RECENZE: Děvčátko na kře vypráví o znásilnění odhodlaně a upřímně

  13:55aktualizováno  13:55
Není to román, deník ani biografie. Děvčátko na kře nabízí pohled do otevřené a už navždy bolavé duše francouzské herečky Adelaide Bonové, kterou v devíti letech znásilnil po cestě domů cizí muž.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Spravedlnosti se ona i desítky dalších žen dočkaly po dlouhých 23 letech, kdy pedofilovi a zločinci Giovannimu Costovi mohly podruhé v životě pohlédnout do tváře. Do té doby si však Bonová prošla osobním peklem. Začala nenávidět své vlastní tělo. Věřila, že ačkoliv její duše patří Bohu, tělesná schránka náleží ďáblu. Zatímco se ostatní dívky trápily v dospívání anorexií, ona se přejídala. Nepomáhaly ani zásahy odborníků.

Obálka knihy Děvčátko na kře

Obálka knihy Děvčátko na kře

Ač by se dalo čekat, že pobyt v mužské společnosti pro ni bude představovat problém, vztahům se nijak nevyhýbala. Intimita však pro ni zůstala tabu dodnes a často znamenala pro spisovatelku i jejího partnera křest ohněm. Přesto Adelaide Bonová přivedla na svět dítě.

Právě v těhotenství jí zavolali z policejní stanice. Detektivové pachatele dopadli a chtějí jej postavit před soud.

Násilníkovi se postavila

Před Bonovou tak stálo asi nejtěžší rozhodnutí v životě. Má se pokusit trauma vyřešit nejradikálnějším způsobem – tedy setkáním s viníkem? Pro policisty spočítala stovky hodin strávených na terapiích a seancích, aby snad jednou dokázali vyčíslit cenu její bolesti, a vydala se do soudní síně Victora Huga.

Jestli Bonová projevila odvahu tím, že se rozhodla svůj případ již v průběhu procesu medializovat, ukázala ještě větší kuráž, když svůj osud sepsala do knihy. Pokud mluví o nedávných událostech, používá ich-formu. Když však přijde na násilné vzpomínky, dost logicky přepíná do odosobněné er-formy.

Obzvlášť silně působí závěrečné promlouvání k samotnému Costovi v druhé osobě, který místo aby projevil lítost, soudem opovrhoval.

Děvčátko na kře

Adelaide Bonová

přeložila Martina Pařízková

No Limits, 2018, 168 stran

Hodnocení­: 65 %

Přes všechnu snahu o autentické sdělení pocitů znásilněného dítěte, Bonová zapomněla na sebe. Čtenářům, mezi kterými mohou být i oběti sexuálního násilí, nedovolila poznat jinou část své osobnosti než tu ztracenou. Přes to všechno je z textu chvílemi patrné, že i ona se naučila prožívat radost. Jako by se však styděla dát této části sebe sama prostor. Na jednu stranu se na věci dívá střízlivě, na druhou neposkytuje ani trochu naděje.

Je to však její příběh, do morku kosti skutečný, a styl sebeprezentace tak záleží jen na ní. Na rozdíl od prostého a bezcitného vyobrazení násilí, jak to v literatuře s radostí poslední dobou činí severští detektivkáři, se tato kniha dost podrobně zaobírá i jeho důsledky. A v tom spočívá její síla.

Děvčátko na kře proto není čtením příjemným, spíše poučným, děsivým a soucitným. O kterou z těchto emocí Adelaide Bonová stála nejvíce, jasné není.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

Zemřel Daniel Nekonečný, samozvaný velvyslanec ministerstva rozkoší

Daniel Nekonečný

Zemřel zpěvák Daniel Nekonečný, bylo mu 52 let. Populární showman a zpěvák působil v kapele Šum svistu a zahrál si...

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

GLOSA: Proč Český lev musel u diváků prohrát, i když potil krev

Ani milý nápad, že sošky předávali herci v kostýmech ze svých rolí, už nemohl...

Celkem 559 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer udílení filmových cen Český lev. Tedy méně než loni, kdy jich bylo 700...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

Další z rubriky

RECENZE: Muslimská superhrdinka chce vepřové. Ms. Marvel proti korektnosti

Z komiksu Ms. Marvel

V Česku se poprvé představuje náctiletá muslimská superhrdinka Ms. Marvel.

Česko představuje svou literární chloubu. Začal veletrh v Lipsku

Spisovatel Jáchym Topol

Vystoupení Kafka Bandu ve středu večer otevřelo prestižní knižní veletrh v Lipsku. Česko je letos jeho hlavním hostem a...

Legenda o jazyku. Nacisté v Tibetu. Velký knižní čtvrtek vítá jaro

Část nabídky Velkého knižního čtvrtku na jaře 2019

Velký knižní čtvrtek dvakrát do roka zviditelňuje pro nadcházející sezonu patnáct knih. Výběr literatury z produkce...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz