GLOSA: Televizní vzpomínka na Ludvíka Vaculíka

  12:40aktualizováno  12:40
Jako dramaturgyni a televizní producentce mi je líto, že o spisovateli Ludvíku Vaculíkovi nikdy nevznikl velký distribuční dokument. Že nebyl natočen jeho televizní portrét. Odmítl dokonce i oblíbený Gen.

Spisovatel Ludvík Vaculík | foto: MF DNES

Na rozdíl od mnoha jiných totiž vystupoval v televizi jen velmi neochotně. Výjimku občas udělil svému příteli Břetislavu Rychlíkovi, s kterým připravil cykly Valašský snář (1998) a Ilustrované fejetony (2003).

Pohřeb bude v sobotu, zádušní mši odslouží Halík

Poslední rozloučení s Ludvíkem Vaculíkem se uskuteční v sobotu 13. června od 11 hodin v kostele sv. Václava ve valašském městečku Brumov-Bylnice, kde se narodil.

Veřejnost se bude moci se zesnulým rozloučit od 10 hodin v brumovské obřadní síni, která s kostelem sousedí.

Zádušní mše se bude konat v neděli 14. června od 20 hodin v kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí v Praze, sloužit ji bude katolický kněz Tomáš Halík.

Jako spisovatel se v televizním médiu nehodlal příliš zviditelňovat. Za jeho nezávislost byl však ochoten rázně vystoupit. Projevilo se to v roce 2000 v době televizní krize.

Málokdo si možná dnes už vzpomene, že hlavní prohlášení iniciativy ČT– věc veřejná navazovalo na jeho průlomové prohlášení 2 000 slov a jmenovalo se 2 000 slov v roce 2000. Myslím, že ho Ludvík Vaculík tehdy sepsal ve spolupráci s Břetislavem Rychlíkem a Ivanem Klímou. A jak se dnes ukazuje, obrana médií veřejné služby je stále živá.

Právě tehdy jsem se s Ludvíkem Vaculíkem osobně poznala a mohla jsem mu říct, že jeho knihy, a hlavně Český snář, který jsem četla v době studií v samizdatovém vydání, pro mě byly zjevením.

Z Českého snáře jsem se dozvěděla mnohem lépe než z jakýchkoliv pozdějších historických pojednání nebo dokumentů, jak to chodilo v disentu. A zároveň to pro mě jako mladou dívku byl zajímavý materiál o vztazích mezi mužem a ženou.

Každé setkání s Ludvíkem Vaculíkem pro mě bylo vzácné. Obdivovala jsem jeho charizma a silné názory, přestože jsem s ním ne vždy souhlasila.

Alena Müllerová

Alena Müllerová

Vždycky mi – stejně jako jiným ženám mé generace – připomínal, že není hezké, když ženské chodí v kalhotách. A že prý bych měla nosit jedině sukni nebo šaty. To mě tedy coby mírnou feministku docela štvalo. Byl určitě pravý macho, ale velmi galantní a milý.

V rozhovoru byl podobně precizní a střídmý jako ve svých fejetonech. Formuloval vždy velmi krátce a ukončoval ho náhle, ve chvíli, kdy jsem měla pocit, že jsme si zrovna začali pěkně povídat.

Ale dokud se mnou mluvil, věděla jsem, že opravdu naslouchá, zajímá se o to, co říkám, a pamatuje si, o čem jsme hovořili kdykoliv minule. Když jsem mu s ostychem řekla, že jsem taky napsala jednu knihu, hned příště si ji ode mě vyžádal.

Milý Ludvíku Vaculíku, jsem ráda, že jsem mohla číst Vaše knihy a nahlédnout díky nim do mužského myšlení. Inspirovala mě Vaše odvaha a smysl pro spravedlnost.

A slibuji, že budu co nejčastěji nosit sukni.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Úplná rodina se přežila, člověk je v háji, sděluje Petra Hůlová

Spisovatelka Petra Hůlová

Petra Hůlová podesáté knižně. Potřetí na téma vnitrorodinných vztahů. A poprvé o pekle střídavé péče.

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Najdete na iDNES.cz