Diskuse k článku

David: Dal jsem všanc myšlenku a nesu následky

"Mám také pozitivní reference, i když je to tak dvacet proti osmdesáti negativním," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES výtvarník Jiří David, autor kontroverzního Srdce na Pražském hradě. Podobně jako reakce na jeho instalaci, také otázky a ohlasy čtenářů byly buď pozitivní nebo negativní. "Média jako taková mají raději negativní odezvy. Je to trošku senzace, trošku skandál a to je dobrá potrava pro nudné, šedivé, plačtivé podzimní dny Čech," uvedl David.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lena

MČČ
Malý český člověk. To mě napadlo, když jsem v Praze o Vánocích slyšela tu zžíravou kritiku Srdce na Hradčanech. Na kritiku jsme mistři. Vůbec neumíme být tolerantní. Srdce nikoho nezabilo a když se někomu nelíbí, ať se tím směrem nedívá.Zrovna tak řvali asi kritici, když B. Smetana uvedl na scéně Narodního divadlo Prodanou nevěstu.
 Pro člověka žijícího na západě rudé Srdce není žádný děs. Přála bych vám vidět americká města  nebo Dublin. Londýn před Vánocemi. Takového hezkého, červeného srdíčka by si tam nikdo nevšim s nelibostí . Ale, my, Češi, jsme estéti. Jen bychom se nemuseli hádat téměř do krve.
0/0
17.1.2003 17:49

Jidas

Cemu se divite?
Krome toho, ze umelec je stizen dusevni chorobou, tak je predevsim Havluv pritel...tak se nicemu nedivte a zaplatte dane, aby bylo z ceho takove kraviny platit. Uz aby Havel z hradu vypadnul...asi se u nej projevuje jiz senilita.     
0/0
5.12.2002 6:21

MARTINXI

Umělec je patrně chorý
Jde o sexuálního devianta.
0/0
2.12.2002 14:50

Helena

Nadávala jsem a skoro brečela,
miluju Prahu, vyrostla jsem na Starém Městě a v prvé řadě chápu Pražský Hrad jako symbol na který jsem jako osoba české národnosti patřičně hrdá.               A to že nějaký blázen si dovolil umístit na něj toto dílko o jehož kvalitách se netřeba zmiňovat, je výsměch celému našemu kulturnímu dědictví i národu. A mimoto např. takový J. Plečnik se musí obracet v hrobě a nejen on.
0/0
29.11.2002 3:17

Helena

Nadávala jsem a skoro brečela
0/0
29.11.2002 2:26

návštěvník

výtvarné práce autora
Schválně jsem si prohlédl ostatní práce autora. Doporučuji. Zvláště soubory foto 1až5 jsou naplněny i kosočtverčnými tvary, myslím si, že nejlépe by se nad Hradem vyjímalo "foto 5", tam je odpověď i na otázku, co srdce má symbolizovat! Mimochodem zajímal by mne názor sexuologa na všechna tato díla.
0/0
28.11.2002 22:55

logik

neoriginální
a hloupé. pod pojmem výtvarné umění si přadstavuji skutečné dílo. již druhá stupidní instalacestála zajisté opět mnoho peněz z různých kapes. pokud by pan david za tyto prostředky  například výtvarně oživil některou školu či němocnici bylo by to lépe investováno.
 
0/0
28.11.2002 21:57

Punk

Opakovani, matka moudrosti.
No jak uz tady bylo receno, abyste se neposrali, lidicky. Vratte se radeji k praci, ja?
0/0
28.11.2002 18:58

hašiš

Re: Opakovani, matka moudrosti.
A ty si opakuj, že drogovat se nemá a raději v tomto stavu nepracuj, mohl by ses zranit, yes!
0/0
28.11.2002 22:30

Xtreme

Proc to musi byt zrovna na hrade
Jestlize umelec hodla ztvarnit svou myslenku do podoby srdce, proc ne, zijeme alespon papirove ve svobodne zemi. O urovni pseudoumeleckeho dila, jimz tento vytvor bezesporu je muzeme dale diskutovat.
ALE PROC JI MUSEL DAT ZROVNA NA HRAD A KDO MU TO VLASTNE POVOLIL. VZDYT TO OPRAVDU VYPADA JAKO BORDEL !!!
0/0
28.11.2002 17:29

boža

Re: Proc to musi byt zrovna na hrade
a proč ne? (dyť to neni na věky) a co když Hrad bordel je?:) nebo co ti na tom vlastně vadí? (jak často hrad vidíš?) srdce na žižkovský věži by vypadalo dost divně, nemyslíš - timto bych chtěl Davida poprosit, jestli by se nepokusil na Žižkově o neonový UFO - to by byla paráda!:))) nebo žlutou ponorku někde u Vltavy....
0/0
28.11.2002 20:24

Jerry

Re: Re: Proc to musi byt zrovna na hrade
Bordel na hradě? Inu proč ne - tohle jsem dneska dostal poštou ;-)
0/0
28.11.2002 21:40

LSD_Hannah_1toAshes

Názor
Domnívám se (beze vší ironie), že daleko rozporuplnější  a bouřlivější reakce mohla vyvolat instalace neonového stylizovaného symbolu dámského přirození na témže místě. K tomu by ovšem bylo zapotřebí ještě větší odvahy všech těch, kdo se podíleli na neonovém srdci. Výsledný efekt by byl při vynaložení stejných prostředků mnohem razantnější a takováto instalace by se stala vpravdě přelomovou kulturní událostí roku 2002. Držím tedy panu Davidovi a jeho sponzorům palce, aby to příště dotáhli k OPRAVDU kontroverznímu projektu !!!
0/0
28.11.2002 15:38

Makaira

Už nejen v Dubí......?
Pokud opustíme zprofanované klišé o pravdě a lásce,kterému už po tolika letech nikdo nevěří,zbývá už jediné - vzhledem k politické impotenci napříč politickým spektrem zvítězily v klání o Hrad kněžky lásky,jejichž symbol zdobí provozovny od Rozvadova po Karvinou.Po poslaneckém bufetu je to jen logické doplnění "full servisu" pro naše legislativní představitele.Vždyť nejen jídlem živ je člověk!Srdce je orientačním bodem pro nově zvolené a ještě se neorientující v Praze.Rád bych poznal toho hradního podnikatele.Že by Srbův bratr,anebo business project první dámy?Uvidíme. Kdyby už nic,tak je to symbol současného stavu na českých politických tocích......
0/0
28.11.2002 14:39

Ronny

Re: Už nejen v Dubí......?
Trochu plácáš,že?páté přes deváté...Taky by se dalo říct,že Ti straší v hlavě(proč to?no proto,že..Specter je anglicky strašidlo).Ale to už by byla debata na tvojí úrovni.Když už to poměřuješ politikou(nevím proč)..je fakt,že je to tady v ČR tragédie,ale Havlova vina je to ze všech nejmíň.My můžem být otrávení a to heslo se může jevit všelijak(třebas i slabošsky)ale je to názor člověka,který za své postoje strávil 5(nebo i víc?)let ve vězení.Chtěl bych vidět tebe a tobě podobné...
0/0
28.11.2002 15:08

Makaira

Re: Re: Už nejen v Dubí......?
Promiň Rony Nic jsi nepochopil,ale stůj si za svým.Vyjel jsi někdy mimo Prahu?Možná jsi byl na Kanárech nebo někde jinde.Prostě jsi mimo!
0/0
28.11.2002 15:34

Zora

Proč ne??
vtipné, provokující, oživující místo i symbol. odvážné.
0/0
28.11.2002 14:18

Xaver

Moc peněz
A ještě za takovou hrůzu... proč to nedali na nějakou fakt dobrou věc???? Už aby ten dědek na tom Hradě skončil...
0/0
28.11.2002 14:05

Eva

"Umění"
Je velký rozdíl mezi srdcem na Hradě a trnovou korunou na Rudolfinu nebo miminky na Žižkovské věži. Srdce už překročilo hranici mezi vkusem a nevkusem - o tom není pochyb. 
0/0
28.11.2002 13:33

C

Re:
Evidentně o tom pochyb je :)
0/0
28.11.2002 15:26

Václav Klaus

Proč???
Udivuje mě, jak jou lidé schopni řešit a zaobírat se takovouto věcí... někomu se to líbí, někomu ne.. někdo to považuje za kýč, druhý za dobrý nápad, někdo za nevkus a někdo za ostudu. Kdybysme se alespoň na pár minut raději zamysleli nad důležitějšími záležitostmi... mě osobně se ten nápad líbí.. neuráží mě to.. a život jde dál..
To co se mě nelíbí, je jak se tady kritizuje pan Havel a to jenom ze strany peněz. Vadí snad někomu, že je bohatý??? Tlačí Vás závist??? Víte kolik peněz Havel daroval na charitativní činnosti??? Zamyslete se nad sebou....  a věřte, že svět se netočí jenom kolem peněz..
0/0
28.11.2002 13:12

Vladimir Koutny

Re: Proč???
Panu Havlovi tu myslim nikdo nezavidel.
0/0
29.11.2002 10:41

Kd

Aby jste se vsichni neposrali, rozumbradove...
0/0
28.11.2002 13:07

Ivan

Neodpoví
Na otázku, kterou jsem mu položil prostě neodpověděl. Tvrdil totiž, že daňové poplatníky to nebude nic stát, což je lež. Samotný kýč stál 2 000 000,- Kč, které údajně zaplatila soukromá firma. Proč ne. Ovšem náklady na provoz už bude hradit Hrad a tudíž daňový poplatník zaplatí za rozsvícenou příšeru do konce roku minimálně 150 000,- Kč. K tomu už se pan David nezná. A já osobně nechci ze svých daní přispívat těmto rádobyumělcům na jejich takzvané "umění". Měl jsem tady na návštěvě Němce, kteří jsou jako národ známí svou přítulností ke kýči, ale když toto viděli na Hradě, tak se upřímně zděsili. Prosím, když někdo považuje neon za umění a je ochoten na to vynaložit 2 miliony, je to jeho věc. Ale měl by mít ohled také na své okolí a být tolerantní i k těm, kterým se jeho "umění" nelíbí. Když se Vám totiž nelíbí něčí obrazy nebo sochy, tak na jejich výstavu prostě nejdete. Kdežto tento kýč je nám zde bezostyšně vnucován. Bohužel, někteří "umelci", když nedokáží zaujmout jinak, tak zvolí aspoň exhibicionismus. A je smutné, že se k tomu propůjčí odbor památkové péče Pražského hradu.
0/0
28.11.2002 13:04

waters

?
Dobry den, chtel bych se zeptat jestli jsou ci byli "Rafani" pod Vasi zastitou..? Co se Srdce tyce, nejsem proti tomu, ze je tam. Ale to jsem asi jeden z mala..Mne tam nevadi, kdyz se koukam okolo, tak bych jich tam povesil treba dvacet..  Vnitrne me tesi, ze nas hrad deklaruje neco, co vetsine ostatnich statu chybi - lidskost..a vysmiva se tak vlastne dnesnimu studenemu formalnimu pojeti sveta, plneho byrokratu.. . To je take to, v cem zadny nastupce pana prezidenta Havla nemuze nahradit. Nas hrad ale vypovida o celem narodu a nejen o pocitech Vasich ci nejakeho jedince, popr. skupiny..a tak by neskodilo asi trochu vic tolerance.
0/0
28.11.2002 12:47

DEMO

Myšlenku všanc?
Pan David svými výroky jen dokazuje, že nemá mozek a tudíž žádnou myšlenku všanc (jak zpupně tvrdí) dát nemohl. Předvedl jen trapnou bezduchou servilitu. A pan prezident, který to vše chválí? Sláva bohu, že už končí, protože už dávno přestal být osobou, které si lze vážit.
0/0
28.11.2002 12:44

Dana

Bezohlednost
Patřím k té části národa, které se poněkud přerostlé srdíčko podepřené lešením zrovna moc nelíbí, ale to může být věc názoru. Bohužel jsem nestihla do stanovené doby položit panu Davidovi otázku, zda mu nepřipadá krajně bezohledné vystavit ty, kdo na Hradě v současné době úřadují - v čele s panem presidentem, nemístným, i když mnohdy trefným vtípkům. Negativní reakce se přece daly očekávat. Myslím si, že umělec by neměl prosazovat své představy o umění za každou cenu ve jménu své svobody projevu (a možná i ve jménu určité finanční odměny, kterou poté obdrží). To zrovna moc nesvědčí o jeho úctě k čemukoliv. A nijak to nesouvisí s tím, jaký on sám, já nebo kdokoliv jiný má názor na pana presidenta. No, ale pro dnešní dobu, která je podle mého názoru značně bezohledná a amorální, je to vlastně typické.
0/0
28.11.2002 12:37

Vladimir Koutny

Re: Bezohlednost
Velmi dobre jste to vystihla!
0/0
28.11.2002 12:46

J. David

Re: Bezohlednost
Jestli jste to nepochopila, tak mym cilem bylo prave inteligentne zesmesnit ty kuryy na hrade, tu STB-ckou a nenazranou pakaz.
0/0
28.11.2002 12:56

DEMO

Re: Re: Bezohlednost
Tak pokud tohle byl "umělecký záměr", tak se to povedlo dokonale. Hut ab!
0/0
28.11.2002 13:01

sova

Kde žije?
A co stavební povolení? Co památkáři? Zkuste něco podobnýho taky, občané. Někdo napsal, že ta sranda stála 2 melouny a půl provoz. Za to by byly dva baráčky pro povodňovce. Vašíku, Vašíku! Ty máš starosti. Myslím, že ti už jebe.
0/0
28.11.2002 12:34

Ferda

P&V
jsou i jiné symboly lásky
0/0
28.11.2002 12:34

Brblal

Kdo to platil ?
Nechci se hloupě ptát na něco tak nedůležitého jako jsou peníze, ale stejně by mě zajímalo, jestli si to rozloučení s hradem zaplatil Havel sám nebo, jestli to platíme my. Mimochodem srdce jako takové ten hrad podle mně nehyzdí, ale to ohromné lešení, na kterém stojí je příšerný.
0/0
28.11.2002 12:29

Mirek

A zaplati to zase jen danovy poplatnik
V clanku se psalo, ze stat plati pouze energii na provoz 600 stowatovych zarovek po dobu dvou mesicu. to je asi 430 000 Kc pokud bude to kycovite dilo svitit po cely den. I kdyby to byla jen polovina, presto se najde nekonena rada projektu, ktere by si zaslouzili tyto penize.
0/0
28.11.2002 12:23

M.Zikmund

Myslím, že zde už nejde o toleraci.Zdá se mi, že některí rádoby umělci z nedostatku schopnosti pohybovat se v prostoru běžného chápání umění exhibitují daleko za jeho hranicí. Realita je taková, že i prázdný, frustrovaný umělec bohužel dnes najde sponzory na realizaci takovýchto "nevýtvorů" a zviditelňuje se podobným ubohým způsobem.
0/0
28.11.2002 12:19

P

symbol nad hradem
No taky by tam mohla byt misto srdce p .ca a Vaskovo veta by se k tomu taky hodila : "To znamení provázelo celou naši sametovou revoluci a my jsme ho všude malovali ...................."
0/0
28.11.2002 12:15

Vladimir Koutny

Tolerance?
Domnivam se, ze jsem velmi tolerantni clovek. Uvedomuji si tez, jakou uzasnou vicevyznamovou symbolickou hodnotu ono srdce, ve spojeni s nasim-vasim prezidentem, ma. Ovsem, podivam-li se na nej po zapadu slunce, kdy povstanou krasy Prahy, nemohu si pomoci - poblikavajici neon odkudsi z Moulin Rouge k dominante Hradu nepatri. Zda se, ze pan prezident jiz neni vice umelcem - nedokaze totiz rozeznat krasu od hnusu. Zda se mi, ze situace vne velmi dobre reflektuje tu uvnitr jeho unavene duse, ze jde o rezignaci na hodnoty a oddani se nove, umele, tzv. "postmoderni" tvorbe. Je to ovsem pouhy posledni vykrik, zoufaly akt umirajici moralky. Bohuzel, kvuli hrdosti "dekadence", zde srdce bude hyzdit jeste po dva mesice. Jde o obraz dnesni doby, ktera uz lepsi nebude. Neodsuzujme autory, vzpominejme na vsechno dobre a pretrpme tuto malickost, lidskou chybu. Bude hur...
0/0
28.11.2002 12:00

Rolfo

Re: Tolerance?
Přiznám se,že tomu moc nerozumím...Proc by p.prezident nebyl dále umělcem atd.atd.Co je tak špatného na symbolu srdce,aby bylo nutno při pohledu na něj,doprovázeným znechucením,zapojit naši schopnost tolerance(abych promluvil stejným jazykem).Mě to přijde celkem fajn.Včera mi jeden kamarád řekl,že cituji:umění je to,co zapojuje současně city a rozum,což,příklad,sotva najdeme v telenovelách a podobných věcech.Ač to srdce se svou jednoduchostí jakoby řadí k nim,myslím, je to přesně obráceně.Nenutí nás snad myslet...?Jaká je v tom symbolika-když je umístěno nad tradičním mocenským centrem(myslím že Hrad byl za tu 1000let svědkem taky spousty násilností-i, a hlavně k tomu se to obrací)Ne aby to napomínalo vás,nás,že nejsme dost dobří a měli bychom to zlepšit...Potrefené husy...Mě už 25let(od MŠ,co jsem to prvně viděl)zaráží to co je vpředu před Hradem a nazývá se to Matyášova brána.Nepátral jsem po smyslu toho(údajně to má symbolizovat výstrahu) ale zpodobnění vraždění zase připadá divné mně.Já vím pro Vás je to zase umění...holt,je to těžký.
0/0
28.11.2002 12:57

Irena

Srdce
Možná někteří kritici v oparu svých "drobných" nenávistí nezaznamenali podstatnou maličkost, že se nejedná o iniciativu pana prezidenta, ale o uměleckou presentaci konkrétního výtvarníka. Je opravdu potřeba, než začnete křičet do světa své názory, abyste si sehnali objektivní informace a to platí o všech tematech, ke kterým se zde vyjadřujete. Srdce je, jak známo, symbolem lásky (viz třeba srdce pouťové) a jestli si jej někdo spojuje s láskou promiskuitní, pak to vypovídá o přístupu konkrétního jedince k této nejvyšší a výsadní lidské hodnotě. Je mi vás líto.
0/0
28.11.2002 11:54

Vladimir Koutny

Re: Srdce
Dovolim si Vam oponovat. Nejde snad o nenavist. Pokud pan prezident neco takoveho dovoli, snad ze sentimentalnosti, je "spolupachatelem". Kdo jiny, kdyz uz ne on, by instalaci mohl zabranit? Jiste byl s projektem obeznamen, a kyvl na nej. Prestoze je srdce bezesporu symbolem lasky (a kdykoliv jej vidim, tato asociace mi vytane), forma, jakou je zde tento symbol prezentovan, _nuti_ k zavadejicim zaverum. Bohuzel, je tomu tak. Zda se mi spise, ze nejste dostatecne kriticka. Nejde (take) o sentiment?
0/0
28.11.2002 12:07

Irena

Re: Re: Srdce
Ano, jde o sentiment, neboť to je poslední dobou ta druhá miska vah k nevlídné a skličující současnosti. Mne nepobuřují atributy vyjímečna (nejsou-li nebezpečné), nemohu se však smířit s naprostou netolerancí, zvláště, je-li opepřena vulgárností a stupiditou (není myšleno na Vás, pane Vladimíre). Není mým zvykem cokoli a za každých okolností komentovat, ale v tomto případě jsem se prostě neudržela.
0/0
28.11.2002 12:22

Vladimir Koutny

Re: Re: Re: Srdce
Dekuji za reakci, leccos osvetlila. Take jsem znechucen soucasnosti, miluji vyjimecno. Ono srdce je skvelym napadem, ovsem myslim si, ze se zde "mirne" minulo ucinkem. Slaplo se vedle, a dle odpovedi pana Davida se zda, ze ucinek predvidal. Proto by byvalo bylo dobre, kdyby se od projektu upustilo. Ovsem, stalo se... a zase tak strasne, abych kvuli tomu nespal, to neni. Vlastne to byl dobry napad, rozhodne je legrace sledovat vseobecne poboureni (vcetne toho meho). Mrzi me ale, ze pan David z kazdeho dela "uzkoprseho sediveho" komunistu. Je to dekadent s velkym "D" a panbuh nam ho zaplat, na detech! :)
0/0
28.11.2002 12:40

Vladimir Koutny

Re: Srdce
Dovolim si Vam oponovat. Nejde snad o nenavist. Pokud pan prezident neco takoveho dovoli, snad ze sentimentalnosti, je "spolupachatelem". Kdo jiny, kdyz uz ne on, by instalaci mohl zabranit? Jiste byl s projektem obeznamen, a kyvl na nej. Prestoze je srdce bezesporu symbolem lasky (a kdykoliv jej vidim, tato asociace mi vytane), forma, jakou je zde tento symbol prezentovan, _nuti_ k zavadejicim zaverum. Bohuzel, je tomu tak. Zda se mi spise, ze nejste dostatecne kriticka. Nejde (take) o sentiment?
0/0
28.11.2002 12:08

Hana

Re: Srdce
Ale podstatné je milá paní ,že bylo umítěno na Pražském Hradě s podporou pana presidenta. Mohl si takové srdce jako symbol lásky umístit na své vile. A tohle není srdce pouťové, ale červené,což je symbolem bordelu a tudíž jeho umístění na Hradě je nevkusné.
0/0
28.11.2002 12:18

mami

Re: Re: Srdce
V dětském kardiocentru v Motole mají také na dveřích (a na pozvánkách  atd.) pěkně vyvedené srdce. Asi jsem ouplně blbá, ale nikdy mě nenapadlo, že vezu dítě na vyšetření do bordelu.....
0/0
5.12.2002 13:17

Karel

Re: Srdce
Srdce zapnul (v přímém přenosu na Primě) osobně stařičký mocnář mobilním telefonem (!) z kavárny Slavie. Avantgardní umělec to sledoval opodál a několikrát cosi konzultoval s první dámou. Myslím, že jde o spoluautorství, a že stydět by se měli všichni.
David dal všanc myšlenku, kterých padá v dobře naladěné společnosti několik za večer. Umění je dotáhnout to do takových rozměrů.
0/0
28.11.2002 12:42

Jakub

příspěvek obsahoval nepřípustné výrazy
(Příspěvek zrušen)
0/0
28.11.2002 11:53

pavdol

teatralni Las Vegas
0/0
28.11.2002 11:51

Rudý zvon

Pan rádobyumělec mlžil ...
... a neodpověděl jak je možné, že provoz (el.energii) tohoto kýče hradí daňový poplatník. Ještě že pan pravdaláska odchází do portugalského důchodu. Národ si konečně od tohoto kultu osobnosti oddychne.
0/0
28.11.2002 11:50

londa

Srdce na Hradě
Nó, to je krása!
0/0
28.11.2002 11:48

Najdete na iDNES.cz