Práce slavného fotografa Františka Drtikola, které vznikly technikou bromografie, vystavuje Galerie Josefa Sudka v Praze na Úvoze. Zahrnuje ukázky zátiší, řadu unikátních aktů vytvořených v duchu pozdní secese, aranžované práce ve stylu art deco i avantgardou ovlivněnou Kompozici z poloviny 20. let minulého století.
V té době umělec spolupracoval s poděbradskou firmou Bromografia. V době konjunktury Drtikolova ateliéru i jeho velkého společenského uznání umožnila spolupráce s touto firmou větší rozšíření autorových děl mezi milovníky umělecké fotografie.
Bromografie je technika rozmnožování fotografických snímků, která se používala zejména k rozmnožování černobílých i barevných pohlednic a průmyslových obrazových katalogů. Výsledek měl vysoký lesk a mohl se tónovat jako celek. Nejčastěji se používal hnědý, zelený, červený, modrý, někdy též fialový a oranžový odstín. Technika bromografie se užívala až do 60. let 20. století. František Drtikol (1883-1961) se proslavil svými ranými akty, které vykazují zvláštní smysl pro poetiku a harmonii dekorativních forem.
Pod tíhou hospodářské krize i vlivem dalších politických okolností se Drtikol později začal obracet k mystice, od roku 1935 se namísto fotografování věnoval už jen malbě a kresbě. Ve 30. letech se mu stále ještě dostávalo velké pozornosti, vystavoval však již převážně svá starší díla.
Po válce k překvapení mnohých vstoupil do komunistické strany, vládnoucí režim však jeho dílo záhy odsoudil jako buržoazně dekadentní a ze svých služeb jej propustil. Drtikolovy fotografie, jež se dnes uplatňují i na mezinárodním trhu s uměním, tak na dlouhá léta zmizely v archivech. Jeho odkaz vzkřísila teprve historička fotografie Anna Fárová, která v roce 1972 prosadila Drtikolovu retrospektivní výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Muzeum dnes spravuje velkou část Drtikolova díla.
Galerie Josefa Sudka je pobočkou muzea a nachází se v prostorách hradčanského domu U Luny v Úvozu, kde Sudek žil. Přes zimu je otevřená od středy do neděle od 11 do 17 hodin.