Snese se cimbál s rapem? Nový projekt Konektiv Night hledá odpověď

  12:51aktualizováno  12:51
Hudba nemusí mít jen hlavní a alternativní proudy, stejně jako nemusí být jen česká a zahraniční. S takovou premisou přichází nový projekt Konektiv Night propojující hudebníky, kteří by se běžně nesetkali. První koncertní set přinese spojení Davida Kollera a Syřana Papise Nyasse nebo cimbálovky Kyčera a producenta Karaoke Tundry.

Příprava Konektiv Night vol. I (Marwan Alsolaiman) | foto: Libor Galia

„Cílem dramaturgie večera bylo zrcadlit rozmanitost kultur, které jsou mezi obyvateli Česka zastoupeny,“ vysvětluje organizátor akce Pavel Kraus, který dělá koordinátora Shape Platform a Synapse v MeetFactory. Hlavním klíčem pro výběr interpretů bylo spojení českého hudebníka se zahraničním interpretem.

„Zároveň jsem se snažili vytvářet spojení, která by byla zajímavá a netradiční, co se hudebního vyznění týče,“ popisuje dále. Na pódiu se tak během večera vystřídá mix afro-kubánské hudby a rockových bubnů s jazzovým nádechem v podání Davida Kollera a Papise Nyasse i kontrastní rapové skladby doplněné o cimbálové rytmy.

Fotogalerie

Tuto na první pohled nejkontrastnější spolupráci nabídne producent Karaoke Tundra, vlastním jménem Viktor Tverdochlibov a cimbálová muzika Kyčera. „Přestože mám v oblibě podivné spolupráce, tohle je nejulítlejší věc, na které se podílím,” říká Tverdochlibov. 

V případě vystoupení Barbory Polcerové aka melancholické Enchanted Lands pak sice půjde o minimální zásah do tradičních melodií Syřana Marwana Alsolaimana, spojení však bude spočívat v přiložení ambientních vrstev, ruchových a ASMR zvuků. „S Marwanem jsme vytvořili set, který je pro mě speciální tím, že jde o mou první zkušenost s tvůrcem hrajícím na tradiční nástroje,” uvádí.

Organizátoři tak zároveň bojují se zažitou představou, že existují hudební žánry takzvaně dobré a špatné. „O žádném žánru se nedá říci, že by byl lepší než jiný. Navíc podle mého názoru vznikají nejzajímavější hudební díla právě narušováním žánrových stereotypů a prolínáním specifik jednoho žánru s jiným,“ říká Kraus.

Situace, ve které by si muzikanti neporozuměli nebo nenašli společnou cestu, se organizátoři nebojí. „Sledovali jsme, jak si hudebníci navzájem rozumí a jestli je spolupráce plodná. V těch pár momentech ustrnutí, kterým se stejně žádný tvůrce nevyhne, situaci budeme řešit poskytnutím vlastního pohledu,“ prozrazuje.

První Konektiv Night vol. I se uskuteční ve středu 3. října v pražském Experimentálním prostoru NoD. Koncertům bude předcházet diskuse o možnostech tvůrčího vyjádření cizinců, kteří hledají své místo na zdejší kulturní scéně. Program startuje v 18:30. Vstupenka stojí 290 korun.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Potměšilí hosté na koncertech připomenou nedožité narozeniny Petra Hapky

Hudební skladatel Petr Hapka zemřel v listopadu 2014.

Skladatel Petr Hapka by v těchto dnech oslavil pětasedmdesáté narozeniny. Nedožité jubileum letos připomíná série...

Favoritem Eurovize je stále Nizozemsko, ve finále zazpívá i Madonna

Duncan Laurence z Nizozemska ve druhém semifinále Eurovize v izraelském Tel...

Nizozemský zpěvák Duncan Laurence zůstává hlavním favoritem letošního ročníku soutěže Eurovize v izraelském Tel Avivu....

Úspěch v Eurovizi: britský bulvár chválí Lake Malawi za londýnský přízvuk

Kapela Lake Malawi v izraelském Tel Avivu, kde soutěží v letošním ročníku...

Frontman indie-popové skupiny Lake Malawi Albert Černý označil postup české kapely do finále písňové soutěže Eurovize...

Najdete na iDNES.cz