Manics mají rádi Kubu

Koncert zdarma uspořádá tento víkend v Havaně britská rocková skupina The Manic Street Preachers, která má být hlavní hvězdou při březnovém předávání tuzemských výročních cen hudební akademie. Vystoupení populárních Manics má být nejvýznamnějším hudebním počinem některé ze západních kapel na komunistickém ostrově za poslední dvě desetiletí. Radikální velští rockeři zahrají v sobotu v noci v havanském Divadle Karla Marxe, které má 5000 sedadel a z jehož pódia tak často hřímá kubánský vůdce Fidel Castro.
The Manic Street Preachers "vyjadřují mimořádný zájem a obdiv vůči Kubě, a proto hodlají vystoupit vůbec poprvé před kubánským lidem" - uvádí v prohlášení Kubánský hudební institut. Jeho oficiální činitelé, kteří spolu s tamějším ministerstvem kultury koncert čtyřčlenné kapely organizují, uvedli, že na vystoupení bude vstup pouze pro zvané, především prostřednictvím mládežnických organizací, vysokých škol a místních hudebních kruhů.

"Budou hrát na Kubě zdarma, proto nebudeme nic vybírat a z tohoto koncertu nepoplyne žádný zisk," dodává prohlášení. The Manic Street Preachers nicméně uvedli, že vstupenky se budou prodávat v přepočtu za 25 centů, což je běžná cena na kubánské státem dotované kulturní akce. Britské sdělovací prostředky uvádějí, že The Manic Street Preachers hodlají v Havaně představit šesté album Know Your Enemy, které skupina natočila po krátké odmlce. Texty nových písní se hemží výpady vůči americkému vlivu ve světě a levicovou rétorikou, která je pro některé britské kapely - včetně Primal Scream - typická. The Manic Street Preachers si ke koncertu vybrali Kubu údajně proto, že je to "poslední místo na světě, které se brání proti amerikanizaci".

Od roku 1979, kdy v Havaně hrál americký zpěvák Billy Joel, neuspořádala tak významná západní skupina na Kubě svůj koncert - i když před dvěma lety na Kubu přijela řada amerických a britských umělců na společný projekt se svými kubánskými kolegy nazvaný Hudební mosty... přes rozbouřené vody. Koncem devadesátých let pak kytarista Ry Cooder natočil v Havaně album Buena Vista Social Club, na který navázal stejnojmenný dokument režiséra Wima Wenderse. Jména zpěváka Ibrahima Ferrera, jeho kolegyně Omary Portuondo, kytaristy Compaye Segundy, pianisty Rubéna Gonzáleze a dalších jsou dnes světově známá. Omara Portuondo by měla vystoupit na podzim v Praze na závěr tuzemského festivalu Respect 2001.

Britská kapela Manic Street Preachers.

Britská kapela Manic Street Preachers.