Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GLOSÁŘ: Dvořákova Praha bodovala. Pronikla (skoro) i do autorovy hlavy

  18:55
Koncertem Symfonického orchestru Českého rozhlasu skončila letošní Dvořákova Praha. Finanční podpora, jíž se těší, je znát na pozvaných interpretech a většinou i výkonech. Jednu výjimečnou akci festival ještě chystá.
Pianista Paul Lewis, dirigent Petr Popelka a členové Symfonického orchestru...

Pianista Paul Lewis, dirigent Petr Popelka a členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu na závěrečném koncertě Dvořákovy Prahy | foto: Dvořákova Praha

Z orchestrálních koncertů (festival nabízí i komorní řadu či Rodinný den) vyslechnutých poslední festivalový týden žádný neskončil vyloženým zklamáním.

Sledovat brilantní výkon pianisty Borise Giltburga, jenž v Rachmaninově Klavírním koncertu č. 3 za doprovodu České filharmonie a dirigenta Tomáše Netopila překonával všechny záludnosti tohoto partu nadlidským, přitom uvolněným způsobem, byl zážitek. Stejně jako poslechnout si Symfonii č. 3 od Aarona Coplanda, s jeho slavnou Fanfárou pro obyčejného člověka. I proto, že se trochu vymykala z festivalové dramaturgie.

Člověk si jen položil otázku, zda je nutné, aby se na takto prestižní přehlídce Česká filharmonie v rámci svých několika večerů prezentovala i hudbou klasicismu a dokonce baroka, když v těchto stylech není zcela doma, takže mistři z doby před 19. stoletím jí znějí pořád spíš romanticky.

To by chtělo dirigenta-specialistu. Hvězdou dotyčného večera byl pianista András Schiff, který se dokáže ponořit do hlubin hudby J. S. Bacha a s lehkostí a oduševnělostí přednést Mozarta. Jako dirigent řídící hudebníky od klavíru je solidní – nic méně, nic více. A vnést něco vlastního, osobitého do takového díla, jako je Beethovenova Symfonie č. 3, to už je úplně jiná věc. Tady jsem prostě registrovala stokrát slyšenou skladbu bez nějakého silnějšího dojmu.

Výkony, které měly opravdu festivalový punc, a při cestě domů naopak doznívaly v uších, se daly slyšet od Tonhalle Orchester Zürich s Paavo Järvim, od Izraelské filharmonie, Vídeňských filharmoniků i České filharmonie – především když ji vedl finský dirigent Sakari Oramo, s nímž provedla Brahmsovo Německé requiem ve spolupráci s Pražským filharmonickým sborem.

Zahraje 12 cellistů

Také závěrečný koncert, na němž vystoupil Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým šéfem Petrem Popelkou zapůsobil dojmem pečlivé práce s orchestrem a přesným, energickým hraním. V Klavírním koncertu č. 1 od Johannesa Brahmse podal britský sólista Paul Lewis sólový part jako neokázalý, hloubavý dialog s orchestrem.

Symfonická báseň De profundis od Vítězslava Nováka, komponovaná ve válečných letech, byla zajímavou kontrastní „vsuvkou“ před závěrečným Dvořákovým Te Deum. Český filharmonický sbor Brno je ve zvuku štíhlejší a komornější než jeho pražský „kolega“, ale v této odlišnosti je i jeho přednost.

Sopránový sólový part není vhodný pro hlas Simony Šaturové, který se hlavně ve středních polohách ztrácel. Slovenský basista Jozef Benci doslova dul z plných plic, místo aby hlasem něco skutečně přednášel. Předvádění zvuku ještě nemusí být zpěv. Se sólisty festival letos neměl štěstí, kvalitně obsazeny nebyly ani party v Německém requiem. I takové detaily se u ambiciózního podniku, jakým je Dvořákova Praha, počítají.

Udržet stávající vysokou úroveň i v dalších letech a festival dál rozvíjet je úkol pro jeho management. Je logické, že festival se dramaturgicky odpichuje od Antonína Dvořáka a krouží kolem něj. Tak by to mělo zůstat i do budoucna. V tomto roce například položil důraz na jeho přítele a letošního jubilanta Johannesa Brahmse.

Nicméně Dvořák psal ve své době hudbu novou, soudobou. Dnešní nová hudba není v programu Dvořákovy Prahy příliš zastoupena, určitě ne tak, jak to v posledních letech dělá Pražské jaro ve svém – poměrně vyhraněně experimentálním – cyklu Prague Offspring.

Skladbu Ďábelský rozmar od Jiřího Gemrota (Lesní scény od Jana Ryanta Dřízala jsem neslyšela), která zazněla v rámci večera Akademie klasické hudby, lze považovat za drobný pokus Dvořákovy Prahy, jak jít zase jinou cestou, zaujmout širší publikum vážné hudby (které je samo o sobě minoritní) a přitom neslevit z uměleckých nároků. Vždyť Dvořák s dobovým publikem komunikoval – často přímočaře, ale pod vstřícným povrchem jeho hudby se skrývá vysoká hudební inteligence. Tady je možná jedna z inspirací pro festival do budoucna.

K ohlédnutí za festivalem nutno připojit i pochvalu za pečlivě a přehledně vypracované tištěné programy i za celý jednoduchý, ale zřetelný vizuál. První dny festivalu navíc ozvláštnila před Rudolfinem instalace americko-tureckého výtvarníka Refika Anadola nazvaná Dvořákovy sny.

Tento průnik do skladatelovy hlavy vznikl za pomoci umělé inteligence. Je fakt, že kromě občasného zjevení tváře připomínající tu Dvořákovu v prolínajících se tvarech a barvách nebylo moc jasné, proč jsou to sny zrovna Dvořáka a ne kohokoli jiného. Ale podívaná to byla atraktivní a přitahovala kolemjdoucí.

Letošní ročník festivalu, který měl podle pořadatelů rekordní návštěvnost, tedy skončil, nicméně jednu akci Dvořákova Praha ještě chystá na 29. listopadu - v tento den bude předána Cena Antonína Dvořáka, kterou letos obdrží Panochovo kvarteto.

Skutečnost, že ocenění putuje k hráčům na smyčce, podtrhne i účast unikátního souboru 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků, kteří zahrají úpravy skladeb různých žánrů, samozřejmě včetně Antonína Dvořáka.

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

SÓLO PRO MORÁVKA: O jednom velkém závodě a jak se tatínek mocně spletl

27. dubna 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

TELEVIZIONÁŘ: Veterán stihl jednapadesát bitev a cestu kolem světa

27. dubna 2024

Jednomístný stíhací letoun, symbol britských ozbrojených sil za druhé světové války, se s odstupem...

RECENZE: Rod spojený Trautenberkem představuje Dynastie Prachařů

27. dubna 2024

Premium Ilja Prachař, David Prachař, Jakub Prachař. Tři generace jednoho rodu tvoří podstatu sobotního...

RECENZE: Uvolněný, bezprostřední večírek. Anna K. pokřtila album Údolí včel

26. dubna 2024  19:50

Premium Zpěvačka Anna K. pokřtila v pražském Foru Karlín aktuální album Údolí včel – za titulní skladbu...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...