Jak může vypadat domácí násilí? Marek Epstein o tom napsal knihu

  8:57aktualizováno  8:57
I to největší rodinné štěstí může jednou skončit. Někdy ze dne na den, jindy potichu a nenápadně, třeba vinou „obyčejného“ domácího násilí. Jak se s takovou situací vyrovnávají sami manželé a děti, zkoumá v chystané knize Dravec scenárista Marek Epstein.

Scenárista Marek Epstein | foto: Labyrint

Příběh vypráví z pohledu malé dcery, psychopata a zklamané manželky, avizuje nakladatelství Labyrint. „Narazil jsem na příběh, vlastně jen suchou anotaci k jakémusi případu ženy žijící s agresorem, který ji kromě bití velmi nečekaně a sofistikovaně připravil o děti,“ popisuje Epstein. „Pak už to byla jen fascinace, jak je možné s trochou důvtipu rychle a nenávratně někomu zničit život,“ prozrazuje o prvotním impulzu k sepsání knihy.

Fotogalerie

Ač to zažitá definice násilí nepřipouští a příručky často mluví jinak, soustavný život ve strachu může bolet mnohem více než jedna facka. O obavách se tak rozhodl psát i Epstein. „Obecně nejvíc bolí strach. Strach z toho, co se může stát, nebo se naopak už nikdy nestane,“ vysvětluje. Své postavy však nesoudí.

„Snažil jsem se pochopit každého z nich a jistým způsobem ho mít rád, abych mohl dál vyprávět. Nejde o to obhájit někoho, kdo ubližuje, ale pochopit jeho myšlení. Postavy nedělají tak velké životní kotrmelce, jak by se mohlo zdát. Spíš se pokoušejí v nových situacích nově myslet. A to by snad mohlo být atraktivní,“ myslí si. Scénářové formy se Dravci nedostalo, protože Epstein nemohl najít způsob, jakým by se ve filmovém jazyce vyrovnal se třemi vypravěči.

„Film je báječný na ukazování dramatu zvnějšku. Čím jsem ale víc přemýšlel o svých postavách, bylo mi jasné, že to podstatné se děje uvnitř,“ popisuje. Sám si tak při psaní mohl dovolit trochu větší autorský luxus, který s libostí nazývá „lázeňským pobytem pro fantazii“ nerušený filmařskými limity. „Je ale pravda, že první zmínku jsem si načmáral do námětů na scénář,“ říká. Dravec zamíří na pulty českých knihkupectví 15. října.

V průběhu podzimu by se pak měl začít natáčet televizní film podle nového Epsteinova scénáře v režii Jiřího Stracha. Velký projekt pak autora čeká ještě příští rok, chystá se totiž natáčení dramatu Šarlatán, které je inspirované životem léčitele Jana Mikoláška. Režírovat bude Agnieszka Hollandová.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Další z rubriky

John Irving nevyšel, tak přivážíme nobelisty, říká dramaturg Světa knihy

Básník a dramaturg knižního veletrhu Svět knihy Guillaume Basset

Na Svět knihy přijíždějí dva nobelisté – Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa. Do Česka se je povedlo dostat...

Svět knihy vítá erotickou novinku a podivné vraždy. Dojde i na totalitu

Herta Müllerová

Začíná Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čtenářům do Česka nepřiváží jen plejádu literárních hostů, ale i knižní...

Americká manželství i justiční systém prověřuje oblíbenkyně Winfreyové

Spisovatelka Tayari Jonesová

Co může rozdělit manželství? Nevěra, hádky nebo snad smrt? Zajisté. V případě nové knihy spisovatelky Tayari Jonesové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz