Hnus a vztek - nový film o Sex Pistols

  16:52aktualizováno  16:52
- Punk-rocková kapela Sex Pistols se dočkala uznání, o němž si před dvaceti lety nemohla nechat ani zdát. Do kin se dostal nový nezávislý dokumentární snímek "The Filth and the Fury" (Hnus a vztek), jenž dokumentuje její vzestup a pád. Film měl premiéru tento týden v New Yorku a 14. dubna se bude promítat v Los Angeles, píše agentura Reuters.

Kapela "zlobivé čtyřky" zatřásla Británii koncem 70. let, kdy v hudebních žebříčcích kralovali rockoví dinosauři jako Eagles, Rob Stewart a Electric Light Orchestra. V době, kdy stávky a demonstrace byly v Británii prakticky každodenním jevem, ústřední melodie "No Future" (Žádná budoucnost) z proslavené antihymny "God Save the Queen" (Bože chraň královnu) byla bezpochyby více než pouhým refrénem. Jak se nechal slyšet jeden z tehdejších komentátorů, Sex Pistols byli v 70. letech větší hrozbou pro společnost než komunismus nebo hyperinflace.

Sex Pistols, kteří při živých televizních přenosech s oblibou nadávali, byli zakázáni v rozhlasových stanicích a koncertních síních. Záporný vztah britských úřadů vůči punk-rockové kapele ještě posílila smrt Sida Viciouse, který zhruba rok po rozpadu skupiny v únoru 1979 zemřel na předávkování drogami.

Kytarista Steve Jones, bubeník Paul Cook a zpěvák Johnny Rotten se stali symboly nespokojené mládeže. Úspěch slavily desky "Never Mind the Bollocks-Here's the Sex Pistols" (Nestarej se o zmatek-Sex Pistols jsou tady) z roku 1977 a písně "Anarchy in the U.K" (Anarchie ve Velké Británii) a "Pretty Vacant" (Dobrá prázdnota).

Zřejmě největším hitem však byla píseň začínající verši "God save the Queen, her fascist regime" (Bože ochraňuj královnu, její fašistický režim), která však raději nebyla uvedena v hudebním žebříčku, aby nebyly zraněny city monarchistů.

"To, co ztělesnili, opravdu překračuje hranice muziky," tvrdí režisér nového dokumentárního snímku "The Filth and the Fury" (Hnus a vztek) Julien Temple. "Myslím si, že změnili věci mnohem důrazněji než Beatles," dodal Temple. Předchozí film o Sex Pistols "The Great Rock n' Roll Swindle" (Velký podvod rock n'rollu) natočil Temple v 80. letech.

"The Filth and the Fury" přináší vzrušující záznamy z koncertů a čerstvé rozhovory s Rottenem, Cookem, Jonesem a s prvním basistou a hudebním mozkem kapely Glenem Matlockem, který byl kvůli neshodám později nahrazen Viciousem. Jelikož se stále vzájemně nenávidí, poskytl každý z nich rozhovor zvlášť.

Rozhovor se Sidem Viciousem natočil Temple v londýnském Hyde Parku rok předtím, než v únoru 1979 zemřel. Vicious má na sobě tričko se svastikou, a přestože je zjevně pod drogami, mluví jasně a humorně.

"Byli jsme zlobivý bastardi a stále jsme," říká Vicious, který sám sebe označoval za fanouška Sex Pistols číslo 1, než ve skupině nahradil Matlocka. Rotten (John Lydon) zase mluví o tom, jak se neúspěšně snažil vytáhnout Viciouse z drogové závislosti a snažil se ho zbavit erotomanky Nancy Spungenové, fanynky, která skupinu doprovázela na všech turné a na Viciousovi doslova visela.

"Bože, přál bych si, abych byl chytřejší", říká Rotten se slzami v očích. Jones, bývalý zloděj koček, tvrdí, že film nezaznamenává realitu. Naproti tomu Rotten ujišťuje, že je spokojen s tím, jak dokumentární snímek vypadá. "Je velmi, velmi přesný," dodal.

Ve filmu je také záznam z posledního koncertu skupiny o Vánocích 1977, kdy kapela hrála v Huddersfieldu pro nesvéprávné děti. Temple, který koncert osobně natáčel přiznal, že chybí jedna klíčová scéna, kterou pořídil na přání Viciouse. Jde údajně o záběry, na nichž se Vicious a Spungenová oddávají za pódiem orálnímu sexu.

Sex Pistols se rozpadli v únoru roku 1978 po neúspěšném turné v USA.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

Krásný ztráty Live lákají na duety Michala Prokopa s Kollerem či Redlem

Michal Prokop a Framus Five v pražském Foru Karlín (22. prosince 2017)

Festival plný duetů a hudebního setkávání, takové budou Krásné ztráty Live, kam své kolegy potřetí sezval Michal...

VIDEO: Všude dobře, ale tady je nejlíp. Mirai v klipu opěvují domov

Kapela Mirai

Důležitost domova a zázemí vyzdvihuje skupina Mirai ve svém novém singlu Hometown. K napsání písně inspiroval zpěváka...

Najdete na iDNES.cz