RECENZE: Děvčátko na kře vypráví o znásilnění odhodlaně a upřímně

  13:55aktualizováno  13:55
Není to román, deník ani biografie. Děvčátko na kře nabízí pohled do otevřené a už navždy bolavé duše francouzské herečky Adelaide Bonové, kterou v devíti letech znásilnil po cestě domů cizí muž.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Spravedlnosti se ona i desítky dalších žen dočkaly po dlouhých 23 letech, kdy pedofilovi a zločinci Giovannimu Costovi mohly podruhé v životě pohlédnout do tváře. Do té doby si však Bonová prošla osobním peklem. Začala nenávidět své vlastní tělo. Věřila, že ačkoliv její duše patří Bohu, tělesná schránka náleží ďáblu. Zatímco se ostatní dívky trápily v dospívání anorexií, ona se přejídala. Nepomáhaly ani zásahy odborníků.

Obálka knihy Děvčátko na kře

Obálka knihy Děvčátko na kře

Ač by se dalo čekat, že pobyt v mužské společnosti pro ni bude představovat problém, vztahům se nijak nevyhýbala. Intimita však pro ni zůstala tabu dodnes a často znamenala pro spisovatelku i jejího partnera křest ohněm. Přesto Adelaide Bonová přivedla na svět dítě.

Právě v těhotenství jí zavolali z policejní stanice. Detektivové pachatele dopadli a chtějí jej postavit před soud.

Násilníkovi se postavila

Před Bonovou tak stálo asi nejtěžší rozhodnutí v životě. Má se pokusit trauma vyřešit nejradikálnějším způsobem – tedy setkáním s viníkem? Pro policisty spočítala stovky hodin strávených na terapiích a seancích, aby snad jednou dokázali vyčíslit cenu její bolesti, a vydala se do soudní síně Victora Huga.

Jestli Bonová projevila odvahu tím, že se rozhodla svůj případ již v průběhu procesu medializovat, ukázala ještě větší kuráž, když svůj osud sepsala do knihy. Pokud mluví o nedávných událostech, používá ich-formu. Když však přijde na násilné vzpomínky, dost logicky přepíná do odosobněné er-formy.

Obzvlášť silně působí závěrečné promlouvání k samotnému Costovi v druhé osobě, který místo aby projevil lítost, soudem opovrhoval.

Děvčátko na kře

Adelaide Bonová

přeložila Martina Pařízková

No Limits, 2018, 168 stran

Hodnocení­: 65 %

Přes všechnu snahu o autentické sdělení pocitů znásilněného dítěte, Bonová zapomněla na sebe. Čtenářům, mezi kterými mohou být i oběti sexuálního násilí, nedovolila poznat jinou část své osobnosti než tu ztracenou. Přes to všechno je z textu chvílemi patrné, že i ona se naučila prožívat radost. Jako by se však styděla dát této části sebe sama prostor. Na jednu stranu se na věci dívá střízlivě, na druhou neposkytuje ani trochu naděje.

Je to však její příběh, do morku kosti skutečný, a styl sebeprezentace tak záleží jen na ní. Na rozdíl od prostého a bezcitného vyobrazení násilí, jak to v literatuře s radostí poslední dobou činí severští detektivkáři, se tato kniha dost podrobně zaobírá i jeho důsledky. A v tom spočívá její síla.

Děvčátko na kře proto není čtením příjemným, spíše poučným, děsivým a soucitným. O kterou z těchto emocí Adelaide Bonová stála nejvíce, jasné není.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

RECENZE: Z toho videohra nebude, ač autor Metra střílí na všechny strany

Ruský autor Dmitry Glukhovsky

Ruský spisovatel a novinář Dmitrij Gluchovskij se proslavil příběhy z dystopických, budoucích světů. Slávu mu přinesla...

RECENZE: Děvčátko na kře vypráví o znásilnění odhodlaně a upřímně

Ilustrační snímek

Není to román, deník ani biografie. Děvčátko na kře nabízí pohled do otevřené a už navždy bolavé duše francouzské...

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

Najdete na iDNES.cz