Ježíšek last minute 4: Hudba, kterou v rádiu nehrají

  13:46aktualizováno  13:46
Jako každý rok "nadělujeme" na poslední chvíli ještě pár vánočních tipů na dárky z kulturní oblasti. V posledním díle seriálu upozorňujeme na domácí hudební nahrávky z oblastí, stojících mimo střední proud populární hudby.

Vánoční tipy - hudební CD | foto:  Petr Topič, MAFRA

Muff

Muff

MUFF: Vol. 2 (Polí 5)
Muff tvoří vlastně all stars domácí jazzové scény. Vyzrálí, ale dosud ještě mladí, hudebníci mají bohaté zkušenosti s hudbou nespočet žánrů a spolupracovali s mnoha domácími i zahraničními hvězdami. Nové album je oproti předchůdci světlejší, přímočařejší, tvrdší. A možná také bláznivější.

Oravec

Oravec

JERGUŠ ORAVEC TRIO: Done So Far (Indies Scope)
Je mladý, je talentovaný, zpívá mu to a hraje skvěle na kytaru. To je slovenský kytarista, skladatel a zpěvák Jerguš Oravec. Album je výběrem skladeb zaznamenaných na koncertech v brněnském klubu Stará Pekárna, a kromě protagonistových vlastních písniček obsahuje i verze skladeb jeho vzorů - Johna Mayera, Jimiho Hendrixe či starých bluesmanů.

Kyšperský

Kyšperský

MARTIN E. KYŠPERSKÝ: Svetr (Polí 5)
Druhé sólové album frontmana brněnské skupiny Květy. Vznikalo několik let, kdy si protagonista doma i na cestách nahrával písničky, ale i různé zachycené reálné zvuky. Další nástroje si nahrál sám, tedy sám sobě bubeníkem, basistou, klávesistou atd. Definitivní podobu albu dal při mixu Ondřej Ježek.

Hrozně

Hrozně

HROZNĚ: Už není čas (Ears & Wind Rec.)
Přestože skupina byla považována za jednu z opor tzv. brněnské altenrativní scény už v 80. letech, první album vydala teprve letos, po více než třiceti letech občas přerušené existence. Originální zvuk kapely, postavený na souzvuku akordeonu a metalofonu, podloženém rytmikou, to vše s minimalistickými vlivy, působí stále svěže.

Drtikol

Drtikol

B 4: Germanium (Polí 5)
Nový nosič vyšel ve formátu dual disku. Řadová novinka vychází z kapelní vize krautrocku, do které se ale promítá řada vlivů z oblasti obecně přijímané kvalitné, ale i mírně pokleslé hudb. Druhou stranu duálního disku tvoří - k patnáctinám kapely - tveřejněný "šuplík" B4 v rozsahu patnáctialba v mp3.

Listolet

Listolet

LISTOLET: Malý kluk (Indies Scope)
Na svém druhém albu Listolet pokračuje v experimentování na pomezí folkrocku, alternativy a elektroniky a střídání podzimních zadumaných nálad se zvonivými refrény. Aranžerským leitmotivem desky je cvrččí cvrkání, které se – jak tvůrci tvrdí – objevuje ve všech písních. Někde je zjevné, jiné ho odhalí jen pozorný posluchač.

Smetáček

Smetáček

ŠTĚPÁN SMETÁČEK: Old Schooll (Good Day Rec.)
Přední český bubeník vydal již osmé album, které je z jeho sólové produkce zatím nejrockovější. Novinka je z větší části instrumentální, ve skladbách doplněných o vokály hostuje Fany Stehlík (Vitacit) nebo Oto Klempíř (J.A.R.). Ten přispěl kromě básníků Josefa Bigu Vondrušky a Zdeňka Hornera zároveň i textařsky.

Hm...

Hm...

HM...: Lovu zdar (Supraphon)
Páté album kapely, jejímž hlavním konceptem je zhudebňování poezie. Najdeme zde verše jak klasiků českého básnictví, jako je Jaroslav Seifert nebo Josef Kainar, tak mladších (Ivan Wernisch) i nejmladších básníků (Simona Racková). Hudebně si Hm... tradičně libují v širokém žánrovém rozptylu, který ale sjednocuje cit pro melodii a atmosféru.

Korben Dallas

Korben Dallas

KORBEN DALLAS: Karnevalová vrana (Slnko Rec.)
Bratislavská kapela, pojmenovaná podle postavy, kterou v Pátém elementu ztělesnil Bruce Willis, patří k tomu nejzajímavějšímu na současné scéně našich východních sousedů. Navazuje na rockovou písničkovou tradici, v její hudbě lze nalézt "sposlouchanost" rockovými dějinami, zároveň ale i ryze současné cítění a rozhled.

Krajnak

Krajnak

ONDREJ KRAJNAK: Forevernest (Hevhetia)
Přední slovenský jazzový klavírista, který se blýskl mj. spoluprací s Ivouo Bittovou a Idou Kelarovou, natočil sólové album jako připomínku pozapomenutého klavírního virtuóza z někdejšího Československa Ernesta Oláha, který zemřel v roce 2002. "Renovované" Oláhovy skladby doplňuje Krajňákova improvizace k poctě tohoto autora.

První hoře

První hoře

PRVNÍ HOŘE: Imaginarium (Kontra Production)
Kapela, která je ceněna zejména v alternativních kruzích, na svém novém albu poněkud zjemnila sound. Zůstalo pro ni typické křížení žánrů i stylů, stejně jako důraz na textovou složku, ve které je, stejně jako v hudbě, přítomna spousta nadhledu. Kapela užívá i mluvených pasáží a užívá si přímých hudebních citací doslova "od Bacha po Vlacha".

Drtikol

Drtikol

DRTIKOL: Pomalé děje (Art už!)
Debutové album nové kapely na české scéně vzniklo pod producentským vedením Dana Salontaye, poloviny slovenského dua Longital. Frontmanem kapely, pojmenované po slavném fotografovi, je Milan Kuchynka, známý jako filmový producent a ten, kdo držel "ochrannou ruku" nad soundtracky filmů jako je Protektor nebo Příběhy obyčejného šílenství.

Tayna

Tayna

ĽUBICA CHRISTOPHORY & MARTIN E. KYŠPERSKÝ: Tayna (Galén)
První album křehkého ambient-ethno-folkového dua Tayna obsahuje dvanáct písní ve slovenštině, ukrajinštině nebo polštině, inspirovaných životem, slovanskými melodiemi a přírodou. Slovenskou písničkářku doprovází frontman brněnských Květů na kytaru nebo kontrabas, ujal se aranžování i produkce.

Morgan

Morgan

DĚTI KAPITÁNA MORGANA: S rozkoší vylizuju omáčku (Guerilla)
Kříženec Toma Waitse, kapitána Beefhearta a moravské melodičnosti zprzněné banjem a country popěvky - žánr, nazvaný "autsajdr pop". Pozoruhodnou směsici žánrů (jazz, blues, jarmareční popěvky, šanson, rock) korunují dobře vybrané texty od brněnských "podzemních géniů" Homéra a Milana Kozelky.

Merta

Merta

VLADIMÍR MERTA: Domilováno (Galén)
Nové studiové album předního písničkáře obsahuje jedenáct nových nebo méně známých písní o lásce a válce. Deska vznikla během několikadenního živého natáčení a duch obvyklé Mertovy improvizace spolu s tím nejčistším hraním pro radost ovlivnily celou nahrávku, na níž pozorný posluchač zaslechne i odklepávání rytmu nebo zpěvákův bezprostřední dovětek za písní.

Kollar

Kollar

DAVID KOLLAR: The Son (Hevhetia)
Výrazný slovenský jazzový kytarista se na novém albu pustil spíše do vod ambientní hudby, elektroakustiky a práce se studiovými vmoženostmi. Nerezignuje na technickou hru, v tomto projektu ale není prvořadá tak, jako v běžných jazzových projektech. Hlavní roli zde hraje atmosféra, křehké plochy a až filozofický ponor do hudby.

Insania

Insania

INSANIA: Zapal dům poraž strom... (X Production/Redblack)
Osmé studiové album brněnské dnes už téměř legendy, která útočí ve vodách moderního metalu se silnou složkou elektroniky. Tradičně nekompromisní sound i textový "vzkaz" tentokrát ještě podporuje vizuální složka - na oballu je skrytá grafika, jež se zobrazí pomocí aplikace pro chytrý telefon. Zároveň vzniká na stejné téma i počítačová hra.

Hutka

Hutka

JAROSLAV HUTKA: Bílý slon (Galén)
Nové studiové album českého písničkáře nabízí osmnáct jeho nových písní. V úvodním slovu autor vzpomíná na dětství a hledání zázemí v exilu, aby "svou" krajinu později našel na jižním konci francouzského Středohoří. Toto prostředí, zejména statek se zvířaty a hlavně ovcemi, jej inspirovalo k řadě písní o zvířatech, které posluchač najde na této desce.

Vesna Cáceres

Vesna Cáceres

VESNA CÁCERES: Le bal des fleurs (Radioservis)
Zpěvačka, akordeonistka a skladatelka se od devadesátých let představila českému publiku řadou rozmanitých projektů. Na jazzové scéně se projevila jako zpěvačka latin-jazzu v kapele Ánima, píše šansony, ve kterých se doprovází na akordeon i vlastní verze lidových písní z celého světa. Na jejím jedenáctímn albu hraje hlavní roli dříve jen doprovodný akordeon.

Maléhry a Čankišou

Maléhry a Čankišou

MALÉHRY & ČANKIŠOU: Jak na příšery (Indies Scope)
Dámy brněnského Divadla MALÉhRY napsaly pohádkovou knížku. Nápad načíst ji na CD a proložit to písničkami se rozhodly realizovat se svojí oblíbenou kapelou Čankišou. Pohádky, jejichž hlavní hrdinové jsou čert, hastrman, čarodějnice, jezinky nebo strašidlo pojednávají o tom, že v každém z nás je něco dobrého.

Smrž

Smrž

JIŘÍ SMRŽ: Kořeny (Galén)
Jiří Smrž působí na první pohled jako typický písničkář s kytarou. Jeho písně mají bohatou slovní zásobu a nabízejí neotřelé a nevšední postřehy k niterným citům i věcem naopak nejvšednějším. Vyžadují soustředěného posluchače - nelze je poslouchat jen na půl ucha. Nové album, natočené po osmi letech, vzniklo ve spolupráci s kytaristou Jiřím Kovářem.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Věř, věř, brzy padnou. Druzí Američtí bohové nadále stupňují napětí

Ukázka z druhé komiksové knihy Američtí bohové

V češtině vychází druhý soubor komiksového zpracování Amerických bohů. Jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana ve...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz