Rezidenčním umělcem letošního ročníku bude dirigent Jakub Hrůša, který povede tři vystoupení Bamberských symfoniků, jimž šéfuje. Mimo jiné s nimi nastuduje Smetanovy takzvané švédské symfonické básně. Na třetím koncertě, jenž se uskuteční 11. září na Výstavišti, se navíc k německému tělesu připojí Česká filharmonie a společně provedou Symfonii č. 7 Gustava Mahlera. „Ten na ni začal pracovat roku 1904, takže má letos vlastně také výročí,“ poznamenává ředitel festivalu Jan Simon.
Projekt nazvaný Spojeni Mahlerem chce být jakousi replikou světové premiéry tohoto díla, jež se konala roku 1908 pod taktovkou samotného skladatele právě na tomto pražském místě. Síly tehdy spojila Česká filharmonie s orchestrem Nového německého divadla, jehož mnozí členové později po odsunu z Československa odešli právě do Bamberku, kde položili základy Bamberských symfoniků.
Jelikož původní budova, kde se koncert konal, již na Výstavišti nestojí, skladba zazní pod širým nebem. „Pokud jde o počasí, spoléháme na štěstí a věříme, že vše dobře dopadne,“ dodává ředitel Simon.
Vídeňští filharmonikové i Mrtvé město
Festivalový program bude opět rozdělen do několika dramaturgických řad. Do orchestrální zavítají kromě Bamberských symfoniků i Vídeňští filharmonikové s Christianem Thielemannem, kteří provedou díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Richarda Strausse. Komorní řada završí provedení kompletu Dvořákových smyčcových kvartet. V sérii recitálů se mimo jiné představí legendární pianistka Martha Argerichová.
Samostatná řada je věnována Roku české hudby. Britský soubor Akademie sv. Martina v polích uvede mimo jiné Dvořákův Houslový koncert, jehož sólistou bude Joshua Bell. Český soubor Collegium 1704 zahraje skladby Antonína Dvořáka a Jana Václava Kalivody. Koncertní provedení opery Mrtvé město připomene, že její autor Erich Wolfgang Korngold se narodil v Brně.
V rámci přehlídky proběhnou i mistrovské kurzy komorní hudby se členy Vídeňských filharmoniků, závěrečný večer obstará Česká studentská filharmonie. Chybět opět nebudou pořady pro rodiny s dětmi – kromě tradičního Rodinného dne se uskuteční i odpolední koncert s Plzeňskou filharmonií v Betlémské kapli, jenž představí Antonína Dvořáka jako učitele.
Tradiční putování po Dvořákových stopách, jež předjímá samotný program, letos zájemce zavede do Brna. „Součástí výletu bude i návštěva domu, kde se Antonín Dvořák scházel s Leošem Janáčkem,“ přibližuje ředitel Simon.
Předprodej vstupenek na festivalové akce již začal na festivalovém webu.