Co čeká Národní galerii s novou komisí? | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Národní galerii mají v rukou noví lidé. Nebudeme komisí kejvalů, vzkazují

  • 1
Ministerstvo kultury ustavilo komisi, která má řešit směřování Národní galerie po odchodu dosavadního šéfa Milana Knížáka. Jsou v ní kurátoři, rektor i šéfové jiných galerií. Poprvé se sejdou na konci září.

Ministr Jiří Besser pověřil patnáct odborníků, mezi nimiž jsou šéfové galerijních institucí, kurátoři či akademičtí pracovníci, aby mu pomohli s přípravou návrhu na další směřování Národní galerie. V komisi mají zasednout kunsthistorici Milena Bartlová, Vlasta Čiháková Noshiro, Tomáš Pospiszyl či Pavel Lagner, šéf brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek, rektor Akademie výtvarných umění Jiří Kotalík.

Rada se oficiálně jmenuje Poradní komise ministra kultury pro otázky galerií zřizovaných Ministerstvem kultury ČR a měla by řešit i směřování jiných příspěvkových organizací spadajících pod tento resort.

Nový ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek

Ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek

Kunsthistorička Milena Bartlová

Kunsthistorička Milena Bartlová

"Komise bude mít poradní hlas a bude moci doporučovat změny ve směřování Národní galerie," vysvětluje ředitel ministerského odboru vnějších vztahů Stanislav Brunclík. Zda tak komise neudělá práci za případné kandidáty na post nového ředitele, není podle něj úvaha na místě. "Logicky musíme nejdřív vědět, kudy se má NG ubírat, její práce je o stupeň výš než koncepce kandidátů," vysvětluje.

"Nejsme komise kejvalů"

Kdy se rada poprvé sejde, však zatím není jasné. "Počítáme s termínem na konci září. Pořád platí to, že nového šéfa Národní galerie chceme znát k prvnímu červnu příštího roku, nejdřív však musíme vědět, co po něm budeme chtít," dodává Brunclík.

"Ministrův krok mě potěšil. Nejdříve je třeba říct, jak má galerie fungovat a co ministerstvo po jejím vedení vlastně chce, a teprve potom hledat někoho, kdo bude tuhle vizi vhodně naplňovat," míní členka komise a šéfka Uměleckohistorické společnosti Milena Bartlová.

Výstava - výtvarné umění - galerie

Ta už dřív kritizovala průběh původního konkurzu. Tehdejší ministr Riedlbauch nechal postoupit tři kandidáty bez ohledu na odborná doporučení, šéfem galerie však nejmenoval žádného z nich. "Vypadá to, že nejde o komisi kejvalů, že snad budeme mít možnost něco změnit. Zatím jsme se ještě oficiálně nesešli, ale vypadá to konečně na slušný tah v celé kauze," dodává Bartlová.

Mezi členy komise je i šéf brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek. "Naším cílem bude zajistit, aby nedošlo k dalšímu matení pojmů kolem NG, ale jaké budeme mít pravomoci, zatím nevím, ještě jsme se společně nepotkali," říká. Ministerstvo totiž komisaře zatím jen oslovilo, konkrétní představu či termín prvního setkání jim však zatím nikdo nesdělil.

Nový ředitel? Nový status!

O moc moudřejší z pravomocí a způsobu práce komise zatím není ani předsedkyně Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků Vlasta Čiháková Noshiro, i ona je však optimistická: "Situaci v NG není možné řešit jen výměnou ředitele, je třeba nejdřív přinést strukturální řešení. Doufám, že budeme moci zasahovat i do toho, jak bude vypadat nový status galerie."

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09).Právě s tím je problém – dosavadní status je shrnutý do pěti stručných bodů, mezi nimiž třeba zcela chybí přebírání výstav z jiných výstavních institucí. Jako statutárního zástupce jmenuje generálního ředitele, který má na starosti vedení galerie po umělecké i provozní stránce. V téhle souvislosti se mluví i o možném rozdělení tohoto postu na dva – kurátorský a manažerský.

Brunclík však ještě nechce tvrdit, zda se status galerie skutečně změní. "Ale ve výběru šéfa galerie dojde k podstatné změně. Další komise, kterou jmenujeme a jež doporučí, kdo to bude, bude jednat veřejně a hlasovat neanonymně," uzavírá Brunclík.