Oratorium, v němž křičí rowdies

  9:40aktualizováno  9:40
V chrámu sv. Víta na Pražském hradě dnes vpodvečer poprvé zazní oratorium Juda Makabejský. Jeho autorka Sylvie Bodorová, která patří k nejznámějším soudobým českým skladatelům střední generace, je zkomponovala na objednávku festivalu Pražské jaro. "Před třemi lety mě oslovil jeho ředitel Oleg Podgorný. Po jeho nečekaném úmrtí jsme na přípravě pokračovali s novým vedením," říká Bodorová.

Dějinným pozadím událostí, které se odehrávají v šedesátých letech druhého století před n. l., je židovské povstání vedené Judou Makabejským proti Seleukovcům. K jeho největším triumfům patřilo dobytí a znovuvysvěcení předtím vypleněného jeruzalémského chrámu. Na paměť této události slaví Židé dodnes svátek světel - chanuku.

Stejný biblický příběh, starý 2200 let, už kdysi zaujal barokního velikána Georga Friedricha Händela, který jej zhudebnil rovněž ve formě oratoria. Bodorová ovšem slavnému předchůdci nechce dělat konkurenci. "I kdybych ho chtěla napodobit, nemohu uspět. Můj pohled je pohledem člověka, který žije několik set let po Händelovi, má za sebou dvacáté století, holocaust, zkrátka úplně jiné zkušenosti. Zatímco Händel pojal Judu jako symbol, já jsem se pokusila látku zpsychologizovat - zaujal mě motiv zla a boje se zlem, věčné dilema, zda se mu poddat, nebo se vzepřít," zdůrazňuje autorka. Na rozdíl od Händela si také sama napsala libreto (podle nového ekumenického překladu bible z roku 1985) a z Judova příběhu zvolila kratší historický úsek.

"Oproti Händelovi, který se držel historické rekonstrukce, jsem do skladby začlenila vícero časových rovin," vysvětluje Bodorová. Nepůjde prý ani tak o plynulé epické vyprávění jako spíš o dramatickou koláž složenou z nejrůznějších žánrově stylových obrazů. "Tak třeba pro scénu drancování jeruzalémského chrámu jsem použila skandování současných fotbalových rowdies," pokračuje Bodorová. Svůj styl však nechce přesně vymezovat. "Nemám ráda, když se mluví na jedné straně o avantgardě a na druhé o tradičním stylu. Nejdůležitější je oslovit posluchače," soudí Bodorová.

Právě s ohledem na diváky se pokusila přizpůsobit Judu nejen architektuře svatovítské katedrály, ale i její "doznívající" akustice. "Snažila jsem se s tímto problémem bojovat a celé prostředí maximálně využít," ujišťuje. Skladba, která zazní ještě v pátek a poté znova v červnu na festivalu Smetanova Litomyšl, vyžaduje několik sólistů a recitátorů. Hlavní, mluvenou roli Judy ztvární David Prachař, dále se představí herci Pavel Landovský, Eva Salzmannová a Otakar Brousek, pěveckých partů se ujali Gabriela Beňačková, Ivan Kusnjer a Aleš Briscein. Rozměrný orchestrální a sborový aparát bude koordinovat dirigent Vladimír Válek. Právě skutečnost, že dopředu zná interprety, je podle Bodorové jednou z výhod práce na objednávku.

Do šuplíku ostatně nepíše vůbec - což však není v rozporu s tvůrčí svobodou. "Objednávka vám sama o sobě dává svobodu - můžete, ale nemusíte ji přijmout."

Skladatelka Sylvie Bodorová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Pořád jsme Skoti, byť na dudy nehrajeme, prohlašuje kapela Mogwai

Kapela Mogwai

Na festival Colours of Ostrava míří skotská postrocková kapela Mogwai, představí se na druhé hlavní scéně 19. července...

VIDEO: Výjimečně ploužák. Pipes and Pints představují nečekaně baladu

Kapela Pipes and Pints

Celticrocková kapela Pipes and Pints vydává klip k písni Shadow On Your Wall z nedávno vydané desky The Second Chapter....

Kopce, lesy a areál likérky nám přidávají body, říká ředitel Masters

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron

Už posedmnácté se metaloví fanoušci vydají do Vizovic, kde se od 11. do 14. července koná další ročník hudebního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz