Mladý svět asi skončí, po 46 letech

  16:32aktualizováno  16:32
Časopisu Mladý svět hrozí, že bude po 46 letech zrušen. V současné době probíhají jednání o zachování jeho existence a vydavatel hledá nového kupce. Pokud ho nenajde, je s legendárním týdeníkem, stejně jako s časopisem TV Tip seriál, konec.

V současnosti vydává oba tituly společnost FTV Prima, s.r.o. ze skupiny GES.

Podle Jany Adamčíkové, mluvčí GES Media Holdingu, existuje reálná možnost, že Mladý svět a také TV Tip seriál budou i nadále vycházet.

Vydavatel hledá pro oba tituly kupce. Pokud ho ale nenajde, tituly skončí. "Jednání neustále pokračují," řekla Adamčíková.

Zástupce šéfredaktora Mladého světa Tomáš Coňk v editorialu aktuálního čísla píše: "Až si tohle číslo Mladého světa dočtete, taky něco skončí. Budeme rádi, pokud si při ohlédnutí zpět řeknete, že tahle kapka v moři vašeho času nebyla tak docela promarněná".

Vydavatel podle Adamčíkové očekával lepší ekonomické výsledky, než Mladý svět a TV Tip seriál vykazovaly.

Mladý svět je legendou mezi českými časopisy, a to především pro svou "předlistopadovou minulost". Ač ho vydávala tehdejší mládežnická odnož komunistické strany Socialistický svaz mládeže a byl poplatný době, působil na tehdejším chudém trhu jako svěží moderní časopis.

V době, kdy veškeré tiskoviny svazovala cenzura, dával prostor i některým kritickým názorům. Do jisté míry představoval alternativní kulturu, popularizoval ekologické hnutí či přinášel otevřené reportáže z řady tehdy tabuizovaných témat.

Redakce časopisu dala mimo jiné vzniknout populární anketě Zlatý slavík (dnes Český slavík), soutěži v sálové kopané (o líný míč) či zavedla velmi populární poradnu pro problémy dospívajících vedenou Sally alias psycholožkou Jiřinou Hanušovou.
 
Časopis také lákal řadu významných osobností, které se nemalou měrou zasloužily na jeho vzrůstající oblibě. K autorům Mladého světa patřili například Arnošt Lustig, Ladislav Smoljak, Jaroslav Weigel, Jiří Černý, Eda Kriseová, Radek John, Roman Lipčík či Michal Horáček.

Jedním z nejpopulárnějších redaktorů byl fejetonista Rudolf Křesťan, který v Mladém světě strávil téměř 30 let. "Nový časopis se vyznačoval nadhledem a nehrozil pěstí," popsal Křesťan, proč "Mlaďák" po svém založení na prahu 60. let tak zaujal.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

Už nešmíruje telefony. Tentokrát Paolo Genovese zachraňuje sebevrahy

Italský režisér a spisovatel Paolo Genovese (24. 9. 2018)

Před třemi lety italský režisér Paolo Genovese ve filmu Naprostí cizinci dokázal, že mobilní telefony se staly...

Zemřela Toni Morrisonová, autorka románů Píseň o Šalamounovi nebo Milovaná

Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonová. (6. srpna 2019)

Ve věku 88 let zemřela americká spisovatelka Toni Morrisonová. Oznámil to její vydavatel, podle něhož zemřela v pondělí...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz