Hapka a Horáček na DVD: nejlépe jako loutky

  8:39aktualizováno  8:39
Jedenáct písní, jedenáct miniaturních filmů. Tak vypadá nový projekt dvojice Petr Hapka–Michal Horáček a jejich hostů, hudební DVD Strážce plamene. Teoreticky.

Petr Hapka a Michal Horáček | foto: Universal Music

Ve skutečnosti DVD působí jako pásmo zhruba čtyř opravdu originálních snímků, tří jedinečných textů, dvou výrazných melodií a jediného hereckého tandemu, jenž si pod heslem H+H nad oponou animovaného divadélka staví pomník. Sice hravý, zlehčovaný, stylizovaný, ale přesto zjevný. V titulcích může stát "Hrají: Hapka, Horáček... a další".

Hudební DVD navíc skrývá zradu. Kdo si nosič přehraje celý najednou jako "opravdový film", propadne pocitu, že až na pár výjimek slyší stále totéž, tedy jednu jedinou, melodicky i textově monotónní, byť bravurně zvládanou vlnu melancholie. Což na druhé straně nahrává filmařům, protože jejich pojetí pocitově podobných skladeb se liší přece jen výrazněji než písně samy.

V čistě filmařském žebříčku stojí nejvýše klip Vidoucí, ale neviděná v režii Jakuba Sommera. Žena v černém na černém pozadí sehrává velké němé sólo výrazovou směsí baletu a znakové řeči; zpěvačka v rohu obrazu jako by jí jen vypomáhala. Nápadité, čisté, střídmé, uhrančivé.

Pomyslné stříbro patří animovaným klipům Neodolatelná a Na hotelu v Olomouci; zlínské studio Sp2 zkusilo lehkou bizarnost skoro v duchu přízračných hrátek Tima Burtona. Tady už sice H+H hrají, ovšem v loutkové podobě, byť by snesla ještě větší nadsázku, jejich všudypřítomnost méně křičí a více baví.

A bronz by si mohl odnést veterán Otakar Vávra za závěrečnou Hlavu kance, jež slouží trochu jako děkovačka – mihnou se v ní totiž všichni z alba. Bez efektů do ní vetkl prostě a přesně bluesovou náladu osamělých kavárenských pijáků absintu včetně přízraku "zelené" nevěsty.

Z ostatních klipů utkví spíše detaily, dělený obraz pro dvojici milenců či zdvojený Daniel Landa. Ale zdaleka ne všichni si lámali hlavu, jak povšechně melancholické skladby ozvláštnit.

Najde se tu spousta klipového balastu a prvoplánových banalit: vaření kávy, pápěří, ptactvo všeho druhu, světla nočního města nebo dálnice, hořící svíce, pouliční klauni. A hlavně sám Hapka ve své neměnné hlavní roli, coby rozevlátý bard s moudrým pohledem umělce, věčný poutník bloumající šansonovým časoprostorem šikovného básníka Horáčka.

Strážce plamene v obrazech
DVD, obsahuje jedenáct klipů, doporučená cena 349 korun
Hodnocení MF DNES: 60%

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Další z rubriky

Turné pražských filharmoniků nebude. Číně vadí Hřibova slova o Tchaj-wanu

Nový pražský primátor Zdeněk Hřib v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (22....

Turné pražských filharmoniků v Číně se neuskuteční. Čínské úřady odložily termín na neurčito. Důvodem jsou podle PKF...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

OBRAZEM: Maskovaní Slipknot přivezli svou agresivní hororovou show

Slipknot (O2 Arena, Praha, 11. června 2019)

Strašidla z městečka Des Moines v americkém státě Iowa přijela po třech letech do pražské O2 areny. Metalová kapela...

Najdete na iDNES.cz