RECENZE: Co je pro děti nejlepší? Barnevernet má jasno a román o něm také
Román inspiroval i případ Evy Michalákové a jejích dvou synů | foto: Petr Topič, MAFRA
Nebýt případu rodiny Michalákových, málokdo by v Česku věděl, co je to Barnevernet. Instituce, nad jejímiž kroky zůstává rozum stát, je ze své podstaty skvělým knižním námětem. Na horor, thriller, existenciální román, detektivku, možná i absurdní drama.
Fotogalerie |
Vždyť už jen existence úřadu, který má právo na základě dost laxně sepsaných pravidel a jednoho podezření odebrat děti z péče rodičů, je sama o sobě dost surreálná, přesto reálná. Tak reálná, že mnozí už se svými ratolestmi nechtějí do Norska vyrazit ani na dovolenou.
Hana Roguljič se však ve své prvotině rozhodla přistoupit k látce jinak. Místo aby ve jménu senzacechtivosti čtenáře od začátku zpracovávala na stranu matky, hlavní hrdinky Jany, vysvětlí nejprve, v čem spočívá jádro celého problému.
Norové nejsou Češi. Nejsou to ani Francouzi, Poláci či Britové (kteří mimochodem v zahraničí odebrali českým párům mnohem více dětí). Norové se svou náturou liší od zbytku Evropy, té střední či východní obzvlášť. Úřady jsou zde nezpochybnitelnou autoritou, odstup a zdrženlivost řídí lidskou komunikaci, vyčnívat znamená trčet a domnělému zájmu dítěte se podřizuje vše.
Když pak prášek na severskou střízlivost hodí autorka do nádoby naplněné směsí slovanské přímočarosti a srdečnosti, vznikne výbušná reakce. A přesně o tom kniha vypráví. Hrdinka se sice snaží, aby získala zpět své dvě dcery Sylvu a Nikolu, střet jiného smýšlení a kultur jí to však vždy překazí. Sama to ví, kamarád Ivan i bývalý partner Theis ji na to upozorňují, nic nepomáhá. Asi obdobně jako v případu Michalákových, Bornariovových i jiných.
První dvě třetiny románu se tak pohybují na hranici solidního rodinného dramatu a etnografické sondy. Autorka vypráví svižně a zábavně. Stylistiku by jí mohl závidět kdejaký zavedený český autor, spolu se schopností vystihnout v pár slovech náladu a atmosféru místa. Jen černobílost protistrany zamrzí.
Když už se autorka rozhodla dát relativně velký prostor i proklínaným úřednicím Barnevernetu nebo pěstounům, mohla je vykreslit trochu více jako lidské bytosti s vlastními pocity. Ne pouze jako stroje bezbřeze oddané systému. Náznaky obdobné snahy sice z románu trochu cítit jsou, ale jako by už autorka neměla sílu nebo čas mezi vyznačené kontury hrdinů vměstnat i barvu.
Norské dětiHana Roguljič Větrné mlýny, 2018, 318 stran Hodnocení: 75 % |
Trochu rozpačitě pak působí závěr románu, ve kterém Roguljič svou hrdinku vrhá, nutno podotknout, že vypravěčsky znovu zdařile, do téměř bondovského světa. Chtěla se nakonec místo přemýšlivého a silně biografického románu přiblížit co nejfiktivnější akci, či naopak nejakčnější fikci? Jednoduše se eskalovalo tak dlouho, až to ztratilo význam.
Nicméně nastolené otázky nesmete ani zbytečná dálniční honička. Na ni se brzy zapomene, zato dilema, co je pro děti nejlepší, zůstává. Jedno je však jasné. Plácnutí přes zadek nebo zvýšený hlas neznamená, že se za deset let bude dítě válet pod mostem s jehlou v žíle.
Tipy z televizního programu
Recenze: Sherlock Holmes 60 %, Sexy Pistols 50 %, Hlídač č. 47 70 %, Láska pod kapotou 65 %, Deník Bridget Jonesové 70 %, Na život a na smrt 65 %, Fotograf 65 %, Baader Meinhof Komplex 70 %, Mamma Mia! 60 %, Dánská dívka 70 %, Příchozí 75 %
Klíčová slova: Případy 1. oddělení, Utajený šéf, ZOO, Chlap, Pražské jaro
Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali
Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...
Proč naše hlasy v Eurovizi anulovali a přidělili Ukrajině? ptají se Rumuni
Rumunská televize se ohradila proti rozhodnutí organizátora mezinárodní písňové soutěže Eurovize, který anuloval hlasy...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Skupina We Are Domi postoupila do finále písňové soutěže Eurovize
V druhém semifinálové kole Eurovize uspěla česko-norská kapela We Are Domi a společně s dalšími devíti interprety...
RECENZE: Vyznavači ohně. Rammstein živě jen těžko hledají konkurenci
Marschieren Marsch! chtělo se občas zvolat během pražského koncertu metalové úderky Rammstein. Německá preciznost a...
Válka na Altaji, Čína na Sibiři. Co všechno předpověděl Vladimir Sorokin
Jako bychom vraždili vlastní matku, líčí ruský spisovatel Vladimir Sorokin válku na Ukrajině. Postmodernímu autorovi...
GLOSA: Péče o duši. Kamarád Boba Dylana popsal svůj vztah k němu
Knih o Bobu Dylanovi už vzniklo nespočet, ale poměrně útlý svazek Dylan a já – Padesát let dobrodružství, který vydalo...
Prapor kultury chování a oblékání v Česku nesou gayové, říká spisovatelka
Premium Stejně jako hrdinka svého prvního románu si stýská, že čeští muži ztratili hrdost na manuální práci, a přeje si, aby...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Šel jsem s visačkou pořadatele s pohřebním průvodem Palacha, vzpomíná humorista
Premium Jeho maminka si vtipy vystřihovala a lepila do sešitu, tatínek je dokonce kreslil a bavil jimi rodinu a přátele. Sám se...
RECENZE: Kšefty s okupanty se nemusely vyplatit, stvrzují nové romány
Dvě české knižní novinky se vracejí do nedávné minulosti. Do doby, kdy sovětská armáda (nerada) končila svou „bratrskou...