RECENZE: Panu učiteli s láskou hrají Clapton, Knopfler a další

  7:25aktualizováno  7:25
Před rokem zemřel jeden z nejvlivnějších kytaristů a skladatelů J. J. Cale. Jeho kolegové natočili vzpomínkové album jeho písní.

J. J. Cale a Eric Clapton | foto: Warner Music

The Breeze (obal alba)

The Breeze (obal alba)

Album The Breeze se prodává na jméno Erika Claptona, nejznámějšího z potenciálních žáků J. J. Calea. Pro něj byl vloni v červenci zemřelý hudebník jedním z hlavních vzorů, ne-li vůbec nejdůležitějším.

"Slovy se ani nedá vyjádřit, co pro mě znamená jak hudebně, tak jako člověk... a už ho nechci přivádět těmihle ódami do rozpaků, protože je navíc opravdu skromný," řekl na jeho adresu Clapton.

The Breeze

Eric Clapton And Friends

Surfdog Records 2014

Hodnocení­: 80 %

A svůj idol skutečně neváhal zmínit při žádné příležitosti, přestože sám je mnohem slavnější, než J. J. Cale kdy byl. Kdyby z coververzí Caleových skladeb Cocaine a After Midnight neudělal Clapton už před lety trvalou součást svého repertoáru, jejich autor by nejspíš zůstal lokální hvězdou oklahomského okresu Tulsa.

A když v roce 2006 Clapton s Calem natočili desku  The Road To Escondido, bylo to skutečné vyznání lásky talentovaného žáka "panu učiteli". Recenzi alba najdete zde.

Kapela plná legend

JJ Cale

J. J. Cale

Protože je však album, jehož název bezpochyby inspirovala Caleova známá píseň Call Me The Breeze, podepsáno Eric Clapton and Friends, pohleďme, kteří další přátelé skládají Caleovi poctu.

Mezi nejznámější jména patří britský kytarista Mark Knopfler, jenž se přibližuje svým hráčským stylem i jakýmsi klidem, pro jeho hudbu příznačným, Caleovým nahrávkám možná ještě víc než sám Clapton. A z jeho podání písně Someday je tohle naladění jednoznačně patrné.

Protože Caleova hudba byla vždy křížencem blues, rockabilly, country a jazzu, je logické, že nemohl chybět Willie Nelson, který k většině těchto žánrů má velmi blízko a jeho hra na kytaru je neméně originální. Písnička Songbird by krásně zapadala do kteréhokoli z jeho nejlepších alb.

Tom Petty

Tom Petty

Rocker Tom Petty patří také k dlouholetým obdivovatelům J. J. Calea, jeho písničky měl už v dřívějším repertoáru, a na desce The Breeze patří duety s Claptonem Rock And Roll Records a I Got the Same Old Blues k tomu nejlepšímu. Mají skutečně podmanivou caleovskou atmosféru a přitom ji posouvají kamsi do rozmlženého tajemna.

Mladší generaci zastupují třeba John Mayer nebo famózní slidekytarista Derek Trucks. A prvoligově je obsazena i doprovodná kapela, v níž zasedly nástrojové legendy vesměs claptonovského okruhu a kalibru steelkytaristy Grega Leisze, basisty Nathana Easta či bubeníka Jima Keltnera. A i když Caleova naprostá originalita je jen jedna, tvůrci alba The Breeze se k ní přiblížili.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

Královna písničkářka I. Jen čert ví, proč Navarová své šedesátiny neoslaví

Zpěvačka Zuzana Navarová

Zuzaně Navarové by právě bylo šedesát let. Hlas Nerezu a folková průkopnice však téměř před patnácti lety zemřela na...

Víte, že jsem skvělý, líčí Liam Gallagher před pražským koncertem

Glastonbury 2013 - Liam Gallagher a Beady Eye

V pátek bude hlavním tahákem festivalu Metronome zpěvák Liam Gallagher. S bratrem Noelem sice stále nemluví, ale v...

Najdete na iDNES.cz