Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

GLOSÁŘ: O zamilovaném delfínu, bubeníku v extázi a velkém horku

  15:45
Už víc než dvacet let osvěžuje prázdninovou Prahu přehlídka Letní slavnosti staré hudby. Milovníci klasiky si i letos přišli na své, protože přes některé diskutabilní momenty si festival úctyhodně drží úroveň.
Na závěrečném koncertě Letních slavností staré hudby vystoupila se souborem...

Na závěrečném koncertě Letních slavností staré hudby vystoupila se souborem Collegium Marianum sopranistka Roberta Mameli | foto: Zdenka Hanáková

Přehlídka barokní, a ještě starší hudby staví na komorní atmosféře a nápadité dramaturgii zasazené do atraktivních pražských lokalit. Za ty roky si vybudovala stálé publikum a drží si základní programové schéma, jemuž vždy dominuje určité téma. Sedm letošních koncertů volně spojovala příroda jako inspirace skladatelů.

Hned první koncert, jenž se konal v Emauzském klášteře, se zařadil k těm nejlepším. Vlámský mužský vokální soubor Dionysos Now! představil hudbu vlámského komponisty první poloviny 16. století Adriana Willaerta, kterou proložil gregoriánským chorálem a ve všech ukázkách uchvátil nejen krásnými, výborně sezpívanými hlasy, ale při vší preciznosti i živým, citovým přístupem k této hudbě.

Specialitkou ve festivalovém programu bylo sólo pro dvě cembala, která v Tereziánském sále Břevnovského kláštera rozezněli Portugalec Marcos Magalhães a Fin Aapo Häkkinen, a to i ve vlastních aranžích, mezi nimiž byl i původně varhanní koncert Kukačka a slavík od Händela. Jemnost cembalového zvuku při zachování původní invence rozhodně stála za poslech.

Specifickou atmosféru mívají koncerty souborů ze španělsky mluvících zemí, v jejichž programech se mimo jiné prolínají evropské a zámořské vlivy. Letos přijal pozvání ansámbl zobcových fléten Windu, který v Letním refektáři Strahovského kláštera předvedl instrumentální verze písní ze starých pramenů z počátku koloniální doby.

Aranže se zjevně snažily co nejvíc vystihnout originální artikulaci, bylo to příjemné a půvabné, ovšem největší hvězdou večera se stal perkusista Daniel Garay. Ten sice flétny „jen“ rytmicky dobarvoval, ale do hudby byl naprosto pohroužen, téměř v jakési extázi, se svými nástroji se jako by mazlil, rytmus jím doslova proudil. Občas publikum překvapil i čistě zazpívanou krátkou vsuvkou. V jeho životopise si člověk ostatně mohl přečíst, že vystudoval i zpěv.

Další španělský soubor, La Bellemont, postavil program na konfrontaci španělské a italské hudby. Jeho hlavní protagonistkou byla sopranistka Julieta Viňasová, ale i když její menší hlas zněl pěkně, přesto by se z písní dalo vytěžit mnohem víc. Vždyť jedna, od neznámého autora z konce 16.století, pojednávala o zamilovaném delfínovi, jehož „srdce bije v rytmu tympánu a lyry“, jiná vtipně napodobovala ptačí zvuky. Jenže Viňasová měla oči neustále zabořené do not, téměř nevzhlédla k divákům, kteří si pak mohli myslet, že zpěvačka skladby vidí nanejvýš podruhé v životě.

Odpoutat se od not, ale přitom je stále respektovat, to je zkrátka umění. Soubor Les Temperamentos, který tvoří hudebníci z Latinské Ameriky, usazení v Německu, byl skvělý spíš v onom odpoutávání. Člověk si připadal skoro jako na koncertě etnohudby – v dobrém slova smyslu to platilo o skladbách z latinskoamerických hudebních pramenů.

Tam se uplatnila překypující energie instrumentalistů, především kytaristy Huga Miguela de Rodas Sancheze, ale i zpěvačky a hráčky na flétnu Swantje Tams Freierové. Méně to však ladilo (někdy do písmene, respektive do noty) s evropskými klasiky Bachem či Telemannem, v jejichž interpretaci dnešní posluchač upřednostní technickou čistotu.

Větší rovnováhu mezi přesností a výrazem nabídl koncert z děl Händela a Telemanna v podání dámského barokního tria z Německa, s nímž v Letním refektáři Strahovského kláštera vystoupila i sopranistka Anna-Lena Elbertová. Vokální skladby obou autorů zpívala stylově, oduševněle a opravdu pro publikum, nikoli pro stojan s notami (byť ho měla před sebou).

Také závěrečný koncert v kostele sv. Šimona a Judy byl skvělou ukázkou technické vyspělosti a muzicírování. Soubor Collegium Marianum, jenž stojí za celým festivalem, doprovodil italskou zpěvačku Robertu Mameli ve virtuózních áriích od Vivaldiho a Händela. Mameli má barevný, sytý, drsnější – spíš ale sametově než vyloženě ostře – hlas.

A třebaže není extrémně flexibilní, pořád dost ohebný, aby přednes krkolomných pasáží působil dravě a efektně. Když se k ní s flétnou přidávala i umělecká vedoucí souboru Jana Semerádová, byl to strhující dialog. Ve vydýchaném prostředí kostela, kde lapal po dechu i divák, nutno smeknout před oběma dámami, jakož i dalšími hudebníky, že byli schopni podat takový výkon.

Což samozřejmě platí více či méně i pro většinu ostatních účinkujících, neboť nádherné historické sály, kde se festivalové koncerty konají, nemívají kvůli památkové ochraně klimatizaci. Asi to časem bude téma k zamyšlení, s vyhlídkou, čím dal větších letních veder… Zatím zjevně vítězí vůle umělců i diváků nějak to vydržet.

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

5. května 2024  15:11,  aktualizováno  18:41

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

29. dubna 2024

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

Zemřel Miroslav Imrich. Hlas Tanga a Abraxasu opustil „obyčejnej svět“

5. května 2024  16:55,  aktualizováno  23:01

Odešel jeden z hlasů a ústředních členů kapely Abraxas. Zpěvák a skladatel Miroslav Imrich zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Čórtův hrád, tam strašá. Co víte o Tajemství hradu v Karpatech?

1. května 2024  13:15

Na prvního máje si můžete v televizi dopřát komediální klasiku Tajemství hradu v Karpatech. Pokud...

Zemřel Miroslav Imrich. Hlas Tanga a Abraxasu opustil „obyčejnej svět“

5. května 2024  16:55,  aktualizováno  23:01

Odešel jeden z hlasů a ústředních členů kapely Abraxas. Zpěvák a skladatel Miroslav Imrich zemřel...

Do herectví mě zasvětil budoucí tchán, byla to drsná škola, líčí Martin Pechlát

5. května 2024

Premium Do paměti filmových fanoušků se zapsal komediemi. Po pestré škále čítající roztržité taťky od rodin...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

5. května 2024  15:11,  aktualizováno  18:41

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil...

Kapitán z Titaniku, Théoden z Rohanu. Zemřel herec Bernard Hill

5. května 2024  17:36

Ve věku 79 let v neděli brzy ráno zemřel britský herec Bernard Hill, známý především díky rolím v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....