Zemřel Lionel Hampton, král swingujícího vibrafonu

  10:19aktualizováno  10:19
Na selhání srdce zemřel v sobotu Lionel Hampton, velká osobnost světového jazzu. Hrál snad s každým, kdo v téhle hudbě něco znamenal. Bylo mu čtyřiadevadesát let. "Možná, že se svět jednou přestane otáčet, ale nevěřím, že by Lionel Hampton někdy přestal swingovat," napsal kdysi kritik G. T. Simon. Platilo to dlouho. Kariéra rodáka z Louisville v Kentucky, kde poprvé spatřil světlo světa 20. dubna 1908, trvala šedesát let.

K Hamptonovi, jenž začínal v Chicagu v chlapecké kapele, patří hlavně vibrafon - v podstatě zvonkohra, jež se rozeznívá údery plstěných paliček. Hampton prosadil vibrafon v jazzu; říkali mu prezident nebo král vibrafonu. Právě s tímto nástrojem se v 30. letech uplatnil v orchestru Les Hita, kde hrál i trumpetista Louis Armstrong. Pak Hamptona objevil jiný známý jazzman, klarinetista Benny Goodman, který ho poprvé slyšel v srpnu 1936.

S pianistou Teddy Wilsonem a bubeníkem Gene Krupou vytvořili památný černošsko-bělošský kvartet Bennyho Goodmana, který zbořil rasové bariéry v hudbě. Černí hudebníci totiž tehdy nesměli veřejně vystupovat s bílými kolegy. Ve 40. letech měl Hampton vlastní orchestr, kterým prošel například Charlie Mingus a s nímž natočil velký hit Flying Home. Hampton byl charismatický bavič, jenž publikum strhl energií i širokým úsměvem.

"Už jako kluk jsem snil o tom, že budu dělat show," vyznal se Hampton, jenž za svůj život napsal na dvě stě skladeb včetně jazzových standardů Evil Gal Blues či Midnight Sun. Když skončila éra bigbandů, objížděl Hampton svět s menší kapelou Jazz Inner Circle, která čerpala ze starých úspěchů a stala se jakýmsi hudebním vyslancem Spojených států.

Hampton se politicky angažoval ve prospěch Republikánské strany a jejích prezidentů Trumana, Eisenhowera, Johnsona, Nixona, Reagana i Bushe. Když hrál Trumanovi, bylo to prý poprvé, kdy v Bílém domě vystupovala černošská kapela. V sídle hlavy státu také "prezident vibrafonu" oslavil devadesáté narozeniny. Na saxofon si s ním tehdy zajamoval i "politický odpůrce" - prezident Clinton. Ještě v roce 1996 byl Lionel Hampton jednou z hlavních hvězd jazzového festivalu v New Orleansu.

Odešel poslední z velké čyřky historického kvarteta - Benny Goodman, Teddy Wilson, Gene Krupa a Lionel Hampton. Když jsem roku 1977 psal o Hamptonově koncertu v pražské Lucerně, použil jsem pro jeho výkon fotbalovou frázi o nezadržitelném tahu na branku. O novátorském muzikantském přínosu na počátku jeho kariéry nemohlo být pochyb. Jeho bigb andovým exhibicím v posledních dekádách, kdy Hampton v závratném tempu střídal vibrafon, bicí a osobité piano, na které hrál dvěma prsty jako vibrafonovými paličkami, mohla část kritiky, očekávající stále něco nového, vyčítat opakovanou a předvídatelnou show. Jenže umění nemusí být nezbytně vždycky něčím novým: pro Hamptona i pro jeho posluchače to byla smršť nesená nepotlačitelným a upřímným nadšením. K podobnému typu nezvládnutelných entuziastů mohli z našich jazzmanů patřit snad jen Dr. Jan Hammer starší nebo Luděk Hulan. Pokud platí, že jazz můž e být i zvláštním druhem radostné posedlosti, jaká se vymyká suchým kritickým měřítkům, patřil Lionel Hampton k nejlepším příkladům této definice.

Lubomír Dorůžka, hudební publicistaLionel Hampton.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz