Knižní tipy: Po stopách vlčích válečníků do mongolské stepi

  15:11aktualizováno  15:11
Vlk je silný a svobodný, moudrý, odvážný, rozvážný a trpělivý, umí bojovat a nikdy se nenechá zotročit. Vlčí smečka, silné, inteligentní a velmi dobře organizované společenství, prokázala nebývale vysokou schopnost přežití ve stepi. Vlci byli nejlepšími válečníky a stratégy všech dob a pro lidstvo zůstávají dodnes nevyčerpatelným zdrojem inspirace.

Čínský spisovatel Ťiang Žung (Jiang Rong, vl. jménem Lü Jiamin) | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
ŤIANG ŽUNG: Totem vlka
(Rybka Publishers)
Ťiang Žung: Totem vlkaAutor monumentálního díla, označovaného za "první velký čínský román", se občanským jménem jmenuje Lü Jiamin. Narodil se roku 1946, roku 1967 odešel dobrovolně do Vnitřního Mongolska, kde strávil ve společnosti mongolských pastevců a vlků jedenáct let. V roce 1987 se vrátil do Pekingu a v roce 1989 byl odsouzen a uvězněn za účast ve studentském hnutí. Dnes působí jako profesor politických a sociálních věd. Totem vlka vypráví autobiografický příběh čínského studenta, který odchází z Pekingu zmítaného politickými bouřemi v době Kulturní revoluce do severočínské mongolské stepi za poznáním prastaré civilizace. Na své pouti se seznamuje se starým moudrým Mongolem, který mu odhaluje tajemství síly a bohatství kultury, která je symbolizována vlkem, vyslancem nebes, jenž má za úkol ochraňovat mongolskou step a zachovávat její přirozenou rovnováhu. Po několika setkáních s vlky ve volné přírodě se hlavní hrdina, fascinovaný tradičním mongolským způsobem života, rozhodne, že se vlkovi musí přiblížit, chce jej pozorovat zblízka a pochopit jeho myšlení a chování. Toto rozhodnutí změní jeho život.

TIP TÝDNE - Napětí
MIJUKI MIJABE: Šepot
(Knižní klub)
Mijuki Mijabe: ŠepotMamoru Kusaka vyrůstá v rodině své tety Joriko. Poté co jedné noci jeho strýc taxikář nezaviněnou náhodou autem porazí a smrtelně zraní mladou dívku, začnou rodině hrozit velké potíže. Mamoru začíná pomalu skládat drobné střípky rozsáhlého a osudového příběhu čtveřice mladých žen, které využívaly důvěřivosti osamělých mužů, mámily z nich peníze, aby je nakonec ponechaly zničené jejich osudu. Nyní ale jedna po druhé umírají, na živu zůstává poslední a té hrozí smrtelné nebezpečí.

TIP TÝDNE - Pro děti
PAVEL BRYCZ: Bílá paní na hlídání
(Albatros)
Pavel Brycz: Bílá paní na hlídáníNovinka od laureáta ceny Magnesia Litera pro děti. Bílou paní Perchtu z Rožmberka už nebaví každou noc strašit a tak se rozhodne podat si inzerát coby paní na hlídání. Z bohaté nabídky dopisů si vybere ten od paní Černé, ženy námořníka a maminky paterčat. Slovo dá slovo – a bílá paní dostane na starost Barnabáše, Uriáše, Kleofáše, Matyáše a Tobiáše. S těmihle čertovskými rošťáky ji čeká pořádný šrumec, mumraj a dobrodružství, svérázná au-pairka ale dětskou přesilovku hravě zvládá.

TIP TÝDNE - Klasika
SIR ARTHUR CONAN DOYLE: Případy Sherlocka Holmese
(Československý spisovatel)
Arthur Conan Doyle: Případy Sherlocka HolmeseAbsolutní detektivkářská klasika v jedné obsáhlé knize přináší nejslavnější "sherlockovské" povídky. Svazek obsahuje soubory Dobrodružství Sherlocka Holmese, Návrat Sherlocka Holmese, Poslední poklona Sherlocka Holmese a Z archivu Sherlocka Holmese. Celkem 45 příběhů včetně tak slavných případů jako Skandál v Čechách, Spolek ryšavců, Případ totožnosti, Pět pomerančových jadérek, Ohyzdný žebrák, Strakatý pás, Berylová korunka, Dům U měděných buků či Prázdný dům.

TIP TÝDNE - Pro poučení
STEFAN AUST: Baader Meinhof Komplex
(Knižní klub)
Stefan Aust: Baader Meinhof KomplexPůsobení Frakce Rudé armády se zapsalo do historie poválečné Spolkové republiky Německo jako jedno z nejdramatičtějších období. Nejen proto, že stály desítky lidských životů, ale i proto, že některé okolnosti nejsou dodnes bezezbytku objasněny. Stefan Aust strhujícím způsobem líčí období předcházející vzniku městské guerilly RAF a poté velmi podrobně kritická léta boje státu proti ní až do tragického vyústění událostí v roce 1977. Kniha se stala podkladem pro scénář úspěšného stejnojmenného filmu.

TIP TÝDNE - Komiks
ANDY DIGGLE, JOCK, SHAWN MARTINBROUGH: Parchanti - Zdvojnásobení sázek
(Comics Centrum)
Parchanti: Zdvojnásobení sázekSvým posledním tahem Clay, Puma, Jensen a Čokl, tým známý jako Parchanti, učinili přítrž ilegálnímu pohybu hotovosti svého bývalého zaměstnavatele CIA a aby měli pořád navrch, musejí dále riskovat - což znamená vypátrat Maxe, stínového agenta CIA, o jehož existenci nevědí ani mnozí zaměstnanci Agentury. Ale Max nechce být nalezen - nikým. A tak jak Parchanti sledují jeho těžce vypátratelné stopy na malinkatý ostrov Montserrat v Karibiku, zjišťují, kam až jeho vliv sahá a jak moc si chce své tajemství nechat pro sebe.

TIP TÝDNE - Audiokniha
AGATHA CHRISTIE: Poslední vůle/Vánoční tragédie
(Radioservis)
Agatha Christie: Poslední vůleDalší dva případy z pera královny detektivek, jejíž dílo v množství jazyků, do nichž bylo přeloženo, předčí ze světové literatury jedině Bible. Už páté CD se zdramatizovanými povídkami z let 1993 a 1994 přináší opět příběhy v podání předních českých herců: Antonie Hegerlíkové, Bořivoje Navrátila, Violy Zinkové, Jaroslava Kepky, Otakara Brouska st. či Vladimíra Fišera.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Čeká prostopášníka Caravaggia Náhlá smrt? V románu se stává tenistou

Mexický spisovatel Álvaro Enrigue

Co se dělí na sady a sety? Tenisový zápas, nabízí se jednoduchá odpověď. Ale mexický spisovatel Álvaro Enrigue tak umí...

Velký bratr je větší, než si myslíme. Hilský tentokrát o Orwellovi

Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský

Ve slavném románu 1984 Orwell mrazivým způsobem varoval před totalitou, ovšem zdaleka nejen tou komunistickou. „Není...

Už nešmíruje telefony. Tentokrát Paolo Genovese zachraňuje sebevrahy

Italský režisér a spisovatel Paolo Genovese (24. 9. 2018)

Před třemi lety italský režisér Paolo Genovese ve filmu Naprostí cizinci dokázal, že mobilní telefony se staly...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz