RECENZE: Televizním hlasatelům Mimo provoz velkou radost neudělá

  6:57aktualizováno  6:57
Dlouhé roky patřili televizní hlasatelé k vysílání asi stejně neodmyslitelně jako dnes zdlouhavé reklamní bloky. Nyní, dvanáct let poté, co je modernizace vyhnala z obrazovek, se vracejí do světel reflektorů. Tentokrát jako hrdinové románu Mimo provoz bulvárního novináře a spisovatele Adama Chromého.

Inspirace osudem televizní hlasatelky Saskie Burešové je v knize naprosto evidentní | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Autor upozorňuje, že jde o čistokrevnou fikci, realitou neposkvrněnou. Bohužel se tomu těžko věří, když v něm čtenář nalézá tolik styčných bodů s životem asi nejznámější hlasatelky Saskie Burešové. Ta autorovi mimochodem knihu nakonec odmítla pokřtít.

Fotogalerie

Hlavní hrdinka Sylvie, vyznavačka spisovné češtiny, nejlepších mravů a etikety, ztrácí pevnou půdu pod nohama. Po dekádách práce v televizi se musí se svou profesí rozloučit a dát životu nový smysl. Číst, starat se více o malou vnučku, vynahradit odrostlému synovi léta, kdy ji vídal spíše na monitoru než doma.

Jenže jak Sylvie brzy poznává, není jí to dost. Chce obstát před pohrdavými pohledy na ulici nebo na úřadu práce, kde jí okolí dává jasně najevo, že právě jí odzvonilo. Nechce se s tím smířit a hodlá za svou budoucnost bojovat. Jen absolutně netuší jak, protože svět, který kdysi znala, už neexistuje.

Pokusy o nezávislost

Z letargie ji probouzí až setkání se skalním obdivovatelem, velmi klišovitě sběratelem motýlů, ale hlavně s Helenou a Ivanou – ženami, které technologický pokrok taktéž připravil o práci. Nikdo už totiž nemusí dohlížet na výrobu klasických žárovek, protože je jejich výroba zakázána.

Stejně jako dnes obsluhu podatelny hravě nahradí správně seřízený automat. Mimo provoz, ač možná má takovou ambici, nevyčnívá. Je to obyčejné, leč dobře napsané vyprávění, které nikoho neurazí (snad možná s výjimkou hlasatelů), a také proto se asi z hlavy vypaří jako voda na slunci.

Mimo provoz

Adam Chromý

Nakladatelství Plus, 2018, 224 stran

Hodnocení­: 55 %

Je to historka roztažená na dvě stě stran, která by šla odvyprávět u jedné lahve vína. Navíc nepříliš okořeněná o autorovu invenci, ač náznaky situačního humoru Chromý prokazuje, a to především ve scénách z rodinného života. Zajímavý kontrast pak nabízí ještě v pasážích, kdy příběh prokládá novinovým rozhovorem s hlavní hrdinkou, ve kterém se od svého skutečného já liší jako den a noc.

Mimo provoz v sobě nenese žádné poselství, nevysílá zprávu dál, což je v pořádku, ne každé dílo musí mít přesah. V případě námětu, který Adam Chromý zvolil, se však přesah sám nabízí a autor, ať už vědomě, či nevědomě, na to naráží.

Možná se omezil žánrem, možná není prozatím schopný tak komplexní téma zpracovat, nicméně existují v Česku i za hranicemi miliony lidí, kteří vinou modernizace nebo různých nařízení přišli o svou práci. Práci, která byla nejen zdrojem obživy, ale také definicí jejich života. Protože, ač je na to v dnešním světě jednoduché zapomenout, za každou zakázanou žárovkou nebo výrobou přesunutou do Číny jsou reálné lidské příběhy, které by si zasloužily šanci na odvyprávění.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Být dobrým člověkem je naše rozhodnutí. Patrick Ness píše pro dospělé

Spisovatel Patrick Ness, autor knihy Volání netvora

Budou to dva roky, co spisovatel britsko-amerického původu Patrick Ness naposledy navštívil Česko, aby představil svou...

RECENZE: Sex a lži. Z provokatérky Leily Slimani je bojovnice

Spisovatelka Leila Slimani

Po vraždící chůvě a patologické nymfomance přichází francouzská spisovatelka marockého původu Leila Slimani s příběhy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz