Třetí Bridget Jonesová je napsaná. Šílí kvůli klukovi a internetu

  18:38aktualizováno  18:38
Je to čtrnáct let, co spisovatelka Helen Fieldingová opustila svoji hrdinku Bridget Jonesovou v románu s podtitulem S rozumem v koncích. Loni v listopadu oznámila, že začala psát další, v pořadí třetí díl slavné série a teď je jasno: kniha je hotová.

Z filmu Deník Bridget Jones | foto: outnow.ch

Třetí Bridget Jonesová vyjde v Británii 10. října, ve Spojených státech o měsíc později. Bude se jmenovat Mad About the Boy, tedy něco jako Šílená kvůli klukovi. Z koho bude hrdinka šílet? To zatím autorka i její nakladatel tají. Fieldingová jen poznamenává, že stejně jako se toho za uplynulých čtrnáct let v jejím životě hodně změnilo, prošla vývojem i hrdinka Bridget.

Helen Fieldingová porodila dvě děti, s jejich otcem však nežije, bydlí střídavě v Británii a v Los Angeles. O chystaném třetím díle prozradila jen, že se odehrává v Londýně a stojí na problémech spojených s novými technologiemi. Bridget má účet na Twitteru a snaží se seznámit přes internet. Jeden ze zápisků v jejím deníku zní: "To je problém s moderním světem. Kdybychom stále psali dopisy, nikdy bych se nepustila do hledání jeho adresy, papíru, pera, obálky a nikdy bych se půl hodiny před půlnocí nevydala ven hledat schránku na dopisy. Jenže textovou zprávu odešlete jediným stisknutím palce, stejně jako se odpalují jaderné bomby." Jedno z prvních pravidel zamilované Bridget jedenadvacátého století zní: Neesemeskuj v opilosti!

Svobodná a zoufalá

Deník Bridget Jonesové začala autorka psát nejprve jako pravidelný novinářský sloupek v deníku The Independent v roce 1995, o rok později vyšel jako kniha popisující pocity svobodné ženy po třicítce, která nemá manžela, děti a příliš si se sebou a svojí svobodou neví rady. Tehdy se o Fieldingové mluvilo jako o ženě, která dokáže přesně pojmenovat pocity jedné generace: té, která odsunula rodičovství, ale stejně není spokojená a nezávislost jí nepřináší příliš výhod. Britský list The Guardian Jonesovou dokonce zařadil mezi deset beletristických knih, které nejlépe vystihují pocity lidí ve dvacátém století.

Obou titulů o obtloustlé, zoufalé a trapasy přitahující Bridget se prodalo patnáct milionů výtisků po celém světě, práva se podařilo prodat do čtyřiceti zemí. Fieldingová pracovala i na scénářích k filmovým adaptacím, jež proslavily herečku Renée Zellwegerovou. Letos má jít do kin třetí film, kterému však poprvé nepředcházela kniha. Za první díl série dostala autorka i britskou cenu za knihu roku.

Proč Fieldingové trvalo čtrnáct let, než se k sérii vrátila? Dřív prý bylo snadné psát otevřeně a upřímně a pojmenovávat řadu vlastních pocitů, ale postupně se autorka do Jonesové čím dál víc musela nutit a měla strach, že její příběh působí spíš rozpačitě. "Jako bych s Bridget na dlouhou dobu ztratila spojení," přiznala spisovatelka.

Česky vydávalo Fieldingovou nakladatelství Aurora, které však už neexistuje. Zatím není jasné, kdo přinese třetí díl. Aukce, v níž se práva na překlad draží, se zatím nekonala.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Michael Kocáb poráží konspirační teorie, Jan Svěrák si plní svůj sen

Knižní novinku hudebníka a aktivisty Michaela Kocába Vabank zdánlivě nespojuje s chystaným titulem Jana Svěráka Bohemia...

RECENZE: S podzimním časem k nám přichází utrpení, teror IRA i smrt

K pošmourným podzimním dnům se docela hodí trocha strachu a napětí knižních novinek. Nabízí je trojice knih Zavátá...

Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

Co v knižním světě odlišuje jaro od podzimu? Počet potenciálních bestsellerů, kterými nakladatelé umějí zahrnout...

RECENZE: Stárnout znamená naučit se ztrácet, tuší znovu skvělá de Viganová

Loni loajalita, letos vděk. Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová se s každou novou knihou noří dál a dál do...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz