Knižní tipy: Jak to válí „kubánská Lolita“ v předcastrovské Havaně

  16:19aktualizováno  16:19
"Stejně malá zezadu jako zepředu," hodnotí vypravěč svou Přelétavou nymfu. A dvojznačně dodává: "Pokud Čtenář chce, může věřit, že se nic nestalo nebo že se tento příběh o chudém novináři a jeho objevu nikdy a nikde neodehrál - samozřejmě kromě mojí paměti."

Guillermo Cabrera Infante | foto: Julián Ríos

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
GUILLERMO CABRERA INFANTE: Přelétavá nymfa
(Paseka)
Guillermo Cabrera Infante: Přelétavá nymfaAutor (1929-2005) je považován za vrcholného představitele kubánské literatury, zejména jako autor románů Tři truchliví tygři a Havana pro zesnulého infanta. Zemřel v londýnském exilu. Román Přelétavá nymfa vyšel až po autorově smrti a je jakýmsi literárním pomníkem, který spisovatel postavil Havaně padesátých let a jejím obyvatelům. Také je však ukázkou čistého literárního mistrovství plnou suchého humoru, sarkasmu, slovních hříček a odkazů do světa hudby a filmu padesátých let. Jeho příběh je dramatem lásky a nenávisti, ne nepodobným Nabokovově Lolitě. Stele není ještě šestnáct let, když se do ní vášnivě zamiluje úspěšný filmový kritik. Kulisou příběhu je Havana plná klubů, kin a tančíren – moderní a intelektuální Havana roku 1957, tedy půldruhého roku před příchodem Fidela Castra a dusivého socialismu.

TIP TÝDNE - Napětí
MONIKA MARATOVÁ: Smrtící odkaz
(Nakladatelství XYZ)
Monika Maratová: Smrtící odkazElitní pilot Petr, kapitán českého Air Force One, je po náhlé smrti bratra vtažen do boje na život a na smrt s dealery drog. Ve spolupráci s policií postupně odhaluje překvapivou pravdu o soukromém životě, ale i povaze svého nevlastního bratra. Přitom se dostává do situací extrémně nebezpečných i bolestných. Nejednou se ocitá psychicky i fyzicky na dně. Autorka seznamuje čtenáře s realitou výcviku elitních průzkumníků a pilotů, ukazuje práci špičkových lékařů, policistů a členů Horské záchranné služby, její kniha však zůstává především napínavým thrillerem.

TIP TÝDNE - Pro děti
JIŘÍ ŽÁČEK, VLASTA BARÁNKOVÁ: Hádej, hádej, hadači
(Knižní klub)
Jiří Žáček: Hádej, hádej, hadačiBohatě ilustrovaná knížka populárního básníka a známé ilustrátorky dětské literatury je plná zábavných úkolů – hádanek, rébusů, doplňovaček a jiných "luštěnin" textových i obrazových. Popletené pohádky, přísloví a pořekadla rozšíří malým čtenářům (kniha je určena dětem od osmi let) slovní zásobu, nonsensové básničky zbystří myšlení jim i rodičům. Rozluštíte například šifrovanou básničku? Podlovídlidadlaladla krádlavadla krádlavědle: Jádla mádlam rádladadla mlédlekodlo v kádlavědle. Adla tadla drudluhádla ředlekladla: Nudlu, jádla mádlam radladšidli smedletadlanudlu. Pro čtenáře od 8 let.

TIP TÝDNE - Klasika
HOMÉR: Ilias
(Academia)
Homér: IliasO autorovi (či o autorech, pokud jich bylo víc) Odysseie a Iliady nic nevíme, a přesto zůstává jméno Homér ve světové literatuře jedním z nejznámějších a příběhy jeho dvou eposů inspirovaly a stále inspirují nespočetnou řadu literátů a umělců. Ilias líčí dramatickou epizodu ze závěru trojské války. Poté co se uražený Achilleus odmítá účastnit dalších bojů, zdá se, že Řekové, kteří již desátý rok obléhají hradby mocné Troje, utrpí porážku. Když ale padne Achilleův přítel Patroklos, nejslavnější hrdina antické mytologie se vrací do boje a v souboji na život a na smrt zabije Hektora, nejmocnějšího trojského bojovníka. O pádu Tróje je rozhodnuto.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JIŘÍ ČERNÍK: S tomahawkem proti mušketám, I. díl
(Libri)
Jiří Černík: S tomahawkem proti mušketámV první části široce pojatého díla autor provází čtenáře bouřlivými událostmi, jež se odehrávaly při bojích bílých přistěhovalců s indiány na území dnešních Spojených států amerických. Na mnohé ze známých událostí, jako je např. bitva u Little Bighornu či masakr u Wounded Knee, nabízí autor zevrubnější pohled, a vybízí k jejich novému hodnocení. Stejně tak ozřejmuje úlohu význačných postav z historie severoamerického kontinentu, ať se jedná o indiány (Pontiak, Tekumtha, Černý sokol, Sedící býk a mnozí další), nebo o vojenské velitele či proslulé trapery, jako byli Jim Bridger, John Bozeman, William Cody a Divoký Bill Hickock.

TIP TÝDNE - Komiks
BRIAN K. VAUGHAN, PIA GUERRA, JOSÉ MARZÁN jr: Y - Poslední z mužů: Malý krok pro lidstvo
(BB/art/Crew)
Y-Poslední z mužů: Malý krok pro lidstvoYorick je poslední muž na Zemi. To ale neznamená, že je to poslední muž ve vesmíru. Na oběžné dráze kolem planety se pohybuje ruská kosmická stanice, na jejíž palubě je jedna žena a dva muži. Stanice se právě chystá k nouzovému přistání. A pokud její posádku nezahubí zastaralá technika a vir, určitě to zvládne izraelské ženské komando... Třetí kniha z uzavřené a cenami ověnčené ságy. Y – Poslední z mužů získal v roce 2008 hned dvě prestižní Eisnerovy ceny: v kategorii Nejlepší série na pokračování a výtvarníci Pia Guerra a José Marzán jr. byli oceněni v kategorii Nejlepší kreslíř/inker nebo kolektiv kreslířů/inkeristů.

TIP TÝDNE - Audiokniha
EDUARD BASS: Cirkus Humberto
(Radioservis)
Eduard Bass: Cirkus HumbertoByť byl napsán již v roce 1930, vyšel román Eduarda Basse (1888 - 1946) Cirkus Humberto až v letech okupace. Většina čtenářů jej chápala jako morální povzbuzení v těžké době války. V roce 1957 mohl Bassův román sehrát podobnou úlohu znovu: jako rozhlasová četba na pokračování zpříjemňoval posluchačům podvečery v nelehké době komunismu. Rozhlasová četba jako žánr tehdy kralovala a bezmála šestihodinový Cirkus Humberto je hereckým koncertem vloni zemřelého Rudolfa Pellara.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

Co v knižním světě odlišuje jaro od podzimu? Počet potenciálních bestsellerů, kterými nakladatelé umějí zahrnout...

GLOSA: Komiksové Hildě sluší překlad, stejně jako Harrymu Potterovi

Už je tady zas! Hilda – modrovlasé stvoření s vínovou baretkou na hlavě, nazuté v poněkud nadměrné obuvi. Komiksová...

Bojkot Nobelovy ceny. Handke obhajoval genocidu, upozorňují kritici

Snaha stabilizovat veřejný obraz Nobelovy ceny za literaturu je ta tam. Již pár hodin po oznámení laureátů za roky 2018...

RECENZE: Stárnout znamená naučit se ztrácet, tuší znovu skvělá de Viganová

Loni loajalita, letos vděk. Francouzská spisovatelka Delphine de Viganová se s každou novou knihou noří dál a dál do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz