DJ Orbith

DJ Orbith | foto: Archiv

DJ Orbith na „černé“ listině

  • 8
Známý brněnský dýdžej poslal svůj článek na web neonacistické organizace Národní odpor a rozdělil tím taneční scénu.

Takový poprask už na české taneční scéně nebyl pěkně dlouho. Z internetových diskuzí se celá kauza postupně přenesla do oficiální roviny, když se klub Roxy a Radio 1 od dýdžeje Orbitha veřejně distancovaly.

Co se stalo? Orbith, jeden z našich nejpopulárnějších dýdžejů, napsal článek  o tom, jak byl na konci června přepaden a okraden o mobilní telefon na romském sídlišti Chánov v Mostě. A poslal ho na web české neonacistické organizace Národní odpor, kde ho s chutí okamžitě zveřejnili. „Cikáni byli odjakživa zvyklí kočovat mezi městy, tak jim zbytečně nedávejme byty, které by si zasloužily slušné rodiny a ne tato individua,“ píše mimo jiné Orbith v článku, pod který se podepsal svým občanským jménem Aleš Gehringer.

Toho si všiml novinář Pavel Eichler ze severu iDNES, který ultra-pravicovou scénu dlouhodobě monitoruje a informoval o tom na svém blogu. Tím se rozjela lavina. Orbith dodnes tvrdí, že nemá s neonacismem nic společného, že svůj pochybný „článek“ rozeslal na vícero adres (včetně „několika rómských organizací“)  a že neměl ponětí, že za webem Odpor.org stojí neonacisté.

Prý se domníval, že jde o „web nadšenců, kteří jsou zapálení pro svoji vlast.“  Filteru Orbith řekl: „Já si myslím, že celá kauza je spíš souboj Pavla Eichlera vs. web Národního odporu. Já jsem to samozřejmě napsal v afektu – když tě prostě někdo s nožem přepadne, tak jsi tím dost ovlivněnej. Mně přijde, že kdybych to poslal na web KSČM, tak na mě pak vytáhnou Stalina a gulagy.“

Vzhledem k tomu, že na zmíněném webu opravdu není problém najít otevřeně štvavé rasistické a neonacistické články, tohle vysvětlení některým lidem nestačilo. První oficiálně reagoval pražský klub Roxy, který vydal prohlášení, že přerušuje s Orbithem, který byl v Roxy rezidentem noci Elektra, spolupráci. "Jestliže dj Orbith považuje za nutné přispívat na stránky Národního odporu a tím rasovou nesnášenlivost podporovat, my považujeme za nutné s takovým člověkem do budoucna přestat spolupracovat," píše se v prohlášení.

„Co se týče Roxy, tak já si spíš myslím, že za tím stojí Pražská židovská obec, která Roxy vlastní, že tam byl nátlak z týhle strany,“ kontruje poněkud překvapivým způsobem Orbith a nezdá se, že tentokrát by byl v nějakém afektu. Klub Roxy každopádně nebyl jediný, brzy jej následovalo i pražské Radio 1, jehož vedení požádalo své dýdžeje interním mailem o vynechání Orbitha z playlistů.

 „Pokud by dopis zveřejnil u sebe, dobře, je rasista. Ale poslat ho ještě cíleně na neonacistický web a s takovýma pseudoargumentama? My otevřeně říkáme stop, my neonacisty podporovat nebudeme. A je nám jedno, jestli nám někdo bude pak vyhrožovat, to je jejich problém. My jsme prostě striktně proti rasismu,“ řekl Filteru Saša Michailidis, ředitel Rádia 1.

To vyprovokovalo ke zcela opačné reakci moderátora Rádia 1 Bélu En, který se na svých stránkách Orbitha zastal s tím, že „jedna chyba z vás rasistu nedělá“ a dokonce se pokusil obhajovat některé Orbithovy pobuřující výroky. Ve fóru na Orbithových stránkách  mu pak vyjádřil podporu i Tomáš Ondráček z brněnského klubu Fléda: „Na Elektře ve Flédě napevno zůstává Aleš jako jediný a správný resident, tento humbuk a hon některých lidi nám přijde směšný. Tento hon jsem nejdřív bral s úsměvem a pak mi z něj začalo být prostě na blití.“

Kauzy se pak samozřejmě chytil i samotný Národní odpor, který se svého „dopisovatele“ zastal v článku s názvem Jsou názory DJ Orbitha opravdu podivné?. Autor podepsaný jako Petr ANR v něm mimo jiné píše: „Nenávist k nim (romům – pozn. redakce) je prostě všeobecná a daná téměř každému člověku.“ Aha...

Co je Národní odpor:
Nebezpečná neonacistická organizace. K nacismu a jeho symbolům se otevřeně hlásí, součástí její ideologie je i antisemitismus. Stránky odpor.org jsou zaregistrovány v USA, protože jejich obsah není v souladu s českým právem.