Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bojkot Nobelovy ceny. Handke obhajoval genocidu, upozorňují kritici

  11:55
Snaha stabilizovat veřejný obraz Nobelovy ceny za literaturu je ta tam. Již pár hodin po oznámení laureátů za roky 2018 a 2019 se s kritikou ozvali spisovatelé i americký PEN klub. Nelíbí se jim ocenění rakouského autora Petera Handkeho. V 90. letech během konfliktu v bývalé Jugoslávii totiž obhajoval režim Slobodana Miloševiče.
Nositel Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke

Nositel Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke | foto: Reuters

Peter Handke sice pochází z Rakouska, narodil se však matce slovinského původů. Navzdory tomu, že dramatik jinak nemá ve zvyku se veřejně angažovat, během konfliktu na Balkáně se jeho jméno v médiích objevovalo poměrně často. Spisovatel Salman Rushdie ho kvůli jeho názorům navrhl na cenu „pitomce roku“.

„Ve snaze doručit válku svým zákazníkům mezinárodní časopisy, od Time po Nouvel Observateur, vytrvale vyobrazují Srby jako zlo a muslimy jako dobráky,“ napsal Handke v roce 1996 pro deník Suddeutsche Zeitung. Rok po masakru v Srebrenici, který si vyžádal přes osm tisíc obětí.

O tři roky později pak následovalo vystoupení v srbské televizi, kde přirovnal úděl srbského národa k pronásledování židů. Za svá slova se však později omluvil. V roce 2006 vystoupil na pohřbu Slobodana Miloševiče, na kterém prohlásil, že mu byl velmi blízký.

„Někteří umělci zaprodali své duše ideologiím (Hamsun a nacismus), další nenávisti (Celine a jeho fanatický antisemitismus) a jiní moci a penězům (Kusturica). Ten, kdo mě však urazil nejvíc, a to svou naivitou k Miloševičově režimu, byl Handke,“ vyjádřil se slovinský spisovatel Miha Mazzini.

„Nikdy nezapomenu, když se rozpadala Jugoslávie a v obchodech bylo prázdno. Byli jsme mladá rodina, dcera byla ještě batole a venku neskutečná zima. Celý den jsem stál v řadě na topný olej, skoro zmrzlý, když jsem začal číst Handkeho esej o Jugoslávii. Psal o tom, jak mě nenávidí. Zatímco tito Rakušané a Němci, lidé Západního světa, propadli konzumerismu, my Jugoslávci, jsme museli stát v řadě na všechno,“ vzpomíná. 

Mazziniho emotivní vzpomínky racionalizuje spisovatel a novinář Hari Kunzru, který Handkeho na jednu stranu označuje za skvělého spisovatele, zdůrazňuje však, že dnešní doba potřebuje především osobnosti schopné postavit se za lidská práva. „A Handke jí není,“ tvrdí.

S vlastním postřehem přišel i filozof Slavoj Žižek. „V roce 2014 volal Handke po zrušení Nobelovy ceny. Tvrdil, že je jen falešnou kanonizací literatury. Nyní se potvrdilo, že to tak opravdu je. Takhle vypadá dnešního Švédsko - obhájce válečných zločinů tam získá Nobelovu cenu,“ vysvětluje.

Americký PEN Klub ve svém vyjádření uvádí, že se běžně nevyjadřuje k literárním cenám jiných institucí, v kotextu letošního vyhlášení laureátů však musí udělat výjimku. Charta organizace jejich členy totiž zavazuje k boji proti zkreslování fakt a záměrným lžím.

Peter Handke je laureátem Ceny Franze Kafky a s oblibou experimentuje s formou i žánry. Debutoval románem Sršni, proslulost si však získal hlavně divadelními pracemi. Napsal slavnou hru Spílání publiku, podílel se na scénáři filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem a do němčiny překládá antické dramatiky i Jeana Geneta. Televizních verzí se dočkalo několik jeho her včetně Kašpara, navíc Handke několik adaptací svých textů sám režíroval a ve filmu Krásné dny v Aranjuez si dokonce zahrál.

Po loňské pauze zaviněné sexuálním skandálem udělila letos Švédská akademie hned dvě Nobelovy ceny za literaturu. Druhou si odnesla polská spisovatelka Olga Tokarczuková.

RECENZE: Existuje Madonna či Bůh? Tokarczuková se stává novou Woolfovou

Sedmapadesátiletá Tokarczuková, která vedle románů píše poezii, eseje či scénáře, je také členkou polské strany Zelených. Patří ke čtenářsky vstřícným autorům, třebaže její díla obsahují poetickou až snovou stylizaci. Česky vyšly tituly Pravěk a jiné časy, Dům denní, dům noční či Běguni. Podle její předlohy Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých natočila režisérka Agnieszka Hollandová předloni film, v němž si zahrál Miroslav Krobot. Podle programového ředitele Světa knihy Guillauma Basseta bude Tokarczuková hostem příštího ročníku veletrhu.

Do historických statistik Nobelovy ceny za literaturu se její noví nositelé sotva zapíší. Nejsou ani nejmladší – rekord drží Rudyard Kipling, který ji dostal v 41 letech, ani nejstarší, což byla v 88 letech Doris Lessingová. Pro trofeje by si měli přijet v prosinci do Stockholmu, ale i kdyby jimi pohrdli, nebyli by první. Boris Pasternak se musel pocty vzdát pod tlakem sovětského režimu a Jean-Paul Sartre ji odmítl jako všechny ceny ze zásady.

Právě před pětatřiceti lety dostal Nobelovu cenu Jaroslav Seifert, což tehdy akademie odůvodnila: „Jeho krajané ho čtou a milují, je národním básníkem, který umí oslovit lidi s literárním vzděláním i ty, kteří k jeho dílu přistupují bez větší průpravy.“ Dodnes je jediným reprezentantem češtiny v historických tabulkách ocenění.

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

  • Nejčtenější

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

Strach posílá muzikál Anděl Páně k soudu. Karlín jej uvede v upravené verzi

12. června 2024  16:29

Hudební divadlo Karlín vypustí pasáže muzikálu Anděl Páně, o kterých režisér Jiří Strach tvrdí, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Knížák, Svěrák a spol. podepsali petici plnou dezinformací, tvrdí AVU i galerie

18. června 2024  16:27

K petici, která minulý týden ostře napadla současný stav Akademie výtvarného umění i Národní...

Zemřel hudebník Dario G. Autor tanečních hitů i hymny mistrovství světa

18. června 2024  8:05

Zemřel hudebník a producent Paul Spencer, známý jako Dario G. Bylo mu 53 let. Autor tanečních hitů...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie

14. června 2024  17:31

Údajně neúnosné poměry na Akademii výtvarných umění a v Národní galerii kritizuje petice, kterou...

RECENZE: Skvělý režisér, horší otec? Adamczykovi role Formana na Kampě sedla

20. června 2024

Po skvělém recitálu Marta se Letní scéna Musea Kampa vrátila k činohře. Novinka Forman s Markem...

KOMENTÁŘ: Kdo je chytřejší, režisér Spielberg, nebo jeho hodinky?

19. června 2024

Premium Hlavně buďme v klidu, americký režisér Steven Spielberg je chválabohu naprosto v pořádku, i když...

Natočili film podle scénáře od chatbota. Prý je to neetické, promítat se nebude

19. června 2024  12:50

Kino v centrálním Londýně zrušilo soukromé promítání filmu, jehož celý scénář napsala umělá...

Na karlovarský festival míří Viggo Mortensen, Aragorn z Pána prstenů

19. června 2024  11:17,  aktualizováno  12:02

Hlavní hvězdou letošního MFF Karlovy Vary bude americký herec a režisér Viggo Mortensen. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...