Wayne Shorter

Wayne Shorter | foto: Robert Ascroft

Ve věku 89 let zemřel saxofonista Wayne Shorter, legenda jazzové hudby

  • 2
Ve čtvrtek v noci ve věku 89 let zemřel americký saxofonista Wayne Shorter, jedna z nejvýznamnějších osobností moderního jazzu, jehož vývoj ovlivňoval od 50. let minulého století. Shorter zároveň patřil mezi nejobdivovanější jazzové skladatele. Informoval o tom deník The New York Times, podle něhož úmrtí potvrdila Shorterova agentka Alisse Kingsleyová.

Shorter vyluzoval z tenorsaxofonu nezaměnitelně éterický, šibalský a intimní tón. Dalším jeho oblíbeným nástrojem byl sopránsaxofon. V roce 1959 se Shorter stal členem hardbopové formace Jazz Messengers Arta Blakeyho, následně si ho do svého kvintetu pozval trumpetista Miles Davis. Obě tyto formace jsou dodnes považovány za jedny z nejlepších malých skupin v dějinách jazzu.

S rakouským klávesistou Joem Zawinulem a česko-americkým kontrabasistou a baskytaristou Miroslavem Vitoušem Shorter v roce 1971 založil jednu z nejznámějších jazzrockových skupin 70. a 80. let 20. století Weather Report. Spolupracoval také s hvězdami populární a rockové hudby, jako například s písničkářkou Joni Mitchellovou nebo kytaristou Carlosem Santanou.

Jazzman Vitouš dobyl Ameriku i svět hudby, ale po cestě zažil zradu a samotu

Wayne Shorter vydal mnoho alb také pod svým jménem. Mnohé jeho skladby, například Footprints nebo Speak No Evil, se staly jazzovými standardy.

V tomto století Shorter koncertoval se svým novým akustickým kvartetem, s nímž vystoupil v roce 2007 na festivalu Pražské jaro. Znovu pak v Praze vystoupil v roce 2010. V roce 2013 zavítal Shorter v rámci svého turné opět do Prahy a v dubnu 2016 tento několikanásobný držitel cen Grammy poprvé vystoupil v Brně.

To nejlepší z dnešního světového jazzu zazní v Praze: Wayne Shorter

Jeho úmrtí vyvolalo smutek v hudební branži. „Wayne Shorter, můj nejlepší přítel, nás opustil s odvahou ve svém srdci, s láskou a soucítěním se všemi a s duchem toužícím po věčné budoucnosti. Byl připraven pro své znovuzrození,“ napsal na twitteru o svém kamarádovi, praktikujícím buddhistovi, klávesista Herbie Hancock, který s Shorterem hrával už v Davisově kvintetu.

Kytarista John McLaughlin označil Shortera za velikána a bubeník Jack DeJohnette za velkou legendu. „Dal nám takovou pokladnici nahrávek svých skladeb a improvizací! Jsem tak poctěn, že jsem s ním mohl sdílet úžasné tvůrčí zkušenosti,“ napsal na Twitteru DeJohnette.

Saxofonista Charles Lloyd napsal: „Mistr byl vizionářem, velkým skladatelem a přítelem, s nímž jsem sdílel lásku k Věčnému teď.“

Jazzové hudební vydavatelství Blue Note, u něhož saxofonista vydal některá ze svých nejlepších alb, uvedlo, že Shorter zanechával „nesmazatelnou stopu ve vývoji hudby po více než 60 let“.

,