EMI kontruje: Nohavicův krok je právně pochybný, diskuse nás těší

  12:49aktualizováno  12:49
Zástupci vydavatelství EMI, které minulý týden vydalo řadu čtyř nahrávek českých písničkářů z 80. let pod názvem Archivy se otevírají, se ve středu vyjádřili ke kauze vyvolané tím, že se jeden ze zúčastněných, Jaromír Nohavica, od alba distancoval.

Vizuál řady Archivy se otevírají | foto: EMI

Jaromír Nohavica: obal alba z řady Archivy se otevírají

Jaromír Nohavica: obal alba z řady Archivy se otevírají

Nohavica na svých webových stránkách v neděli 23. září napsal, že dvojalbum zachycující archivní nahrávky jeho koncertů z let 1982 a 1984 vyšlo bez jeho vědomí a souhlasu. Zároveň dal celé dvojalbum svým fanouškům přes internet k poslechu i s možností stažení. Diskutovalo se i o tom, že jedním z důvodů, proč se Nohavica postavil k albu záporně, může být obal, evokující spisy Státní bezpečnosti. Podrobný popis kauzy si přečtěte zde.

"Firma EMI dostala před několika měsíci nabídku využít mimořádně zajímavého archivu nahrávek z 80. let. Jeho nejcennější část tvořily unikátní záznamy koncertů českých folkových umělců. Uvědomili jsme si, jak bohatá je tradice naší písničkářské scény a jak zájem o ni jako o celek v posledních letech pohasl," uvádí se ve středečním prohlášení EMI.

"Rozhodli jsme se připravit projekt, který by takový zájem mohl znovu oživit. Bylo nám jasné, že podobné ambice může mít v dnešní době jedině projekt od svých kořenů kontroverzní. Tak vznikla řada CD Archivy se otevírají – syrový pohled do šerosvitu alternativní kulturní scény 80. let, projekt plný tajemství a otázek."

Ke smluvnímu zajištění nahrávek vydavatelství tvrdí: "Nahrávky jsme získali od jejich majitele na základě zcela jasných smluv přesně vymezujících podmínky jejich dalšího užití. Totéž platí i o všech ostatních typech práv nezbytných k jejich vydání na CD i šíření jinými způsoby."

Benátská noc - Jaromír Nohavica

Jaromír Nohavica

EMI komentuje samozřejmě i Nohavicovo "zavěšení" nahrávek na jeho vlastní web (jehož prostřednictvím písničkář v posledních letech velmi aktivně komunikuje s fanoušky a poskytuje jim zdarma řadu starších i nových nahrávek): "V této souvislosti nás trochu zarazila reakce Jarka Nohavici, když si záznamy ze "svého" 2CD z "Archivů" pověsil na web. Z čistě právního hlediska to považujeme pochybný krok."

Podle vyjádření manažera EMI Libora Lisého pro iDNES.cz se vydavatelství snažilo navázat se všemi vydanými písničkáři přímý kontakt. S Pepou Streichlem a Pavlem Dobešem jsou uzavřeny smlouvy (prvně jmenovaný to už v pondělí iDNES.cz přímo potvrdil), Nohavica prý na pokusy o navázání kontaktu nereagoval. EMI celou věc tedy řešilo s organizací Intergram, která v Česku hudební umělce zastupuje. Zda bude EMI řešit s Nohavicou celou situaci pomocí právníků není v tuto chvíli podle Lisého jasné.

Debata kolem obalů připadá zástupcům EMI podle jejich prohlášení úsměvná. "Jako jejich podklad jsme použili běžné papírové spisové desky, které byly v 70. a 80. letech k dostání v každém papírnictví. Vyražená čísla na obalu jsou katalogová čísla jednotlivých titulů. Pokud se našemu výtvarníkovi do toho mála podařilo vdechnout podivnou atmosféru doby vzniku nahrávek, je to jen důkazem jeho výtvarného nadání," pochvaluje si vydavatelství.

A své prohlášení s uspokojením uzavírá: "Archivy se tedy v edici našich čtyřech titulů otevřely. Mrzí nás, pokud si někdo vyložil její realizaci osobně, v negativním slova smyslu. V první řadě je to kolekce jedinečných nahrávek, dokumentů své doby. Rozpoutaná diskuse nás těší. Věříme, že pozvedne zájem o český folk jako tradiční žánr a že pomůže některým jeho protagonistům k návratu na výsluní."

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz