou, velmi kvalitně vytištěnou publikací, kterou opět vydalo Argo.

To jsem tedy netušila
"Roma Rising/Romské obrození se odklání od konvenčních způsobů portrétování Romů. Nabízí portréty plné respektu  a klidu, portréty formální svým černobílým provedením. Každý z nich je pozváním diváka k zapojení se do nepoznané konverzace, upřímného rozhovoru mezi rovnými.

Poznáte asi jednu či dvě známé osobnosti. Ale většina z těch, které tu najdete, jsou anonymní lidé, kteří mimo mediální výsluní budují cihlu po cihle střední třídu, a nacházejí tak českou odpověď na vzdorující problém této zkoušené menšiny," píše Ch. E. Wyatt v předmluvě své letošní publikace.

Skromností ten muž netrpí, patosu se nebojí, to už ostatně napověděla předchozí citace jeho slov. Známých romských osobností přítomných v knize najde i našinec-ignorant přece jen více než jednu či dvě.

Wyattova přímočarost českému pochybovači tudíž pravděpodobně připadne jako neúměrně "buldozerovitá", jako typicky americká. A už ten název projektu, že: Romské obrození… Avšak opatrně, velmi opatrně s pražskou ironií a skepsí! – právě Wyattova akčnost a otevřenost má hlavní zásluhu na tom, že fotograf svá předsevzetí dotahuje do konce a objevuje nejen pro sebe, nýbrž i pro nás, ba dokonce pro zdejší zasvěcence zajímavé lidi.

"Musím se přiznat, že soubor Roma Rising/Romské obrození i mně nečekaně odkryl jeden netušený obzor. Z fotografií jsem se poprvé dozvěděla o existenci některých mně dosud neznámých osobností.

Jednou z nich je třeba lékařka-diabetoložka Olga Rostášová; dlouho jsem žila v domnění, že jediný Rom lékař je u nás chirurg Vladimír Horváth," přiznává se v doslovu ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, v knize rovněž portrétovaná, a to spolu se svým mužem, jímž je zmíněný MUDr. Horváth.

Jiný vidí jiného
Romské obrození je fotograficky ještě konvenčnější a informativnější než 101 umělců v České republice. Celkově jde více o sociálně-fotografický koncept než o ryze fotografický soubor.

Každému z osmaosmdesáti zobrazených Romů je vyhrazena jedna dvoustrana: vlevo je portrétovaný člověk představen základními životopisnými daty a odpověďmi na několik anketních otázek (Žijete, jak jste si přál? Jaké máte plány do budoucnosti?), na pravé stránce je reprodukována fotografie.

Převažují polocelky či polodetaily v pracovním prostředí nebo v domácnosti, v několika případech technicky zručný Chad Wyatt zvolil detail obličeje. Něco tak přirozeně pozitivního a optimistického tady v oblasti obrazových publikací už hodně dlouho nevyšlo!

"Roma Rising/Romské obrození je u nás zcela prvním projektem svého druhu a je příznačné, že k jeho realizaci přistoupil právě cizinec. K tomu dílem Afroameričan. Ale hlavně odpočatý, nepříliš poznamenaný letitými romsko-neromskými animozitami ukrytými pod pokličkou naší malé těsné české kotliny," konstatuje v doslovu Jana Horváthová. 

Mohl by se takových dobře umanutých Wyattů pohybovat po téhle republice větší počet. Aspoň bychom se o sobě něco dobrého, ale třeba také něco hrozného, co sami nejsme schopni dohlédnout, dozvěděli.

Chad Evans Wyatt: 101 UMĚLCŮ V ČESKÉ REPUBLICE. Překlad: Gerald Turner, Alexis Gibson a Linda Paukertová. Rok vydání: 2000. Doporučená cena: 390 korun. Hodnocení iDNES: 70%

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Obraz Františka Kupky Pískaři na Seině se vydražil za 16 milionů korun

Obraz Františka Kupky z raného období Pískaři na Seině ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše, datovaný do roku 1907, se...

Premium

Pracovala pro Coldplay i Mattoni. Tvořím, i když to nejde, říká výtvarnice

Malířka a grafička Míla Fürstová žije a pracuje ve Velké Británii, její díla jsou dokonce součástí umělecké kolekce...

Zemřel významný český výtvarník Karel Malich, bylo mu 95 let

Ve věku 95 let ve čtvrtek zemřel sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Karel Malich, jeden z...

OBRAZEM: Jak končí jedny dějiny? Fotografie připomínají revoluční dekádu

Výstav k připomenutí třicátého výročí sametové revoluce pomalu přibývá. Jednou z nich je i hlavní výstava letošního...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz