Martin Luther King (ilustrační foto) | foto: Wikipedia

Skoro Dan Brown. Tentokrát píše o vraždě Martina Luthera Kinga

  • 0
Zná veřejnost celou pravdu o 4. dubnu 1968, dni, kdy byl zavražděn Martin Luther King? Na to se ve svém románu Okamžik pravdy ptá americký spisovatel a bývalý právník Steve Berry.

Okamžik pravdy je třináctým přírůstkem do ságy s protagonistou Cottonem Malonem, bývalým agentem ministerstva spravedlnosti a antikvářem v jedné osobě. Poté, co rozluštil šifru prezidenta Jeffersona, vyrovnal se s Lincolnovým mýtem, templářskými tajemstvími a odrazil nebezpečí řítící se na Spojené státy americké, musí rozhodnout, zdali před veřejností ukryje zásadní pravdu o jedné z nejtragičtějších událostí 20. století.

Obálka knihy Okamžik pravdy

Mohl opravdu šéf FBI John Edgar Hoover za vraždu vůdce afroamerického hnutí za lidská práva? Vyvrátit, či potvrdit to má tajemný kufřík, který Malone na začátku své kariéry agenta vyzdvihl s potápěči ze dna Karibiku.

Znovu námět jako ušitý pro milovníky konspiračních teorií nebo děl Dana Browna. Steve Berry je velkým milovníkem historie, sám do studia dějin investoval čas i peníze a společně s manželkou založil podpůrnou nadaci. Přesto je Okamžik pravdy stejně jako předešlý Ztracený řád nebo Třetí tajemství fikcí. Alespoň v tuto chvíli, kdy se žádný oficiální orgán popsanými případy nezabývá.

V Americe už počtrnácté

Pokud na tento fakt čtenář přistoupí, podobný koncept se mu neprotiví a nebude se k dílu stavět jako k neomylné učebnici dějepisu, může se solidně bavit.

Navzdory tomu, že Berry chrlí jednu knihu za druhou, stále umí udržet tok vyprávění pevně v zajetých kolejích, shodují se ve svých recenzích zahraniční kritici i čtenáři. Také proto, že z Maloneho neudělal pouze beztvárného prostředníka mezi ním a čtenářem, ale spíše hrdinu s pohnutou minulostí a problematickými rodinnými vazbami.

Zatímco v Česku vychází Okamžik pravdy, američtí čtenáři už mohou zakusit další, čtrnácté dobrodružství Cottona Maloneho – tentokrát inspirované volbou papeže ve Vatikánu, řádem maltézských rytířů i dobou Konstantina Velikého. Berry se historickými příběhy snaží kromě dějinné osvěty také upozornit na problémy, které se už dnes možná zdají přežité. Přesto mnohé občany a obzvlášť v USA nutí vyjít do ulic.

V případě Okamžiku pravdy je takovým impulzem porušování lidských práv. Knihy Steva Berryho v Česku vydává ostravské nakladatelství Domino. Okamžik pravdy přeložila Hana Pernicová.