Tono Stano, Martina Riedlbauchová a Václav Marhoul

Tono Stano, Martina Riedlbauchová a Václav Marhoul - Fotograf Tono Stano, výtvarnice Martina Riedlbauchová a Václav Marhoul z Galerie Tvrdohlaví a performer Vahala v rámci kulturní vložky na vernisáži porcelánových objektů. | foto: David Pilař, iDNES.cz

Akty v toaletách a pisoárech? Proč ne!

  • 1
Porcelánové objekty a nikoliv nahá těla na fotografiích jsou od čtvrtka k vidění v pražské galerii Tvrdohlaví, kde vystavuje slovenský fotograf Tono Stano. Akty modelek, pro Stana tolik typické, se alespoň objevují na talířích, podnosech a mísách, které jsou originálními uměleckými díly, ale mohou sloužit i při běžném stolování. "Když se mi naskytne možnost něco nového zkusit, musím to udělat," říká odhodlaně umělec.

Druhou vystavující je výtvarnicí Martina Riedlbauchová, jež porcelánové vázy pomalovala nevšedními geometrickými ornamenty. Expozice, která měla premiéru v rámci doprovodného programu letošního 38. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, potrvá až do 8. prosice.

"Začalo to tím, že chtěli uspořádat klasickou výstavu mých fotografií. Fotografii mám rád, jen jí nejde takto trápit. Vypalování mě vždycky lákalo, tak jsem to zkusil
spojit," odhaluje zrod ojedinělé výstavy Stano.

V době karlovarské přehlídky se fotograf domluvil s místní porcelánkou Thun a v prostorách továrny také posléze své objekty vytvořil. Pro svá díla si vybral tři modely, které se v závodě sériově vyrábějí.

Fotografie nahého ženského těla při výzdobě porcelánu zkombinoval s tradičními ornamenty, které našel v archivu Thunu. Obrázky na porcelánu si zachovaly přesnou podobu fotografie - návštěvník galerie to může porovnat s fotografiemi na stěnách.

Tyto se vozí do Anglie jednomu slavnému kuchaři. Jsou to v podstatě konzervativní kusy, na které jsou lidé zvyklí, ale jsou propojené s něčím novým," dodal Stano.

Porcelánových děl vznikla jen limitovaná série, díla mají barevné varianty maximálně po 25 kusech a celkem existuje od jednoho typu nejvýše sto kusů. Stano říká, že nejlépe jeho porcelánové výtvory vypadají, když se na nich jí.

Technologie jejich vzniku umožňuje běžně je používat v kuchyni. Koloběh jídla v lidském organismu jej přiměl barevně pojednat i záchodové mísy a pisoáry - ty najde návštěvník v koutku výstavy.

Vernisáž výstavy Tona Stana a Martiny Riedlbauchové se uskutečnila ve čtvrtek 30. října v sídle Galerie Tvrdohlaví ve Vodičkově ulici.

Ačkoli se Tono Stano na pražskou FAMU (obor fotografie) dostal až na druhý pokus, během krátké doby se stal jedním z nejvýraznějších představitelů stylizovaného ženského aktu. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách mnoha prestižních galeriích v cizině i doma.

Jeho fotografie Smysl se stala zřejmě nejslavnějším zobrazením ženského těla devadesátých let. Fotka se objevila na obálce prestižní antologie The Body, a Stanův nápad zakoupila i společnost Metro Goldwin Mayer na plakát skandálního hollywoodského snímku Paula Verhoevena Showgirls.

,