Knižní tipy: Dějinami New Yorku od kolonistů po teroristy

  13:59aktualizováno  13:59
Britský spisovatel Edward Rutherfurd se čtenáři, visícími na štanglích v metru, nepočítá. Jeho poslední román o dějinách New Yorku čítá bezmála 800 stran. Je do nich vměstnáno tři a půl století historie světové metropole.

Edward Rutherfurd | foto: Random House

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
EDWARD RUTHERFURD: New York
(BB/art)
Edward Rutherford: New YorkAutor, který si vybudoval pověst rozsáhlými románovými ságami, v nichž se prolínají "malé dějiny" vyfabulovaných postav s "velkými dějinami" měst či zemí. V knize Russka se věnoval carskému Rusku až do bolševické revoluce, v románech Londýn a Dublin vylíčil dějiny obou ostrovních metropolí. V zatím posledním románu líčí autor tři a půl století vývoje New Yorku od holandské kolonie Nový Amsterdam, obchodující s místními indiány, přes ovládnutí Angličany, osamostatnění Spojených států až po léto loňského roku, tedy včetně událostí z 11. září 2001. Jak má ve zvyku, rozvíjí na pozadí dějin města strhující i tklivé historie příslušníků několika rodin, jež jsou New Yorkem po celá pokolení spojeny, a ilustruje velké historické události osobními příběhy postav skutečných i smyšlených.

TIP TÝDNE - Napětí
KATHY REICHS: Svaté kosti, Kosti v písku, Kosti na popel
(BB/art)
Kathy Riechs: Svaté kosti atd.Poutavé příběhy od mezinárodně uznávané a oblíbené autorky, která přivádí na scénu soudní antropoložku Temperance Brennanovou a detektiva Andrewa Ryana. Nejdříve je vyšetřování vraždy dovede až k dávnému biblickému tajemství. Potom zpracovávají další závažné a mediálně sledované téma a staví se do samého středu hrozivého mezinárodního komplotu. A nakonec Temperance Brennanová stojí tváří v tvář záhadě z vlastní minulosti. Knihy Kathy Reichs se staly předlohou pro úspěšný televizní seriál Sběratelé kostí.

TIP TÝDNE - Pro děti
JOHAN FABRICIUS: Plavčíci kapitána Bontekoea
(Nakladatelství XYZ)
Johan Fabricius: Plavčíci kapitána BontekoeaKniha holandského spisovatele Johana Fabricia vypráví o napínavých dobrodružstvích i úsměvných příhodách chlapců, kteří se v 17. století jako plavčíci vydali na holandské obchodní lodi Nový Hoorn do oblasti východoindického souostroví. Na daleké a strastiplné cestě musejí plavčíci Rolf a Hajo, pomocník sklepmistra Padde a kuchtík Harmen překonat různé nesnáze – kurděje, divoké bouře, požár a nakonec i ztroskotání lodi. A ani na pevnině si neoddychnou – putují nebezpečnou džunglí a setkají se s divochy nebo s pardálem a tygrem na Sumatře a na Jávě. Nakonec jim ale odvaha, kamarádství a smysl pro humor pomohou překonat všechny potíže a šťastně se vrátí domů do Holandska.

TIP TÝDNE - Klasika
LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ: Vojna a mír
(Odeon)
Lev N. Tolstoj: Vojna a mírNový překlad Vojny a míru, věhlasného díla Lva Nikolajeviče Tolstého, předává čtenářům cosi, co dodnes neztratilo na aktuálnosti a zajímavosti. V této rozsáhlé epopeji, jejíž rámec tvoří válka s Napoleonem, jeho tažení do Ruska, požár Moskvy a bitvy u Slavkova i Borodina, nevytvořil Tolstoj jen válečný román nebo pouze román historický, ale syntetický román času a prostoru podávající souhrnný obraz ruské společnosti. Autorem nového překladu je přední český rusista Libor Dvořák.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PAVEL EISNER: Chrám i tvrz
(Nakladatelství XYZ)
Pavel Eisner: Chrám i tvrzPoutavé vyprávění o naší mateřštině, o úžasné kulturní stavbě podobné chrámu i tvrzi, patří k české literární klasice. Krátké kapitoly věcně, vtipně, kriticky, ale vždy s láskou a obdivem popisují naše vyjadřování. Proslulé dílo je nejen odborným výkladem, ale především vyznáním lásky k českému jazyku. Na téměř osmistech stranách autor analyzuje s neutuchajícím humorem češtinu z hlediska mluvnického i slohového.

TIP TÝDNE - Komiks
STEVE PERRY, KILIAN PLUNKETT, MICHAEL A. STACKPOLE, JOHN WAGNER, TIMOTHY ZAHN: Star Wars - Stíny Impéria
(BB/art/Crew)
Star Wars - Stíny ImpériaStíny Impéria byly multimediální Star Wars událostí – film-bez-filmu – jejíž hlavní dějová linie byla vyprávěna skrze knihu, comicsy, RPG hry, počítačovou hru a sběratelské karty. Stíny měly dokonce vlastní soundtrack. V tomto omnibusu se nachází kompletní minisérie a dva příběhy, které následují: Mara Jade: Císařovou rukou, příběh o úkladné imperiální vražedkyni, která se jednoho dne stane ženou největšího hrdiny Nové republiky, Luka Skywalkera; a Stíny Impéria: Evoluce, přímé pokračování Stínů Impéria.

TIP TÝDNE - Audiokniha
DANTE ALIGHIERI: Božská komedie
(Popron Music)
Dante Alighieri: Božská komedieDanteho Božská komedie shrnuje poznání vrcholného středověku o uspořádání kosmu a smyslu člověka v něm. Po 700 letech zjišťujeme, že obsahovalo pravdivé jádro, které si teď žádá být zaoděno moderními termíny. Skutečně, sedm nebes a pekel existuje jako archetypy kolektivní psychologie a kulturní typy, které se v dějinách lidstva i ve vývoji jednotlivce střídají v pořadí, v jakém Dante putuje sférami andělských kůrů. Klasiku renesanční literatury přednášejí Milan Friedl, Gabriela Filippi, Alfred Strejček a Rudolf Pellar.

DÁLE VYŠLO:
MARTIN REINER: Hubená stehna Twiggy (Host)
Ve výboru z básnických textů z posledních čtyř let je autor civilní, uměřený ve výrazu, ale v řadě textů také velmi provokativní. Završuje pro něj podstatnou dekádu básnického přerodu, který započal sbírkou Staré a jiné časy a pokračoval knihou Pohled z kavárny v Bath.

ROMAN CHLUPATÝ: (Ne)mocná země (Radioservis)
Známý ekonomický novinář soustředil do své knihy čtrnáct rozhovorů s lidmi, kteří "vidí za kulisy" současných změn ve světové politice. Přední světoví ekonomové, analytici a politici mluví o tom, co se děje kolem nás, s překvapující otevřeností a věcností.

JIŘÍ KRATOCHVIL: Uprostřed nocí zpěv (Druhé město)
Vzpomínková próza zachycuje prožitky a zkušenosti syna poúnorového emigranta. Největší pozornost věnuje autor vylíčení atmosféry Brna po skončení 2. světové války a v 50. letech.

JARMILA CYSAŘOVÁ: Já prostě nemohu žít jinak (Radioservis)
Život české publicistky Otky Bednářové (*1927) je příběhem neúplatné, statečné ženy, jež se zaměřila na obranu občanských práv a spravedlnosti. Byla přední aktivistkou samizdatu, spolu se syny mezi prvními signatáři Charty 77, po listopadu 1989 stála u zrodu Výboru dobré vůle Olgy Havlové.

JOSEF JANDA: Dohořívající filozof (dybbuk)
Nová sbírka předního surrealisty rozvíjí autorův pohled na absurdní divadlo dnešního světa, jehož krédem se stalo nemyslet - což jen stěží může představovat završení přirozeného gnozeologického vývoje. Na pozadí nenávratně mizejícího času se objevuje tušení možného konce současného civilizačního cyklu.

ATTILA BARTIS: Klid (Kniha Zlín)
Hlavním hrdinou psychologicky znepokojivého a zároveň sžíravě ironického románu Klid je spisovatel Andor, který se už patnáct let stará o matku, bývalou slavnou herečku, poté co přestala vycházet z bytu. Autor tímto příběhem, vystavěným na oidipovském základu, navazuje na to nejlepší z tradice středoevropského románu.

MARY FRANCES BUDZIKOVÁ: Život se psem není pod psa (Knižní klub)
Půvabně zpracovaná publikace obsahuje vážné i nevážné informace snad o všem, co je možné o psech vědět. Kromě základních údajů o původu, anatomii a historii soužití psa a člověka jsou v ní i informace o slavných psech, kteří se objevili v literatuře a filmu, o významných osobnostech známých láskou ke psům i o lidech, kteří milovali své psí společníky, že jim stavěli domy či odkazovali majetek.

INKA MACHULKOVÁ: Probuzení hráči (dybbuk)
Nová sbírka někdejší představitelky české beatnické generace je pokračováním tvorby, jíž bylo po autorčině emigraci do Německa dáno čerpat z dvojí situační perspektivy. Opětovné návštěvy Česka po roce 1989, poskytují prostřednictvím poezie s osobitou vzpomínkově-fragmentární poetikou záznam prožívání v obou daných domovinách

KATHARINA HACKEROVÁ: Necitové (Kniha Zlín)
Události 11. září 2001 a přípravy invaze do Iráku slouží jako pozadí ústředního příběhu novomanželů Jákoba a Isabelle, jejichž život je i přes materiální blahobyt nevýrazný a prázdný. Po uspěchané svatbě se stěhují do Londýna, kde Jákob nastupuje jako právník na místo po kolegovi, který zahynul během útoku na Světové obchodní centrum.

BOHUSLAV BROUK: Životní sloh (Barrister & Principal)
Studie známého surrealisty vychází více než šedesát let od plánovaného vydání. Představuje přirozený a významný doplněk děl Karla Honzíka, Ladislava Žáka, ale i Brouka samotného, najmě Lidí a věcí (1947), soustřeďujících se na jednotlivé funkce věcí a nevyhnutelnost redukce životních potřeb.

ANGELA CARTEROVÁ: Magické hračkářství (dybbuk)
Patnáctiletá Melánie se po smrti rodičů spolu se svými dvěma mladšími sourozenci přestěhuje ke svému strýci do Londýna. Přechod z nevinnosti vesnického života k dusnému, drsnému, ale přitom barvitému životu v domě strýce-loutkáře, jeho hluchoněmé ženy Margaret a jejích dvou živočišných bratrů připraví Melánii šok, který jí však pomůže dospět v ženu.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Stárnout znamená naučit se ztrácet, tuší znovu skvělá de Viganová

Loni loajalita, letos vděk. Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová se s každou novou knihou noří dál a dál do...

Bojkot Nobelovy ceny. Handke obhajoval genocidu, upozorňují kritici

Snaha stabilizovat veřejný obraz Nobelovy ceny za literaturu je ta tam. Již pár hodin po oznámení laureátů za roky 2018...

Michael Kocáb poráží konspirační teorie, Jan Svěrák si plní svůj sen

Knižní novinku hudebníka a aktivisty Michaela Kocába Vabank zdánlivě nespojuje s chystaným titulem Jana Svěráka Bohemia...

Cestu do Narnie, Bradavic i Země Nezemě podniká Atlas literárních míst

Publikace s názvem Atlas literárních míst je přesně typem knihy, jaká má největší potenciál uspět u čtenářů na podzim...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz