Hudební trháky Vánoc: Farna, Čechomor, Kryštof

  11:26aktualizováno  11:26
Ewa Farna, Wanastowi Vjecy a Kryštof. To jsou jména, která by se dala nazvat vánočními stálicemi v českých hudebních obchodech.

Ewa Farna | foto: Ondřej Pýcha

Stejně jako loni, i letos se totiž tato trojice interpretů dostala do první desítky nejprodávanějších alb v týdnech před Vánocemi. Navíc si všichni tři oproti loňsku o pár příček polepšili.

foto 66 TIPŮ NA HUDEBNÍ VÁNOČNÍ DÁREK
velká příloha: libo CD, knihu, DVD?

Čtrnáctiletá Farna loni zabodovala s deskou Měls mě vůbec rád?, letos svůj úspěch ještě předčila albem Ticho. I kapela Wanastowi Vjecy loni uspěla s Torpédem, letos se už několik týdnů drží na druhém místě s výběrovým albem Best Of 20 let + DVD. A Kryštof? Loni se držel v druhé polovině první desítky s Rubikonem, letos okupoval s deskou hitů Poločas/Best Of většinou místo páté.

Zajímavý je i fakt, že zatímco loni se mezi deset nejprodávanějších desek dostal v prosinci jediný zahraniční zástupce, kapela U2 s výběrovou deskou 18 Singles + DVD, letos tam není žádný. Pravda, až na irského muzikanta Glena Hansarda, který spolu s českou zpěvačkou a pianistkou Markétou Irglovou natočil soundtrack k filmu Once. Ten se už pár týdnů pohybuje na konci první desítky.

VÁNOCE na iDNES.cz

Jasný vítěz A zatímco loni patřil závěr roku Kabátům a jejich Corridě, ale i autorské dvojici Petr Hapka a Michal Horáček, tento rok kolegy s iniciály H+H nahradilo duo S+U, neboli Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř. Ti se se svou výběrovkou 20 let písniček neopustili první desítku prodejnosti už od začátku října.

Jasným vítězem letošního předvánočního klání o nejprodávanější desku se stala kapela Čechomor. S albem koled, nazvaným Sváteční Čechomor, neopustila první místo už celý měsíc. Na špici vystřídala od té doby stříbrné Wanastowky, už dva týdny jim šlape na paty bronzová Ewa Farna. Nevděčnou bramborovou medaili si letos vysloužili Chinaski s albem 07.

Víc nákupů přes internet
Za pátým Kryštofem se pak objevuje Woman alias letos už desetinásobná Česká slavice Lucie Bílá. A v závěsu za ní se většinou na deváté příčce před Vánocemi objevovala Lucie Vondráčková, která se letos překvapivě stala bronzovou slavicí. Do první desítky se vtěsnaly také Tři sestry, jejichž Mydlovary z druhého místa, které okupovaly před třemi týdny, spadly na příčku devátou.

Že se v současnosti nejvíce prodávají tituly českých interpretů, potvrzuje i Zdeněk Polách, projekt manager největší české prodejní sítě hudebních nosičů Bontonland. „I u nás jsou nejprodávanějšími tituly letošních Vánoc české kapely Čechomor, Wanastowi Vjecy a Chinaski,“ říká Polách.

Podle hrubých odhadů prodal Bontonland zatím jen za prosinec do deseti tisíc alb Čechomoru, celkový prodej hudebních nosičů pak lze počítat v řádu desetitisíců. „Zájem o muziku na CD letos oproti předchozím letům neklesl. Jedna novinka se však objevila - lidé stále více nakupují přes internet. Jen za prosinec se po síti prodalo víc desek, než za celý rok 2004,“ dodává Polách.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz