Diskuse k článku

Hitler a umělci: kdo se zaprodal a kdo ne

Když loni v pražské Sazka Areně nadšené publikum tleskalo scénické kantátě německého skladatele Carla Orffa Carmina Burana, zřejmě jen málokdo tušil, že stejně nadšeně uvítal tuto skladbu při světové premiéře v červnu 1937 orgán německé nacistické strany Völkischer Beobachter.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pressEU

Češi kam vítr tam pláš't
1. Za Hitlera byla v protektorátu mlčící a kejvající většina a o umělcích aní nemluvě.
2. Po roce 1948 se zase každý věhlasně kasal že byl v odboji proti fašismu. Zároveň pak převážná většina vstoupila do KSČ nebo zase mlčela a kejvala včetně opět umělců.
3. V roce 1968 pak byl každý vlastenec aby za rok zase mohl prohlašovat já nic já muzikant a jelo se dál včetně našich umělců, kteří se vyjadřovali, že souhlasí s intervencí vojsk.
4. V 70 letech byla zde opět zase mlčící věšina a umělci  ti podepisovali Antichartu a nebo jako p.Laufr nazpívali nějaký oslavný song či protest song na politické písni v Sokolově.
5. Po revoluci 1989 jsou v této zemi zase všichni antikomunisté a pravičáci (viz poslední průzkumy - ODS má 37 %).
Jsou to pořád sle stejní lidé jen převlékají své kabáty a snaží se profitovat a získávat různé výhody za každého režimu. Jen málo lidí v ČR a na Slovensku je neposkvrněno a mají morální kredit. Ost
0/0
22.4.2005 3:07

Mirco1

Souhlasím taktéž
Protože ať už se komunisté a jejich nevzdělaní levicoví "intelektuální" henchmen snaží jak chtějí, nacismus a komunismus jsou dvě jen v některých projevech se lišící varianty socialismu, obě značně vzdálené pravicovému fašismu. Pochopitelně mnoho lidí ještě sedá na lep sovětské propagandě, která důsledně nazývala němce fašisty - aby tak odvrátila pozornost od společného základu obou ideologií.
Ale nesouhlasím s tím posměšným "malíř" u Hitlera. On totiž nebyl zase tak špatný, jak se nám tu snaží líčit. I to dvojí nepřijetí na vídeňskou akademii bylo podle archivních materiálech o fous, teorií Hitler prošel a při prezentaci svých dosavadních děl byl poprvé odmítnut, že ve svých kompozicích má málo postav (on maloval především krajinky a postavám se vyhýbal jak jen mohl).
0/0
19.4.2005 9:29

fel_low

Re: Souhlasím taktéž
S článkem opravdu nelze nesouhlasit, s čím ale naopak souhlasit nemohu, je vaše tvrzení, že fašismus je pravicový - pokud tedy myslíte skutečně to, co jedině si označení fašismus zaslouží, a sice fašismus italský, tedy stranovládní a korporativistický. Sám Mussolini byl ryzím socialistou, pokud šlo řízení ekonomiky a státu (nikoli však už v otázkách sociálních, samozřejmě). Původní italský fašismus navíc ani nebyl vyhraněně xenofobní a antisemitismus jej ovládl teprve po navázání těsnější spolupráce s Německem v průběhu války.
0/0
19.4.2005 10:54

Maveric

i Burian...
taky souhlasím - to dělá ta snaha potlačit sebemenší kritiku - ekonomicky diktovaná potřeba absolutní moci pro přerozdělování bez kontroly, doma máme "Pražský zpravodaj" ilustrovaný "kulturní" tuším měsíčník z protektorátu...uprostřed desítek dnes již zcela bezejmenných "umělců" vyznamenaných říšskou orlicí - ční zvětšený portrét Vlasty Buriana, který taky "vesele" tvořil bez ohledu na režim...takové štěstí jako zmíněný veseloherní herec ale po válce neměl...u herců tohoto druhu je asi obtížné stanovit míru kolaborace s režimem
0/0
19.4.2005 8:37

Maldik

Naprosto souhlasim
Naprosto souhlasim s autorem clanku.
... osudy mnoha německých umělců během těch dvanácti let "tisícileté říše" se v mnohém podobají osudům v komunistickém režimu. Je to logické. I když se totalitní systémy v jednotlivostech liší, jejich podstata – deklasování jedince ve jménu ideologie a státu – zůstává totožná.
0/0
19.4.2005 7:26

Najdete na iDNES.cz