RECENZE: Trosečník sibiřský popisuje putování po SSSR klukovskýma očima

  14:58aktualizováno  14:58
Takové dobrodružné cestování po velké zemi by možná chtěl zažít leckterý kluk. Pokud by ovšem tou zemí nebyl zrovna Sovětský svaz třicátých let jako v případě Václava Kličky, otce Světlany Glaserové, která jeho dětské osudy poutavě popsala i krásně ilustrovala v románu Trosečník sibiřský.

Obal knihy Trosečník sibiřský | foto: Plus

Kniha je založena na otcových vzpomínkách, ale tím, že autorka pro vyprávění použila chlapcovu ich-formu, tedy líčení v první osobě, získává kniha na zvláštní autenticitě.

Malý kluk, narozený na západní Sibiři tatínkovi Čechovi a mamince Rusce, prožije prvních pár let v rodinném statku. Jenže ze Stalinovy vůle přichází éra rozkulačování a otec rodiny tuší, že by katastrofa mohla postihnout i jeho.

Nezbývá než se pokusit před represemi uniknout, vydá se tedy i se svou manželkou, čtyřmi dětmi a vším, co dokázal z majetku pobrat – včetně krávy, na dalekou anabázi do Vladivostoku.

Má štěstí, že je cizinec a „důlní expert“, takže snadno nachází práci, jenže nebezpečí je pronásleduje stále a jeden přesun stíhá druhý. Až do roku 1937, kdy Josefa Kličku jako „německého špiona“ zatknou.

Smutek i vtip

Malý Václav se na všech těch cestách a na místech, kde jeho rodina nachází dočasný azyl, chová jako správný kluk. Tedy zlobí často až k nesnesení, rve se, utíká a občas trpí. Třeba když se v Tádžikistánu setká s hladovějícími potomky basmačů, středoasijských protikomunistických partyzánů. Nebo v sibiřském důlním městečku uvidí transport neuvěřitelně vyhublých a otrhaných lidí včetně malých dětí.

Trosečník sibiřský

autor:

nakladatel: Plus

240 stran, 299 Kč

Hodnocení­: 70 %

A také když nakonec po tatínkově zatčení spadne i on sám mezi takzvané „nepřátele lidu“. Sice se mamince s dětmi posléze podaří dostat do Československa, ale ani tam Václava Kličku moc dobrého nečeká. Čeští příbuzní totiž nejsou z jejich příjezdu právě nadšeni, a navíc už se blíží druhá světová válka.

V Trosečníku sibiřském se Světlaně Glaserové podařilo napsat neotřelou kroniku o síle rodinné soudržnosti i o klukovském kamarádství a odvaze. Při veškeré dramatičnosti a smutku nad lidskými osudy v krutých časech kniha nepostrádá humor i vtip. A kromě toho je to čtení hodně poučné nejen z historického hlediska.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

RECENZE: Texty pro Farnou a Csákovou nejsou vhodné literární cvičení

Patricie Fuxová

Abych byla in, žiju na plnej plyn – knihu autorky tohoto rýmu bere čtenář do ruky s oprávněnou obezřetností. Literární...

RECENZE: Je to jen sen? Jiří Hájíček vydal vydařenou sbírku haiku

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček se profiloval jako prozaik – autor povídkových sbírek a ceněné románové trilogie Selský baroko,...

RECENZE: Děvčátko na kře vypráví o znásilnění odhodlaně a upřímně

Ilustrační snímek

Není to román, deník ani biografie. Děvčátko na kře nabízí pohled do otevřené a už navždy bolavé duše francouzské...

Najdete na iDNES.cz