Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Grassova velká hra na schovávanou

  9:13
Když proslulý spisovatel a navíc nositel Nobelovy ceny vydá novou knihu, s rozruchem se většinou počítá už předem. Jen málokterý autor však dokáže vyprovokovat ve své vlasti tak živé debaty jako německý prozaik Günter Grass. Jak o tom svědčí bohaté ohlasy médií a čtenářů, zasáhl čtyřiasedmdesátiletý autor do citlivých míst německé historie i tentokrát - a to jde "jen" o novelu o rozsahu dvě stě dvacet stran, symbolicky nazvanou Im Krebsgang (Račím postupem).
V příběhu o rozkrývané minulosti, mlčení, zapomínání a potlačovaných emocích Grass vychází ze skutečné události: potopení německého parníku Wilhelm Gustloff lednové noci roku 1945.

Přetíženou loď, která z přístavu v Gdaňsku vyplula směrem na Kiel, v Baltském moři poslaly ke dnu tři torpéda sovětské ponorky. Na palubě bylo celkem deset tisíc německých pasažérů - od námořnictva přes vojáky až k obrovskému množství uprchlíků. Při venkovních teplotách osmnáct stupňů pod bodem mrazu se rána nedočkalo devět tisíc lidí, čtyři tisíce z nich byly děti.

V novele patří mezi zachráněné Němka Tulla Pokrífková, která se už objevila v dílech Kočka a myš a Psí roky (české vydání tohoto románu se chystá letos) z takzvané gdaňské trilogie. Ještě té děsivé noci přivede Tulla na svět syna Paula. Až o padesát let později však začíná velká Grassova hra na schovávanou: novinář Paul Pokrífka začíná vyprávět svůj bolestný příběh - na popud starého muže, který podle německých recenzentů nese zřejmé autobiografické rysy samotného spisovatele.

Při svých pátráních novinář narazí na webovou stránku neonacistů, která přináší detailní údaje o parníku Wilhelm Gustloff. Splétá se tu osud švýcarského nacisty Wilhelma Gustloffa (po němž parník dostal jméno), židovského chlapce Davida Frankfurtera, který v roce 1936 Gustloffa v Davosu zastřelil, a velitele sovětské ponorky Alexandra Marineska. Trpké překvapení však vypravěče teprve čeká: mezi novodobými obdivovateli Wilhelma Gustloffa, kteří historická fakta přizpůsobují ultrapravicové ideologii, nalezne vlastního syna. "Nikdy, nikdy jsme neměli mlčet o takové bolesti jen proto, že nás po všechny ty roky skličovala vlastní vina a lítost, a přenechat to citlivé téma pravicovým radikálům," lituje Grass ústy svého "starce".

Titul si našel v Německu nadšené čtenáře, autor je kritikou oslavován jako "ten, kdo boří tabu." Grass si agentuře DPA postěžoval na poválečnou německou literaturu, která ve východní části země opomíjela utrpení německých obyvatel za druhé světové války či krátce po ní, zatímco v té západní části se mnohdy ozýval revanšistický podtón. Už v den vydání si jeho novelu Račím postupem objednalo v síti hamburských knihkupectví Thalia několik tisíc čtenářů. Ve svém literárním sólu na stanici ZDF knihu nadšenými slovy uvítal dokonce i Grassův dlouholetý "nepřítel", kritik Marcel Reich-Ranicki.

"Před západem slunce se ještě jednou nobelovský laureát vrátil na místa svého dětství a naše mrtvé vytrhl ze zapomnění," míní časopis Die Zeit v článku nazvaném Stařec a jeho moře. Některé pisatele dílo dokonce dovedlo až k slzám. "Moje matka se mnou utíkala od vesnice k vesnici. Přežil jsem tábor, hlad a vši. Píšete o německých obětích Hitlera. Tak mnoho mých příbuzných na útěku zemřelo. Strýcové, tety, bratranci... teprve teď můžeme my vyhoštění společně brečet. Děkuji vám za tento pocit," vzkazuje spisovateli v německém listu Bild populární sloupkař Franz Josef Wagner.

Ne každý však Grassovo dílo vynáší; třeba Claudius Seidl otiskl v nedělním vydání Frankfurter Allgemeine Zeitung článek s titulkem Děti a vnuci vyhnanců jsou už docela jiní. "Je smutné, že se s generací vyhnanců vytratí také vzpomínka na moravské vesnice, slezská města a východopruský dialekt. Ale předtím je tu dobrá zpráva - ti lidé nepřenesli na své děti bolest ani zášť. Je možné, že místo naříkání potlačili hodně svých zážitků, aby mohli na Západě začít nový život. Pak bychom je ale zato měli chválit. ,Nikdy to neskončí.' Taková je u Grasse poslední věta. Je to nesmysl, naštěstí."

Grassův překladatel Hanuš Karlach upozorňuje, že problematika útěku a vyhoštění z někdejších východoněmeckých oblastí u Grasse není nová, kupříkladu v próze Žabí lamento se zakládá hřbitov pro německé a polské nebožtíky. Karlachův překlad nejnovější Grassovy prózy by se měl objevit příští rok na květnovém knižním veletrhu.

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...