Bratr mi navrhl, ať hraju místo táty, líčí Fedor Frešo mladší

  10:56aktualizováno  10:56
Slovenské kapely Collegium Musicum a Fermata budou 22. ledna hrát v pražském Lucerna Music Baru. Spojuje je osobnost Fedora Freša, který s nimi hrál a jenž loni nečekaně zemřel. Legendárního hudebníka si připomenou a v sestavě Collegia jej na baskytaru nahradí jeho syn Fedor Frešo mladší.

Fedor Frešo s kapelou Collegium Musicum | foto: Dalibor Puchta

„Po otcově smrti jsem si telefonoval s bratrem a přemýšleli jsme, kdo by mohl hrát v Collegiu, a on mi zakřičel do ucha: Ty tam hraj! Byla to pro mě výzva. Postavit se na pódium jako Fedor Frešo mladší a hrát party Fedora Freša staršího není nejlehčí věc na světě. Ale dopadlo to dobře. Zahráli jsme v Bratislavě a chceme pokračovat,“ líčí Frešo, jak se do sestavy kapely dostal.

Fotogalerie

S Collegiem už v té době jezdil coby zvukař, takže nepřišel jako vetřelec. Na druhou stranu jej neznali v roli muzikanta a Frešo se domnívá, že možná ani nevěděli, že hru na basu studoval, byť se jí následně profesionálně nevěnoval. „Mohli si myslet, že synáček ve svém smutku chce hrát otcovy písničky,“ připouští. „Ale zkusili jsme to a Fero Griglák i Martin Valihora byli spokojení. Samozřejmě jsem doma hodně cvičil a potkávám se často i s klávesistou, který nahradil Mariána Vargu. Takže je za tím dost práce,“ dodává Frešo.

Dvojkoncert slovenských hvězd doplní další legenda, a to skupina Fermata, která vznikla roku 1973 a patří ke světové špičce jazz roku. Dále se v Praze představí Petra Börnerová trio – projekt české zpěvačky Börnerové, slovenského hudebníka Tomáše Bobrovniczkého a jejich devítiletého syna Tomáše, který hraje na bicí. Repertoár tria je postaven na převzatých i vlastních folk-bluesových písničkách. „S otcem nahráli cédéčko, myslím, že je sám oslovil, protože se mu ten projekt líbil,“ dodává Frešo.

Frešo starší by měl narozeniny 6. ledna, bratislavský koncert vyšel na den přesně, v Lucerna Music Baru se bude na hudebníka vzpomínat o něco později, ale neméně intenzivně. „Koneckonců v Praze působil, když hrál v Blue Effectu, nějaký čas tam bydlel a Praha je takové naše spřátelené město,“ říká Frešo.

U příležitosti muzikantových nedožitých narozenin se bude také předávat Hudební cena Fedora Freša, kterou chtějí jeho synové udílet každoročně. Výtvarník Viktor Frešo vytvořil podobu ocenění.

„Otec nikdy nedostal žádnou cenu, což mu sice nevadilo, ale my jsme si řekli, že by bylo dobré vymyslet cenu pro lidi, kteří hudební scéně něco přinesli, ale nejsou tolik vidět. Nemusí to pokaždé být pětapadesátiletý bigbíťák, může to být i někdo mladý,“ líčí Fedor Frešo. První ocenění dostal jeden ze zakladatelů slovenského rocku Jozef Barina, českého laureáta zatím Frešo prozradit nechce. „Přijďte a nechte se překvapit,“ láká na koncert.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Do Prahy míří divný folkař se srdcem hippeho Devendra Banhart

Devendra Banhart na hudebním festivalu Colours of Ostrava

Prostřední jméno má po postavě ze Star Wars, svého času randil s herečkou Natalií Portmanovou, přitom vyrůstal v...

Virtuózní metalisté Dream Theater připomenou živě svou nejlepší desku

Dream Theater

Bravurní instrumentální výkony, panoramaticky vystavěné skladby a koncerty, nad jejichž provedením se tají dech. I to...

Mňága je koncertní kapela, neřešíme, kolik prodáme cédéček, říká Fiala

Petr Fiala z Mňágy a Žďorp v pražském Foru Karlín (12. prosince 2017)

Rocková kapela Mňága a Žďorp právě vydala své nové album Třecí plochy. Okolnosti vzniku nové nahrávky osvětluje její...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz