Harry Potter, Ferda Mravenec i Mikeš letí na křídlech Albatrosu

  10:55aktualizováno  10:55
Výstava k výročí nakladatelství Albatros nepřipomíná jen slavné knihy, ale i obrázky hrdinů, kteří tvořili dětství dnešních padesátníků i třicátníků.

Z výstavy 60 let na křídlech Albatrosu | foto: Eva Hodíková

Co má společného Ferda Mravenec, Harry Potter a Rozum do kapsy? Nakladatelství Albatros. To oslavilo v dubnu šedesáté výročí založení a teď si je znovu připomíná výstavou dvou set knižních titulů v barokní chodbě pražského Klementina, nazvanou 60 let na křídlech Albatrosu.

Z výstavy 60 let na křídlech Albatrosu

Nejde přitom jen o výstavu knih a knižních obálek. Stěžejní místo v ní zaujímají ilustrace – obrázky legendárních "albatrosích" hrdinů. Jako by se člověk ocitl uprostřed zábavného kvízu, jehož zadání zní: Přiřaďte ke slavným autorům jejich stejně slavné postavy: Ondřej Sekora a Ferda Mravenec, Zdeněk Miller a krteček, Radek Pilař a Rumcajsova rodina, Josef Lada a Mikeš, Vladimír Jiránek a králíci z klobouku.

Přes deset tisíc titulů

První knihou Státního nakladatelství dětské knihy, které bylo založeno v roce 1949 a na Albatros přejmenováno o dvacet let později, bylo Erbenovo Říkej si a hraj s ilustracemi Aleny Ladové.

Celkem Albatros vydal přes deset tisíc titulů, jejichž náklad v součtu překročil 360 milionů výtisků. Vybrat z tolika knih nebylo pro autorku výstavy, spisovatelku Alenu Ježkovou (mimo jiné i autorku loni oceněné knihy Prahou kráčí lev a držitelku Zlaté stuhy IBBY), jednoduché, nakonec můžeme v Klementinu vidět právě ta nejslavnější jména.

Z výstavy 60 let na křídlech Albatrosu

Josef Lada tak není jen autorem Mikeše, ale i rekordmanem nakladatelství, protože jeho knih se prodalo čtrnáct milionů výtisků, Zdeněk Miller a jeho krteček drží další prvenství – krtka se prodalo tři a půl milionu kusů. Zkrátka nepřišel ani Josef Čapek, jehož Povídání o pejskovi a kočičce vyšlo celkem sedmnáctkrát.

Albatros by se samozřejmě nemohl chlubit tak závratnými čísly, nebýt jeho monopolu na dětskou knihu v socialistickém Československu. To ovšem většině obrázků na výstavě neubírá na poetice, kterou našim dětským knihám svět závidí.

Vždyť třeba jeden z kmenových autorů Albatrosu Jiří Trnka byl nazýván Waltem Disneyem Východu, ale tam, kde se tvorba amerického studia láme směrem ke kýči, je Trnka stále lyrický, nechává prostor čtenářově či divákově fantazii. Jeho Zahrada, ilustrace k Hrubínově sbírce Dvakrát sedm pohádek i nejuznávanější mezinárodní Cena Hanse Christiana Andersena, kterou Trnka rok před svou smrtí získal, to dokládají bez sebemenších pochybností.

Knižní poklad

Z knih a o knihách se dělá výstava těžko. Ostatně každý rok to potvrzují Nejkrásnější české knihy, vystavené většinou v zasklených vitrínách. Je určitě dobré učit děti úctě ke knihám a dávat jim najevo, že to není lecjaké spotřební zboží, co by sneslo ohmatání a ušpinění, že v podobě povedené knihy mají v rukou malý poklad.

Z výstavy 60 let na křídlech Albatrosu

Přesto – knihy jsou ke čtení, k prohlížení, knihy voní, jejich strany při otáčení šustí, a to všechno je nezbytnou součástí čtení. V Klementinu jsou knihy převážně za sklem. I tak mají svou sílu, hlavně v tom, jak autenticky dokážou připomenout dětství padesátiletým, třicetiletým i desetiletým návštěvníkům.

I dnešní svobodná generace totiž vyrůstá na Mikešovi, krtečkovi, Rumcajsovi a Hrubínových říkankách, u nichž si představuje chytrého Budulínka stejně "trnkovsky" jako generace předešlé.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Učit se skutečné jazyky? Klingonština je zábavnější, dokazuje kniha

Star Trek

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, hlásá pořekadlo. Čím je však znalec klingonštiny ze Star Treku, mimoňštiny z...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

Najdete na iDNES.cz