Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

  12:00aktualizováno  26. května 16:02
Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun. Vyvolávací cena byla 28 milionů. S dosaženou cenou se obraz stal novým rekordmanem českých aukcí.

I s dvacetiprocentní aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 78 milionů korun. Odhadní cena obrazu před aukcí byla mezi 40 a 60 miliony korun. Kupkova díla jsou nejdražšími na českém aukčním trhu, první příčku tři roky držel jeho obraz Série C I. (Protihodnoty), který se v roce 2016 prodal za 62 milionů korun.

Fotogalerie

V neděli dražený obraz, jehož protějšek má ve sbírce Národní galerie Praha, se dostal na veřejnost po mnoha letech v soukromé sbírce. Jak upozorňuje ČTK, je jedním z nejdůležitějších děl Kupkovy tvorby a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým Kupka značně předstihl vývoj světového malířství.

Na aukci Galerie Kodl v Praze na Žofíně se prodala pistole CZ 75 Republika, kterou v limitované edici 100 kusů vyrobila Česká zbrojovka ke stoletému výročí republiky, za 650 tisíc korun. Vyvolávací cena byla 400 tisíc. Celý výtěžek půjde na dobročinné účely. Pistoli ze stejné edice dostal od premiéra Andreje Babiše americký prezident Donald Trump. 

Významné místo na aukci zaujímalo umění 19. století. Prezentovalo se takřka 70 obrazy českých i zahraničních autorů. Byli mezi nimi zásadní zástupci starší generace, jako je August Bedřich Piepenhagen, Quido Mánes či Josef Navrátil. 

Výrazně byla zastoupena tzv. Haushoferova škola v čele s Juliem Mařákem. Zájemce potěšil reprezentativní průřez tvorbou Václava Brožíka, díla Václava Radimského, Antonína Chittussiho, Luďka Marolda a Antonína Slavíčka.

„Zcela výjimečná je práce Jakuba Schikanedera Mlékařka, kterou lze považovat za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním,“ uvedla za galerii Terezie Kaslová. Zahraniční tvůrce prezentovali třeba impresionisté Maximilien Luce a Armand Guillaumin. Mimořádně zajímavé bylo také plátno představitele realistického proudu ruské malby druhé poloviny 19. století Ilji Jefimoviče Repina.

Zastoupena byla i česká moderna. „Za zmínku bezpochyby stojí okolnost, že hned několik obrazů se v této aukci dočkává svého znovuobjevení. Některé z nich se totiž na české umělecké scéně objevují po mnoha desítkách let a jiné na trhu dosud nebyly k vidění vůbec,“ zmínila Kaslová právě s odkazem na nejdražší položku aukce, obraz Františka Kupky Plochy příčné II. Autorovi obdivovatelé mohli toto dílo naposledy spatřit na Kupkově souborné výstavě v roce 1968.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Jan Palach od slavného britského pop artového výtvarníka míří do aukce

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 (1970, koláž)

Do Česka doputovala originální papírová koláž věnovaná sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Jejím autorem je slavný...

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Chobotnice ožívá? Kaplicky předá projekt Národní knihovně, ale trvá na Letné

Vizualizace blobu. Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a ministr kultury Antonín Staněk podepsali s Eliškou Kaplicky Fuchsovou...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz