Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

  22:30aktualizováno  22:30
Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily olejomalby Františka Kupky ze 30. let Série C III. Élévations a Bílá na modré a červené. Odhadní cena obou děl jednoho ze zakladatelů moderního abstraktního malířství byla zhruba půl milionu liber.

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního umění dražily také dva obrazy Františka Kupky. | foto: ČTK

Rekordní cena za obraz českého umělce tedy atakována nebyla: Kupkův olej L’Envolé (Vzlet) ji v roce 2016 ve Stockholmu stanovil na 68,7 milionu korun i s aukční přirážkou. Za více než 50 milionů korun se v minulosti prodaly ještě další čtyři Kupkovy obrazy.

V londýnské Christie’s šla v úterý do aukce tvorba věhlasných impresionistů a modernistů. K mání bylo devět obrazů Pabla Picassa, přičemž plátno Mousquetaire et nu assis, označené organizátory za zlatý hřeb večera, se prodalo za 13,7 milionů liber (396 milionů korun včetně přirážky). V nabídce byla dále díla Clauda Moneta, Edgara Degase či Fernanda Légera, ale také například sochaře Augusta Rodina.

Aukce moderního umění budou v Londýně pokračovat a už ve středu půjdou u Christie’s do dražby další dvě díla Františka Kupky: akvarel Impromptu a pastel Autour d’un point z druhé dekády 20 století. V síni Sotheby’s se pak bude dražit poválečné dílo česko-francouzské malířky Toyen s názvem La nuit roule des cris v rámci aukce surrealistického umění. Odhadní cena je 200 tisíc liber, tedy v přepočtu 5,7 milionu korun.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Je to dobrá fotografie. Porota Czech Press Photo stojí za vítězným snímkem

OBRAZEM: Průlomem bylo Toy Story. Výstava ukáže dějiny studia Pixar

Z výstavy Pixar - 30 let animace

OBRAZEM: Sára Saudková i Pasta Oner vzdávají hold Andymu Warholovi

Z výstavy Factory Tour (Pasta Oner)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!