Mucha bude mít desku ve vstupní hale manhattanského činžáku

- Pamětní deska ivančickému rodáku, malíři Alfonsu Muchovi by měla být umístěna v elegantní vstupní hale manhattanského činžovního domu, který stojí na místě budovy, v níž Mucha žil a měl ateliér nazývaný Sherwood v letech 1904 až 1909. "Půjde o spíše menší desku, Muchův plakát a fotografii domu, jak tenkrát vypadal," řekl v New Yorku Miloš Knorr, který umístění desky a dalších věcí připomínajících Muchu dojednává s majitelem domu.

Ve snaze o umístění pamětní desky ho podporuje generální konzulát ČR v New Yorku. Knorr, který rovněž pochází z Ivančic, řekl, že majitel domu souhlasí s umístěním desky uvnitř vstupní haly a patrně se podaří dodržet i termín jejího odhalení plánovaný na 14. července, kdy uplyne 140 let od umělcova narození.

V elegantní a klasicky vyzdobené vstupní hale zdobí stěnu obraz Paříže a na dvou místech se střídají obrazy malířů ze dvou prestižních newyorských galerií. Dům se nachází na 57. ulici ve střední části Manhattanu. Podle neoficiálních informací se však majitelé staví proti instalaci pamětní desky na domě, protože by se pak mohl stát památkově chráněným objektem, pro nějž platí jiná pravidla provozování a údržby.

Starosta Ivančic Roman Sládek řekl, že návrh pamětní desky předložil sochař Stanislav Hanzík, který je také autorem Muchovy desky v Paříži. Návrh obsahuje motiv sochy Svobody, text v angličtině i češtině a symbol kruhu, který Mucha používal pro plakáty. Dílo Alfonse Muchy (1860 až 1939) představuje jeden z nejpříznačnějších projevů evropského secesního umění, pro které v Paříži kolem roku 1900 vznikla přezdívka Le styl Mucha.

Mucha se poprvé vydal do Spojených států v roce 1904, střídavě pak působil v Americe a v Paříži. Ve Spojených státech byl činný jako malíř a pedagog. Učil na akademiích v New Yorku, Chicagu a ve Filadelfii.

Slovanská epopej, 1928, barevná litografie.

Slovanská epopej - Slovanstvo lidstvu, 1928.

Slovanská epopej - studie. Bratrská škola v Ivančicích - Kolébka Bible Kralické.

Hospodářská a průmyslová výstava v Hořicích, 1903, barevná litografie

Slovanská epopej - Přísaha omladiny pod slovanskou lípou 1894, 1926.

Plakát Job.