Vyjde nový román Jaroslava Rudiše Český ráj. Inspiraci hledal v sauně

  17:51aktualizováno  17:51
Čekání je u konce. Po pěti letech vyjde nový román spisovatele Jaroslava Rudiše Český ráj, který ze sebe doslova vypotil. Inspiraci totiž hledal v saunách. I tentokrát zůstal tvůrce neurotického Patky a Fleischmanna, uzavřeného Aloise Nebela či minulostí stíhaného Oleho věrný nakladatelství Labyrint.

Spisovatel Jaroslav Rudiš (2017) | foto: Profimedia.cz

Český ráj vypráví příběh party mužů, kteří se společně scházejí v sauně za městem, aby se vymluvili ze svých trápení i radostí. Vzpomínají na to, co bylo, a odhalují obavy z toho, co bude. Nemají jména, jen indiánské přezdívky. „Je to zvláštní druh společenství. Vyplavou tam najevo traumata, která zůstávají běžně skryta pod povrchem. 

Lidé si tam navzájem povídají a svěřují se, jsou to většinou početnější skupiny kamarádů, kteří pak jdou společně na pivo,“ vypráví Rudiš. „Naprosto se tam zastaví čas, všechno vnímáte jinak a navíc je to pro dialog dobré, protože víte, že se tam s nikým nemůžete moc pohádat, aby vám nepraskla nějaká cévka,“ dodává.

Fotogalerie

Kromě Prahy či Českého ráje se Rudiš inspiroval i saunami v Berlíně nebo Finsku. „Tam jsem potkal zajímavého muže, který mi vyprávěl, že zná Česko a Prahu jen z obrázků. Prý jsme pro něj moc na jihu a máme tu horko, zajímavý kontrast,“ vzpomíná. Rozdíly mezi chováním Čechů a například Němců nebo Finů v saunách nevidí. 

„Opravdu jiný zážitek je však smíšená sauna. Tam vzniká velmi křehká, nesmělá atmosféra, kdy dvě pohlaví netuší, jak se navzájem vnímat. Stydí se. Tolik příběhů si tak člověk nevyslechne,“ popisuje autor. Přesto hrají ženy v Českém ráji důležitou roli. „Důležitá je postava provozovatelky sauny. Jinak se tam však o ženách hodně mluví. Ztělesňují totiž svět za zdí sauny, do kterého je pro muže těžké proniknout,“ odhaluje.

Bude i německý román

V Českém ráji fanoušky čeká o něco odlehčenější kniha než v případě předchozí Národní třídy. „Samozřejmě je Český ráj i vážný a nostalgický. Důležitou roli však hraje také nahota, ta velká obnažená břicha v kontrastu s každodenním trápením působí trochu tragikomicky,“ prozrazuje Rudiš.

Některé z povídek již autorovi fanoušci mohli zaslechnout na literárních večerech EKG v Divadle Archa, které spisovatel pořádal společně s kamarádem básníkem a fotografem Igorem Malijevským. Kniha vznikala hlavně v Českém ráji, Amsterdamu a v Praze. V plánu je také audiokniha, kterou namluví Petr Čtvrtníček.

Na začátku příštího roku Rudiše čekají dvě další podstatné události – vyjde mu první německý román a podle zmiňované Národní třídy bude do kin uveden film.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

RECENZE: Vraždí se tradičně i neobvykle, ale napříč Evropou důmyslně

Obal českého vydání knihy Zemřít dvakrát

Nakladatelství Moba zásobuje čtenáře zajímavými a napínavými kriminálními příběhy. Takové jsou i tři následující...

Až Babylon Berlín skončí, Rath bude žít dál. Vychází třetí díl Goldstein

Ze seriálu Babylon Berlín

Zatímco komisař Gereon Rath nyní každou sobotu brázdí vody druhého kanálu České televize v seriálu Babylon Berlín,...

RECENZE: Když si slečna učitelka myslí, že žije svá nejlepší léta

Záběr z filmu Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, který v roce 1969 vznikl dle...

Knihu Muriel Sparkové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, kterou nyní v překladu Martina Pokorného vydal Prostor,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz