Knižní tipy: Jak to válí „kubánská Lolita“ v předcastrovské Havaně

  16:19aktualizováno  16:19
"Stejně malá zezadu jako zepředu," hodnotí vypravěč svou Přelétavou nymfu. A dvojznačně dodává: "Pokud Čtenář chce, může věřit, že se nic nestalo nebo že se tento příběh o chudém novináři a jeho objevu nikdy a nikde neodehrál - samozřejmě kromě mojí paměti."

Guillermo Cabrera Infante | foto: Julián Ríos

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
GUILLERMO CABRERA INFANTE: Přelétavá nymfa
(Paseka)
Guillermo Cabrera Infante: Přelétavá nymfaAutor (1929-2005) je považován za vrcholného představitele kubánské literatury, zejména jako autor románů Tři truchliví tygři a Havana pro zesnulého infanta. Zemřel v londýnském exilu. Román Přelétavá nymfa vyšel až po autorově smrti a je jakýmsi literárním pomníkem, který spisovatel postavil Havaně padesátých let a jejím obyvatelům. Také je však ukázkou čistého literárního mistrovství plnou suchého humoru, sarkasmu, slovních hříček a odkazů do světa hudby a filmu padesátých let. Jeho příběh je dramatem lásky a nenávisti, ne nepodobným Nabokovově Lolitě. Stele není ještě šestnáct let, když se do ní vášnivě zamiluje úspěšný filmový kritik. Kulisou příběhu je Havana plná klubů, kin a tančíren – moderní a intelektuální Havana roku 1957, tedy půldruhého roku před příchodem Fidela Castra a dusivého socialismu.

TIP TÝDNE - Napětí
MONIKA MARATOVÁ: Smrtící odkaz
(Nakladatelství XYZ)
Monika Maratová: Smrtící odkazElitní pilot Petr, kapitán českého Air Force One, je po náhlé smrti bratra vtažen do boje na život a na smrt s dealery drog. Ve spolupráci s policií postupně odhaluje překvapivou pravdu o soukromém životě, ale i povaze svého nevlastního bratra. Přitom se dostává do situací extrémně nebezpečných i bolestných. Nejednou se ocitá psychicky i fyzicky na dně. Autorka seznamuje čtenáře s realitou výcviku elitních průzkumníků a pilotů, ukazuje práci špičkových lékařů, policistů a členů Horské záchranné služby, její kniha však zůstává především napínavým thrillerem.

TIP TÝDNE - Pro děti
JIŘÍ ŽÁČEK, VLASTA BARÁNKOVÁ: Hádej, hádej, hadači
(Knižní klub)
Jiří Žáček: Hádej, hádej, hadačiBohatě ilustrovaná knížka populárního básníka a známé ilustrátorky dětské literatury je plná zábavných úkolů – hádanek, rébusů, doplňovaček a jiných "luštěnin" textových i obrazových. Popletené pohádky, přísloví a pořekadla rozšíří malým čtenářům (kniha je určena dětem od osmi let) slovní zásobu, nonsensové básničky zbystří myšlení jim i rodičům. Rozluštíte například šifrovanou básničku? Podlovídlidadlaladla krádlavadla krádlavědle: Jádla mádlam rádladadla mlédlekodlo v kádlavědle. Adla tadla drudluhádla ředlekladla: Nudlu, jádla mádlam radladšidli smedletadlanudlu. Pro čtenáře od 8 let.

TIP TÝDNE - Klasika
HOMÉR: Ilias
(Academia)
Homér: IliasO autorovi (či o autorech, pokud jich bylo víc) Odysseie a Iliady nic nevíme, a přesto zůstává jméno Homér ve světové literatuře jedním z nejznámějších a příběhy jeho dvou eposů inspirovaly a stále inspirují nespočetnou řadu literátů a umělců. Ilias líčí dramatickou epizodu ze závěru trojské války. Poté co se uražený Achilleus odmítá účastnit dalších bojů, zdá se, že Řekové, kteří již desátý rok obléhají hradby mocné Troje, utrpí porážku. Když ale padne Achilleův přítel Patroklos, nejslavnější hrdina antické mytologie se vrací do boje a v souboji na život a na smrt zabije Hektora, nejmocnějšího trojského bojovníka. O pádu Tróje je rozhodnuto.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JIŘÍ ČERNÍK: S tomahawkem proti mušketám, I. díl
(Libri)
Jiří Černík: S tomahawkem proti mušketámV první části široce pojatého díla autor provází čtenáře bouřlivými událostmi, jež se odehrávaly při bojích bílých přistěhovalců s indiány na území dnešních Spojených států amerických. Na mnohé ze známých událostí, jako je např. bitva u Little Bighornu či masakr u Wounded Knee, nabízí autor zevrubnější pohled, a vybízí k jejich novému hodnocení. Stejně tak ozřejmuje úlohu význačných postav z historie severoamerického kontinentu, ať se jedná o indiány (Pontiak, Tekumtha, Černý sokol, Sedící býk a mnozí další), nebo o vojenské velitele či proslulé trapery, jako byli Jim Bridger, John Bozeman, William Cody a Divoký Bill Hickock.

TIP TÝDNE - Komiks
BRIAN K. VAUGHAN, PIA GUERRA, JOSÉ MARZÁN jr: Y - Poslední z mužů: Malý krok pro lidstvo
(BB/art/Crew)
Y-Poslední z mužů: Malý krok pro lidstvoYorick je poslední muž na Zemi. To ale neznamená, že je to poslední muž ve vesmíru. Na oběžné dráze kolem planety se pohybuje ruská kosmická stanice, na jejíž palubě je jedna žena a dva muži. Stanice se právě chystá k nouzovému přistání. A pokud její posádku nezahubí zastaralá technika a vir, určitě to zvládne izraelské ženské komando... Třetí kniha z uzavřené a cenami ověnčené ságy. Y – Poslední z mužů získal v roce 2008 hned dvě prestižní Eisnerovy ceny: v kategorii Nejlepší série na pokračování a výtvarníci Pia Guerra a José Marzán jr. byli oceněni v kategorii Nejlepší kreslíř/inker nebo kolektiv kreslířů/inkeristů.

TIP TÝDNE - Audiokniha
EDUARD BASS: Cirkus Humberto
(Radioservis)
Eduard Bass: Cirkus HumbertoByť byl napsán již v roce 1930, vyšel román Eduarda Basse (1888 - 1946) Cirkus Humberto až v letech okupace. Většina čtenářů jej chápala jako morální povzbuzení v těžké době války. V roce 1957 mohl Bassův román sehrát podobnou úlohu znovu: jako rozhlasová četba na pokračování zpříjemňoval posluchačům podvečery v nelehké době komunismu. Rozhlasová četba jako žánr tehdy kralovala a bezmála šestihodinový Cirkus Humberto je hereckým koncertem vloni zemřelého Rudolfa Pellara.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

RECENZE: Autor Mlčení jehňátek pátrá po Escobarově krvavém zlatě

Z anglického přebalu knihy Cari Mora

Když bylo hrdince románu Cari Mora jedenáct let, odvedli ji před namířenou hlavní z rodné vesnice a naverbovali do...

Inovovati budeš, zní jedenácté přikázání pro přežití Izraele

Spisovatel Tuvia Tenenbom

Tuvia Tenenbom v závěru své knihy Chyťte Žida píše: „Když jsem tuhle cestu začínal, mým společníkem byl smích, když ji...

Jak správně uchopit českou kulturní identitu? Vymýtit chytráčkovství

Denisa Šedivá, autorka publikace ABCZ aneb H jako Havel

Denise Šedivé se v cizině stýskalo, tak pro děti napsala unikátní knihu o Česku. Je v ní spousta poučení i zábavy a...

Najdete na iDNES.cz