Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

  22:30
Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily olejomalby Františka Kupky ze 30. let Série C III. Élévations a Bílá na modré a červené. Odhadní cena obou děl jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství byla zhruba půl milionu liber.

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního umění dražily také dva obrazy Františka Kupky. | foto: ČTK

Rekordní cena za obraz českého umělce tedy atakována nebyla: Kupkův olej L’Envolé (Vzlet) ji v roce 2016 ve Stockholmu stanovil na 68,7 milionu korun i s aukční přirážkou. Za více než 50 milionů korun se v minulosti prodaly ještě další čtyři Kupkovy obrazy.

V londýnské Christie’s šla v úterý do aukce tvorba věhlasných impresionistů a modernistů. K mání bylo devět obrazů Pabla Picassa, přičemž plátno Mousquetaire et nu assis, označené organizátory za zlatý hřeb večera, se prodalo za 13,7 milionů liber (396 milionů korun včetně přirážky). V nabídce byla dále díla Clauda Moneta, Edgara Degase či Fernanda Légera, ale také například sochaře Augusta Rodina.

Aukce moderního umění budou v Londýně pokračovat a už ve středu půjdou u Christie’s do dražby další dvě díla Františka Kupky: akvarel Impromptu a pastel Autour d’un point z druhé dekády 20 století. V síni Sotheby’s se pak bude dražit poválečné dílo česko-francouzské malířky Toyen s názvem La nuit roule des cris v rámci aukce surrealistického umění. Odhadní cena je 200 tisíc liber, tedy v přepočtu 5,7 milionu korun.

  • Nejčtenější

RECENZE: Melodramatické Bábovky zachraňuje svatá herecká trojice

Lidé se loučili s Menzelem v roušce a s propiskou. Děkuji, vzkázal Preiss

Likvidace kultury, říkají provozovatelé klubů o nových omezeních

Divadlo Járy Cimrmana do října nehraje, člen souboru byl pozitivně testován

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Ve věku 89 let zemřel herec Michael Lonsdale, padouch z Jamese Bonda

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

  • Další z rubriky

Padne světový rekord? Nejatraktivnější dostupný obraz Toyen jde do aukce

Od Sáma až po koronu. Opráski sčeskí historje vzaly Villu Pellé útokem

Nač myslí kámen? A nač kaluž? Umělec nechává děti mluvit za přírodu

Rozpohybovali díla Moneta nebo van Gogha. I takto se dá prezentovat umění

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi