Oživit neznámou píseň je pro nás nejvíc, řekl Holas z Čechomoru Za scénou

  15:57aktualizováno  5. října 11:21
Už 30 let kapela Čechomor živelnými lidovkami v moderním hávu baví české i slovenské posluchače. Do čtvrté dekády vstupuje s novou deskou Nadechnutí. “Nejdůležitější pro nás je, že posluchači si všimnou písně, která byla dlouho schovaná a začnou si ji sami zpívat,” řekl houslista Karel Holas Za scénou.

V kapele začal Holas působit v roce 1994. O úspěchu lidové hudby v rockovém hávu nepochyboval ani jednou. „Věřil jsem tomu od začátku, protože jsem měl zkušenosti s oblibou keltské hudby ve Francii, kde na ni chodí desetitisíce lidí,” vysvětlil.

Fotogalerie

„Ty písně jsou staré a prověřené. Zpívá se stále o tom samém - lásce, smrti, práci nebo hospodě,” říká a dodává, že hodně skladeb putovalo po celém české území. Jedna a ta samá píseň se tak dá najít v moravské či české úpravě. „V Čechách jsou typické dva klarinety, dudy a housle, na Moravě zase spíše cimbál,” popisuje.

Kromě hry na housle Karel Hlas v Čechomoru zastupuje i funkci druhého hlasu. „Poté, co odešel ze světa Jiří Břenek, mi František Černý řekl, že teď musím začít zpívat já, tak jsem začal,” vzpomíná.

Hádky ve dvojici Černý-Holas údajně příliš nehrozí. „Na to se známe už moc dlouho. Víme, co od sebe čekat. Někdy ale přijde na spory, obzvlášť když se dělá nová hudba. To pak hledáme kompromisy,” říká.

Za scénou

Za scénou je pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv, kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde). Moderuje Monika Zavřelová.

Logo pořadu Za scénou

Rodák ze Svitav je známý také jako zakladatel skupiny České srdce. Hru na housle vystudoval na brněnské Státní konzervatoři. Už v prvním ročníku se však rozhodl, že klasické hudbě svůj život nezasvětí. „Když jsem poprvé slyšel koncert Etc..., kde hrál Jan Hrubý na housle, tak jsem si uvědomil, že to chci dělat taky,” popisuje.

Třicetileté oslavy kapela uzavře sérií koncertů, na kterých oživí skladby z nejznámější desky Proměny. Společně s dirigentem Adamem Sztabou i zpěvačkou Martinou Pártlovou Čechomor zamíří 14. října do ostravského Gongu, 17. října do brněnského Bobycentra a 21. října do pražského Rudolfina, kde zahraje hned dvakrát. V plánu jsou také vánoční koncerty.

Kapela Čechomor vznikla v roce 1988 jako 1. nezávislá českomoravská hudební společnost. Na kontě má několik platinových desek, ocenění Anděl, Křišťálový glóbus z Karlových varů i Českého lva za film Rok ďábla.

Autor:

Nejčtenější

Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

Režisér Václav Marhoul v diskusním pořadu Rozstřel. (23. září 2019)

Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že...

RECENZE: Dagmar Havlové se loučení s Divadlem na Vinohradech nevyvedlo

Záběr z představení Návštěva staré dámy

Hlavní rolí v klasickém dramatu Návštěva staré dámy se rozhodla Dagmar Havlová rozloučit se svým působením v pražském...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

RECENZE: Vladimír Mišík na novém albu překročil svůj stín

Vladimír Mišík

Jedním z nejvýraznějších momentů letošního roku, alespoň co se týče hudby týče, je nové album Vladimíra Mišíka. Klasik?...

Jsme vlci, ne beránci. Richard Müller s hosty opět zavítá do penziónu Svět

Zpěvák Richard Müller (uprostřed) vyráží na speciální turné, doprovodí ho...

Zpěvák Richard Müller se 21. října vydá na turné, v rámci něhož zavzpomíná na slavnou desku V penziónu Svět. Přizve si...

RECENZE: Těžké začátky génia aneb když Dvořák neuměl komponovat

Kateřina Kněžíková, Richard Samek a dirigent Tomáš Brauner při provedení Krále...

Slyšet o přestávce koncertu vtípky na účet skladatelských (ne)schopností Antonína Dvořáka je hodně zvláštní. Nešlo se...

OBRAZEM: Jako když jdete do rvačky. Ben Cristovao si poradil s O2 arenou

Z koncertu Bena Cristovaa v O2 areně (21. září 2019)

Zpěvák Ben Cristovao má za sebou svůj největší koncert. Ve výběru fotografií se podívejte, jak se v sobotu večer...

Advantage Consulting, s.r.o.
SAP SD/MM SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz