Knižní tipy: Jak to válí „kubánská Lolita“ v předcastrovské Havaně

  16:19aktualizováno  16:19
"Stejně malá zezadu jako zepředu," hodnotí vypravěč svou Přelétavou nymfu. A dvojznačně dodává: "Pokud Čtenář chce, může věřit, že se nic nestalo nebo že se tento příběh o chudém novináři a jeho objevu nikdy a nikde neodehrál - samozřejmě kromě mojí paměti."

Guillermo Cabrera Infante | foto: Julián Ríos

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
GUILLERMO CABRERA INFANTE: Přelétavá nymfa
(Paseka)
Guillermo Cabrera Infante: Přelétavá nymfaAutor (1929-2005) je považován za vrcholného představitele kubánské literatury, zejména jako autor románů Tři truchliví tygři a Havana pro zesnulého infanta. Zemřel v londýnském exilu. Román Přelétavá nymfa vyšel až po autorově smrti a je jakýmsi literárním pomníkem, který spisovatel postavil Havaně padesátých let a jejím obyvatelům. Také je však ukázkou čistého literárního mistrovství plnou suchého humoru, sarkasmu, slovních hříček a odkazů do světa hudby a filmu padesátých let. Jeho příběh je dramatem lásky a nenávisti, ne nepodobným Nabokovově Lolitě. Stele není ještě šestnáct let, když se do ní vášnivě zamiluje úspěšný filmový kritik. Kulisou příběhu je Havana plná klubů, kin a tančíren – moderní a intelektuální Havana roku 1957, tedy půldruhého roku před příchodem Fidela Castra a dusivého socialismu.

TIP TÝDNE - Napětí
MONIKA MARATOVÁ: Smrtící odkaz
(Nakladatelství XYZ)
Monika Maratová: Smrtící odkazElitní pilot Petr, kapitán českého Air Force One, je po náhlé smrti bratra vtažen do boje na život a na smrt s dealery drog. Ve spolupráci s policií postupně odhaluje překvapivou pravdu o soukromém životě, ale i povaze svého nevlastního bratra. Přitom se dostává do situací extrémně nebezpečných i bolestných. Nejednou se ocitá psychicky i fyzicky na dně. Autorka seznamuje čtenáře s realitou výcviku elitních průzkumníků a pilotů, ukazuje práci špičkových lékařů, policistů a členů Horské záchranné služby, její kniha však zůstává především napínavým thrillerem.

TIP TÝDNE - Pro děti
JIŘÍ ŽÁČEK, VLASTA BARÁNKOVÁ: Hádej, hádej, hadači
(Knižní klub)
Jiří Žáček: Hádej, hádej, hadačiBohatě ilustrovaná knížka populárního básníka a známé ilustrátorky dětské literatury je plná zábavných úkolů – hádanek, rébusů, doplňovaček a jiných "luštěnin" textových i obrazových. Popletené pohádky, přísloví a pořekadla rozšíří malým čtenářům (kniha je určena dětem od osmi let) slovní zásobu, nonsensové básničky zbystří myšlení jim i rodičům. Rozluštíte například šifrovanou básničku? Podlovídlidadlaladla krádlavadla krádlavědle: Jádla mádlam rádladadla mlédlekodlo v kádlavědle. Adla tadla drudluhádla ředlekladla: Nudlu, jádla mádlam radladšidli smedletadlanudlu. Pro čtenáře od 8 let.

TIP TÝDNE - Klasika
HOMÉR: Ilias
(Academia)
Homér: IliasO autorovi (či o autorech, pokud jich bylo víc) Odysseie a Iliady nic nevíme, a přesto zůstává jméno Homér ve světové literatuře jedním z nejznámějších a příběhy jeho dvou eposů inspirovaly a stále inspirují nespočetnou řadu literátů a umělců. Ilias líčí dramatickou epizodu ze závěru trojské války. Poté co se uražený Achilleus odmítá účastnit dalších bojů, zdá se, že Řekové, kteří již desátý rok obléhají hradby mocné Troje, utrpí porážku. Když ale padne Achilleův přítel Patroklos, nejslavnější hrdina antické mytologie se vrací do boje a v souboji na život a na smrt zabije Hektora, nejmocnějšího trojského bojovníka. O pádu Tróje je rozhodnuto.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JIŘÍ ČERNÍK: S tomahawkem proti mušketám, I. díl
(Libri)
Jiří Černík: S tomahawkem proti mušketámV první části široce pojatého díla autor provází čtenáře bouřlivými událostmi, jež se odehrávaly při bojích bílých přistěhovalců s indiány na území dnešních Spojených států amerických. Na mnohé ze známých událostí, jako je např. bitva u Little Bighornu či masakr u Wounded Knee, nabízí autor zevrubnější pohled, a vybízí k jejich novému hodnocení. Stejně tak ozřejmuje úlohu význačných postav z historie severoamerického kontinentu, ať se jedná o indiány (Pontiak, Tekumtha, Černý sokol, Sedící býk a mnozí další), nebo o vojenské velitele či proslulé trapery, jako byli Jim Bridger, John Bozeman, William Cody a Divoký Bill Hickock.

TIP TÝDNE - Komiks
BRIAN K. VAUGHAN, PIA GUERRA, JOSÉ MARZÁN jr: Y - Poslední z mužů: Malý krok pro lidstvo
(BB/art/Crew)
Y-Poslední z mužů: Malý krok pro lidstvoYorick je poslední muž na Zemi. To ale neznamená, že je to poslední muž ve vesmíru. Na oběžné dráze kolem planety se pohybuje ruská kosmická stanice, na jejíž palubě je jedna žena a dva muži. Stanice se právě chystá k nouzovému přistání. A pokud její posádku nezahubí zastaralá technika a vir, určitě to zvládne izraelské ženské komando... Třetí kniha z uzavřené a cenami ověnčené ságy. Y – Poslední z mužů získal v roce 2008 hned dvě prestižní Eisnerovy ceny: v kategorii Nejlepší série na pokračování a výtvarníci Pia Guerra a José Marzán jr. byli oceněni v kategorii Nejlepší kreslíř/inker nebo kolektiv kreslířů/inkeristů.

TIP TÝDNE - Audiokniha
EDUARD BASS: Cirkus Humberto
(Radioservis)
Eduard Bass: Cirkus HumbertoByť byl napsán již v roce 1930, vyšel román Eduarda Basse (1888 - 1946) Cirkus Humberto až v letech okupace. Většina čtenářů jej chápala jako morální povzbuzení v těžké době války. V roce 1957 mohl Bassův román sehrát podobnou úlohu znovu: jako rozhlasová četba na pokračování zpříjemňoval posluchačům podvečery v nelehké době komunismu. Rozhlasová četba jako žánr tehdy kralovala a bezmála šestihodinový Cirkus Humberto je hereckým koncertem vloni zemřelého Rudolfa Pellara.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Až Babylon Berlín skončí, Rath bude žít dál. Vychází třetí díl Goldstein

Ze seriálu Babylon Berlín

Zatímco komisař Gereon Rath nyní každou sobotu brázdí vody druhého kanálu České televize v seriálu Babylon Berlín,...

Judith Hermannová se vrací ke kořenům. Lettipark navazuje na debut

Judith Hermannová, německá spisovatelka

Od zrodu literární senzace jménem Judith Hermannová uplynulo přes dvacet let. Její prvotiny nazvané „Letní dům,...

Vychází deník jedenáctiletého chlapce, který přežil pochod smrti

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Taussigovi měli vlastně štěstí. Do Osvětimi je transport dopravil koncem listopadu 1944. Neprošli selekcí a spalovací...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz