Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

  22:30
Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily olejomalby Františka Kupky ze 30. let Série C III. Élévations a Bílá na modré a červené. Odhadní cena obou děl jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství byla zhruba půl milionu liber.

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního umění dražily také dva obrazy Františka Kupky. | foto: ČTK

Rekordní cena za obraz českého umělce tedy atakována nebyla: Kupkův olej L’Envolé (Vzlet) ji v roce 2016 ve Stockholmu stanovil na 68,7 milionu korun i s aukční přirážkou. Za více než 50 milionů korun se v minulosti prodaly ještě další čtyři Kupkovy obrazy.

V londýnské Christie’s šla v úterý do aukce tvorba věhlasných impresionistů a modernistů. K mání bylo devět obrazů Pabla Picassa, přičemž plátno Mousquetaire et nu assis, označené organizátory za zlatý hřeb večera, se prodalo za 13,7 milionů liber (396 milionů korun včetně přirážky). V nabídce byla dále díla Clauda Moneta, Edgara Degase či Fernanda Légera, ale také například sochaře Augusta Rodina.

Aukce moderního umění budou v Londýně pokračovat a už ve středu půjdou u Christie’s do dražby další dvě díla Františka Kupky: akvarel Impromptu a pastel Autour d’un point z druhé dekády 20 století. V síni Sotheby’s se pak bude dražit poválečné dílo česko-francouzské malířky Toyen s názvem La nuit roule des cris v rámci aukce surrealistického umění. Odhadní cena je 200 tisíc liber, tedy v přepočtu 5,7 milionu korun.

  • Nejčtenější

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zemřel moderátor populární soutěže Šest ran do klobouku, bylo mu 77 let

Konečně myslí na sebe. Adele vydala novou píseň a hned boří rekordy

Hvězdní herci jsou drazí. Mumie v původním složení už nebude, hlásí Hannah

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

RECENZE: Pokrytecká Hra na oliheň. Z kritiky kapitalismu je jeho nejlepší sluha

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

  • Další z rubriky

Je otázka, proč mě nestíhají, líčí skrytý umělec Epos 257

Rozšířená realita bude brzy běžnou součástí života, míní umělec Jan Kaláb

Ukryté fotky Fridy Kahlo se představují v Praze. Odhalují dětství i rodinu

OBRAZEM: Ve víru barev. Prahu osvítí až do neděle festival světel

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu