Freddy Cole udělil lekci prvotřídní americké „barózy”

  11:40aktualizováno  11:40
"Jo, tak do takovýhohle baru bych mohl chodit denně," pravil po několika prvních taktech vystoupení amerického zpěváka Freddyho Colea 22. května v Lucerna Music Baru jeden nejmenovaný český muzikant.

Pražské jaro 2008 - Freddy Cole Quartet | foto: © Pražské jaro - Ivan Malý

Freddy Cole QuartetV jeho větě je mimoděk obsaženo nejen to, že hudba, kterou Freddy Cole Quartet hraje, je v kontextu americké populární hudby ryzím mainstreamem, který často zní právě v podnicích pro "lepší lidi" (a pohříchu možná stále "jen pro bílé"), ale i to, že termín "barová muzika" nemusí nutně mít, jak je u nás zavedeným pravidlem, dehonestující význam.

Freddy ColeOstatně, sám Freddy Cole, potýkající se celý život se srovnáváním s mnohem slavnějším (a na jazzovou i popovou scénu vlivnějším) bratrem Natem Kingem Colem, by o hraní v barech mohl vyprávět: strávil v nich poměrně podstatnou část své muzikantské kariéry. Teprve k stáru se mu podařilo přesvědčit o tom, že "není svůj bratr".

Freddy ColeCole, který koncertoval v rámci Pražského jara nejen v Lucerna Music Baru, ale i o dva dny dříve v Mercedes Foru, kde se zúčastnil oslav 85. výročí Československého rozhlasu, kde si zahrál za doprovodu Radio Big Bandu Praha pod vedením Václava Kozla. Podstatou svého repertoáru a konec konců i hlasu a způsobu zpěvu je ovšem Freddy Cole interpret komorní, nikoli bigbandový. A právě tuto polohu předvedl v "malé Lucerně" (za jejímiž zdmi hřměli z velkého sálu Monkey Business a Freak Power) s nonšalancí, která seděla jeho pověsti i věku sedmasedmdesáti let.

Randy Napoleon (Freddy Cole Quartet)Vinou špatného ozvučení byl sice Coleův zpěv poněkud "utopen", vynikla nicméně nenápadná, neexhibiční souhra celého kvartetu. Jeho hlavní sólovou akvizicí byl mladý kytarista Randy Napoleon, zjevně poctivý "student" klasiků tradiční jazzové kytary, ale i bluesových hráčů. Rytmika byla spolehlivou páteří, kolem které se jeho sóla i harmonická hra příjemně oplétaly.

Freddy ColeZprvu se zdálo, že nejslabším článkem organismu paradoxně bude sám Freddy Cole coby pianista (ostatně, na posledních albech už na klavír obvykle nehrává a zve si, řekněme, na nástroj "více specializované" kolegy). Postupem času se ale Cole rozehrál a jeho projev, byť nikterak mistrovský, dokonale ústrojně zapadal do celého přirozeně znějícího soukolí.

Freddy ColeColeův koncert byl příjemným oživením nejen dramaturgické nabídky festivalu Pražské jaro, ale velmi silného jazzově-koncertního pražského jara s malým "p" vůbec. Cole samozřejmě není ani zdaleka taková progresivní osobnost s dalekosáhlým významem jako nedávno vidění Bobby McFerrin či John McLaughlin nebo saxofonista Wayne Shorter, který v rámci Pražského jara vystoupí 27. května. Je to ale umělec, který umí bavit lidi, dělá to zcela stylově a na úrovni. A i to se počítá.

Freddy Cole Quartet
v rámci Pražského jara 2008
Praha, Lucerna Music Bar, 22. května 2008

Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

RECENZE: Výroční koncert s hity Joni Mitchellové ukazuje, jak dělat pocty

Joni Mitchellová jako host na koncertu k oslavě jejích pětasedmdesátých...

Pěkná řádka hudebních osobností se sešla loni v listopadu v americkém městě Cincinnati, aby oslavila pětasedmdesáté...

Brečí jeden fanoušek z tisíce, říká o svém turné Shinoda z Linkin Park

Mike Shinoda z Linkin Park

Po sebevraždě kolegy Chestera Benningtona vydal loni Mike Shinoda z Linkin Park sólovou desku Post Traumatic, na které...

Život rozemletý v mixéru, těremin a Atlas mraků. I to je Pražské jaro

Mezi členy orchestru Royal Concertgebouw zasedli i studenti Pražské...

Tři novinky českých skladatelů uvede letošní Pražské jaro. Všechny skladby vznikly přímo na objednávku festivalu.

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na iDNES.cz