Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

  22:30aktualizováno  22:30
Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily olejomalby Františka Kupky ze 30. let Série C III. Élévations a Bílá na modré a červené. Odhadní cena obou děl jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství byla zhruba půl milionu liber.

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního umění dražily také dva obrazy Františka Kupky. | foto: ČTK

Rekordní cena za obraz českého umělce tedy atakována nebyla: Kupkův olej L’Envolé (Vzlet) ji v roce 2016 ve Stockholmu stanovil na 68,7 milionu korun i s aukční přirážkou. Za více než 50 milionů korun se v minulosti prodaly ještě další čtyři Kupkovy obrazy.

V londýnské Christie’s šla v úterý do aukce tvorba věhlasných impresionistů a modernistů. K mání bylo devět obrazů Pabla Picassa, přičemž plátno Mousquetaire et nu assis, označené organizátory za zlatý hřeb večera, se prodalo za 13,7 milionů liber (396 milionů korun včetně přirážky). V nabídce byla dále díla Clauda Moneta, Edgara Degase či Fernanda Légera, ale také například sochaře Augusta Rodina.

Aukce moderního umění budou v Londýně pokračovat a už ve středu půjdou u Christie’s do dražby další dvě díla Františka Kupky: akvarel Impromptu a pastel Autour d’un point z druhé dekády 20 století. V síni Sotheby’s se pak bude dražit poválečné dílo česko-francouzské malířky Toyen s názvem La nuit roule des cris v rámci aukce surrealistického umění. Odhadní cena je 200 tisíc liber, tedy v přepočtu 5,7 milionu korun.

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Koonsův Zajíc, symbol postmoderny, byl vydražen za 90 milionů dolarů

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis