Claptonův kytarový mejdan objevuje nováčky i potvrzuje jistoty

  12:01aktualizováno  12:01
Každé tři roky pořádá Eric Clapton benefiční koncert Crossroads na podporu stejnojmenného centra pro léčení drogově závislých na karibském ostrově Antigua. Letos v dubnu se sešli nejlepší kytaristé světa už počtvrté, a jak se stalo tradicí, sestřih z festivalu vyšel na dvojalbové nahrávce.

Crossroads Guitar Festival 2013 - Eric Clapton | foto: Crossroads/Kevin Mazur

Crossroads 2013 (obal CD)

Crossroads 2013 (obal CD)

Sestavu hvězdných hostů nevybírá žádný pan Chytrý, nýbrž Eric Clapton sám. A snaží se tak dát světu zprávu, které hráče na nástroj, jejž sám tak mistrně ovládá, považuje za skvělé. Většinou zve žijící klasiky, ale tu a tam i své nové objevy.

Výjimkou nejsou zajímavé muzikantské kombinace, které by se při jiné příležitosti sešly jen těžko. Je přirozené, že hlavním dorozumívacím jazykem je tu blues a z něj odvozené druhy rocku, okrajově i country a trocha jazzu.

Fotogalerie

Tentokrát se na pódiu newyorské Madison Square Garden, kde se festival Crossroads odehrával poprvé, sešlo tolik muzikantů, že se ani všichni na nahrávku nevešli. To je případ bluesmana B. B. Kinga nebo jazzrockových Allana Holdsworthe či Johna Scofielda.

Z nejmladších hudebníků se zde objevil čtrnáctiletý Quinn Sullivan, který má na kontě už dvě alba a zdatně sekunduje naopak jednomu z nejstarších a stále tvůrčích kytaristů, sedmasedmdesátiletému Buddymu Guyovi, a velmi zajímavý sedmadvacetiletý písničkář Blake Mills, se kterým jamuje geniální čtyřiatřicetiletý slidekytarista Derek Trucks.

Na Crossroads jsou vždy vítány příspěvky hudebníků, kteří buď stojí žánrově poněkud mimo hlavní proud zde hrané hudby, jako je vynikající hráč na akustickou kytaru Earl Klugh či jazzový kytarista Kurt Rosenwinkel, anebo hudebníků, kteří patří mezi muzikanty a fajnšmekry k uctívaným ikonám, ale širší publikum je příliš nezná.

To je třeba případ louisianského slidekytaristy Sonnyho Landretha nebo již sedmdesátileté countryové veličiny Alberta Leeho.

Crossroads Guitar Festival 2013 - Eric Clapton a The Allman Brothers (vlevo

Eric Clapton a The Allman Brothers (vlevo Warren Haynes)

Samozřejmě nejvíc pozornosti se asi bude soustřeďovat na ta nejznámější muzikantská jména, případně skladby. Především samotného Claptona. Dvojalbum otevírá dvěma ze svých největších hitů Layla a Lay Down Sally v unplugged verzích.

Zhruba v polovině jamuje s legendami jižanského rocku The Allman Brothers (v jejichž kádru dnes figurují Warren Haynes a Derek Trucks, kteří založení a nástup slávy kapely nepamatují vůbec nebo jen jako malé děti) a nahrávku uzavírá čtyřmi kusy.

Crossroads Guitar Festival 2013 - Eric Clapton a Keith Richards

Eric Clapton a Keith Richards

Poslední z nich je zvěčnělá creamovská Sunshine Of Your Love v plném nasazení, nejzábavnější bezpochyby krásně rozhrkaný jam s Keithem Richardsem, který zpívá slavné blues Key To The Highway.

Přehlídku velkých hvězd pak doplňují jistoty jako Jeff Beck, Taj Mahal, Jimmie Vaughan, Robert Cray, Keb' Mo', John Mayer či Gary Clark Jr., kteří na Claptonových "kytarových mejdanech" patří takříkajíc k inventáři.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Garbage do Prahy nepřijedou. Pořadatel nabízí slevu na slovenský koncert

Kapela Garbage

Kultovní americká kapela Garbage, která se v pondělí 24. června měla po dlouhých letech vrátit do Prahy, nakonec...

Královna písničkářka I. Jen čert ví, proč Navarová své šedesátiny neoslaví

Zpěvačka Zuzana Navarová

Zuzaně Navarové by právě bylo šedesát let. Hlas Nerezu a folková průkopnice však téměř před patnácti lety zemřela na...

V chrámu klasiky budou znít hity muzikálů jako Whisky, to je moje gusto

Květa Fialová a Olga Schoberová coby Tornádo Lou a Winnifred ve filmu...

V pražském Obecním době, svatostánku klasické hudby, budou znít populární melodie z českých filmů a muzikálů. Koncert...

Najdete na iDNES.cz