Staropražský motiv namaloval Kubišta v roce 1911 a pochází ze slavné sbírky dr. J. Borovičky. Vyvolávací cena díla byla 25 milionů korun, dílo se nakonec prodalo za rekordních 103 milionů. S dvacetiprocentní přirážkou kupec zaplatí 123,6 milionu.
„Obraz patří mezi myšlenkově nejpropracovanější díla Kubištovy tvorby vůbec a bez skrupulí jej můžeme postavit na roveň takovým dílům, jako je například sv. Šebestián nebo Oběšený,“ přibližuje obraz galerie.
Poprvé se tak při tuzemské aukci výtvarného umění na sále překonala hodnota 100 milionů korun. Bez přirážky konečnou cenu licitátor odklepl na hodnotě 103 miliony a sálem zazněl potlesk.
Kubištův Staropražský motiv tak překonal dosavadní český aukční rekord, který držel Kupkův obraz Divertimento II. V roce 2020 za něj zájemce zaplatil 75,2 milionu korun, včetně aukční přirážky to tehdy bylo 90,24 milionu korun.
V případě černobílého obrazu Staropražský motiv jde o vůbec první prodej díla Bohumila Kubišty, jednoho ze zakladatelů české moderní malby z tohoto období. Za více než 20 let se v dražbách objevilo pouze 14 jeho olejů, upozorňuje ČTK.
Rok 1911, kdy Kubišta Staropražský motiv namaloval, je všeobecně vnímán jako období zásadního zlomu v tvorbě tohoto umělce a nese se ve znamení přehodnocení jeho pařížské zkušenosti. Ta vedla mimo jiné k formulaci vlastní estetiky kubismu založené na myšlenkovém ponoru do vnitřního života reality.
Duchovno a ideové podloží tvorby Kubišta vnímal jako neodlučitelné od samotného procesu malby, což také velice zdůrazňoval ve svých písemných projevech publikovaných ve významných uměleckých měsíčnících té doby.
Dílo Toyen za 54 milionů
Další významné dílo nedělní dražby Samotáři od surrealistky Toyen se vydražilo za 45 milionů korun. Včetně dvacetiprocentní přirážky pak uvádí ČTK cenu až na 54 milionů. Dílo začínalo na stejné vyvolávací ceně jako rekordní Kubištův Staropražský motiv. Samotáři podle galerie představují „antropomorfizaci samoty, kterou autorka často vyjadřovala až v sugestivně emotivním výrazu“.
Dražilo se dále také několik děl Emila Filly: Pohled na Gruž z roku 1908, Zátiší s ovocem a lahví, Théseus nesoucí krétského býka či Žena se psem. Sběratelé budou moci v neděli své sbírky obohatit také o obrazy Václava Špály, Josefa Lady (v nabídce byla i slavná Zima) nebo Josefa Čapka. Do aukce zamířil jeho Chlapec z ulice, Myslivci v polích nebo Touha z roku 1939, jež je tichým zastavením se nad dalším osudem lidstva.
Současné světové umění pak v dražbě reprezentoval třeba sítotisk Napalm slavného a neodhaleného umělce Banksyho, který komentuje hrůzu války ve Vietnamu a komodofikaci války obecně.
V neděli byla součástí velké aukce Galerie KODL také dobročinná aukce děl pro Centrum Paraple, které pomáhá lidem s poškozením míchy a jejich rodinám překonat těžkou životní situaci. V rámci této dobročinné dražby měli zájemci možnost získat třeba unikátní procelánovo-papírový triptych Nuées francouzské umělkyně Louise Frydman, lyricky laděné plátno „Fialové ráno“ umělce Jana Híska nebo snímek „Pro Jana Svobodu“ světově uznávaného českého fotografa, Ivana Pinkavy.