A co říkáte na tohle? ptá se Karel Gott

  17:31aktualizováno  17:31
Karel Gott dnes vydává novou desku Pokaždé, která ukončila jeho několikaleté čekání na skladby od domácích autorů. Poučen úspěchem Heleny Vondráčkové a vyzván jejím týmem ke spolupráci, odložil Karel Gott i svůj pověstný vysoko zavěšený tenor. Zlatý český slavík chce být nový. "Už několik let vím, co bych chtěl zpívat. Víte, já mám nápady, ale neumím je zaranžovat, dotáhnout píseň do profesionální koncovky.

Soutěžit o nové album Karla Gotta můžete ZDE


V minulosti jsem s Ladislavem Štaidlem napsal písně Trezor, Dám dělovou ránu, později mi pomáhal Rudolf Rokl nebo Pavel Větrovec. Potřebuji komunikovat s pomocným autorem. A k tomu nyní došlo. Složil jsem tři věci. Všechno ostatní napsali čeští autoři. John Capek je vlastně také Čech, i když od svých tří let žije v zahraničí," vysvětluje Gott.

Skupina lidí kolem producenta Stana Šimora, která s vámi desku dělala, byla váš záchranný tým?
To přece nebylo tak, že by mi házeli záchranný člun v poslední fázi mé kariéry. Nová deska by měla být o tom, co toužím dělat v novém století, a zároveň z ní musí být jasné, že se za čtyřicet let v hudební branži nestydím. Chtěl jsem dát fanouškům takovou nabídku: A co říkáte na tohle?

Chci tam víc mít své životní pocity

Musíte jít s módou?
Nemusím s ní vyloženě jít, ale měl bych akceptovat trendy. Sleduji třeba rockové zpěváky Bon Joviho, Stevena Tylera z Aerosmith, kteří mají dobrý melodický hlas a kteří i ve výškách zpívají naplno. Jeden takový vokál jsem si napsal v písni Jestli tě budu mít rád. Díky kytaristovi Charlie Blažkovi jsem dokázal dovést své nápady do konce. Píseň byla za hodinu hotová. Balady Isabel a Už vítr to svál zase reflektují, že rád poslouchám měkce posazené hlasy soulových skupin, jako jsou Boyz II Men.

Avšak vy jste asi natrvalo spojen s představou zpěváka, jenž šplhá do výšek.
Interpretace písní není přece jenom o výškách jako ve vrcholovém sportu. Mnozí autoři i v Německu mi posílají takové skladby. Oni vycházejí z toho, co bylo. Všimněte si, že se velmi daří zpívajícím hudebníkům Eltonu Johnovi, Philovi Collinsovi, Stingovi. Jen oni vědí, co chtějí zpívat, a dokážou si píseň vyrobit. Někdy jsem jim záviděl, že se umějí sami doprovázet. Víte, chci být v té muzice více přítomný, dostat do nahrávání svůj životní pocit. Ty ujeté kilometry, jak jsme říkali ve studiu.

Proč jste zvolili tak široký žánrový rozstřel?
Mám chuť dělat výlety do různých žánrů. Myslím, že v žádné poloze nepůsobím nepřirozeně. A jsou to výlety dost různorodé. Když jsem slyšel vitální píseň Sex Bomb, kterou zpívá Tom Jones, napadl mě slogan James Bond. Odpíchl jsem se od něj k úplně jiné melodii, kterou jsem přinesl do dílny Petra a Pavla Ormových. Složili mi píseň, která je vtipnější než sama Sex Bomb. Věděl jsem, že bondovský text musí napsat Ondřej Hejma, který v osmdesátých letech perfektně podomácku daboval krimi filmy z videokazet. Včetně gangsterské nebo policejní hantýrky. Na píseň James Bond děsně věřím.

Ozval se vám někdo mimo váš obvyklý okruh spolupracovníků, posílají vám třeba různí autoři své nahrávky?
Jednou jsem si veřejně postěžoval, že nikdo pro mne nenapíše kloudnou věc. Najednou jsem měl v každodenní poště balíky s všelijakými demosnímky.

Poslechl jste si je všechny?
Jistě. Co kdybych objevil skvělý nápad, se kterým se pak dá pracovat? Nepodceňuji žádnou poslanou kazetu.

Objevil jste něco pro sebe?
Zatím ne. Když autorům nahrávky vracím, snažím se jim vysvětlit, že dneska se pracuje týmově. Tým musí zkoušet, opracovávat materiál, debatovat o něm. Mezi dvanácti písněmi, které jsou na nové desce, mi žádná nepřišla poštou.

Karel Gott
Pokaždé

1 Pokaždé (zavolám Tě zpátky)
2 Jestli Tě budu mít rád
3 Isabel
4 Jako James Bond
5 V zákoutích tvých promenád
6 Náhodou
7 Stíny dvou
8 Už vítr to svál
9 V zahradě snů
10 Tancuj Karolíno
11 Vím, jak dá se žít
12 Ve tvých zátokách
Trh je neúprosný

Tom Jones prožil jakousi revitalizaci, když se na desce Reload setkal s mladými muzikanty. Ovlivnil vás?
To byl dobrý projekt! Obdivuji jeho muzikálnost a chuť podnikat hudební výlety. Přitom si prožil období, kdy zpíval v Las Vegas staré hity a nehnul se dopředu. Ale měl ohromný sexappeal. Pódium bylo poseté klíči od hotelových pokojů. Ženy mu je házely místo květin. A dneska získává nové publikum. Nedávno jsme si mohli ověřit i v Praze, jak to bralo mladé lidi.

Do jaké míry vás oslovil návrat Heleny Vondráčkové?
Úspěch se dostavil, když se do toho všichni i s Helenou pustili bez bázně. Trh je neúprosný. Neúspěch by také mohl znamenat poslední pokus. Při propadáku to totiž odnese příští produkce, jestli k ní ovšem vůbec dojde. Navíc u ženy je změna stylu vždycky těžší než u zpěváka v tomto věku.

Čeho jste se obával vy?
Obával jsem se výběru písní, a že si nebudeme rozumět v tom, co mám zpívat. Spolupracovníci akceptovali, když jsem řekl: Toto není moje poloha. K nějakému kompromisu mezi námi samozřejmě došlo. Ale s výsledkem jsem velmi spokojen. Lidi na mně určitě poznají, že jsem o tom přesvědčen. Jenže natočením alba práce nekončí. Přijde koncertování nebo vystupování v televizi. Mám také dlouhý seznam rádií z celé republiky, která musím objet. V jednom dni jich navštívím třeba šest.

Máte to zapotřebí?
Musí to být. Při množství nahrávek, které si lidi můžou vybrat, se má zpěvák připomínat. Nechci to podcenit. Novinky obvykle mají těžkou pozici.

Máte rád jazz. Proč na desce není?
S jazzem jsem vlastně začínal před čtyřiceti lety. Ale dnes by to už bylo úplně jinde. Jazz se do sestavy písní nehodil. Vedle tohoto projektu si dělám radost s big bandem, který řídí Felix Slováček. Když jsme viděli reakce publika a šťavnatost bandu, rozhodli jsme se, že s takovými muzikanty půjdeme do studia a natočíme to. Jsme teprve u deváté písně. Už druhý rok vybíráme z různých sinatrovek. Slyšeli jsme námitky, že taková deska nebude nikoho zajímat. Asi jsme z toho byli zbytečně ustrašení. Najednou vidím, že Robbie Williams vydal desku Swing, When You're Winning. Až vyjde naše album, určitě budou lidi říkat: oni kopírují Williamse, který vedl se swingem evropskou hitparádu.

Tenor a počítače

Je slyšet, že jste pracovali s elektronikou, která upravovala zvuk živých nástrojů. Jak se na to díváte?

I při seberafinovanějších efektech má muzika znít živě. Všechno by se mělo podřídit náladě písničky. Vím, že v minulosti zvukové nebo technické revoluce pomohly mnoha interpretům. Ve čtyřicátých letech to byl třeba Bing Crosby. Věrnost jeho hlasu vyvolala při poslechu desky u žen iluzi, že zpěvák je v jejich pokoji. Kdyby začal o deset let dřív, možná bychom ho dnes neznali. Dnes vím, proč je tolik zpěváků. Snad každý průměrně talentovaný interpret zní čistě. Falešný tón mu počítač opraví.

Vadí vám to?
Pro urychlení práce ve studiu je to příjemné. Rád se vracím k podstatě, když se při živém hraní jeden muzikant inspiruje druhým. K tomu došlo v případě nového alba, i když vím, kde zasahovala technika.

Je vaše místo v českém popu jednou provždy dané?
Ne. Stále si musím hledat místo pro sebe v tom, co je lidem v médiích nabízeno. V roce 2002 nemůžu produkovat starogottovský sound, držet se jen tenorové polohy. Něco jiného je samozřejmě koncert, který můžu zpestřit nějakou árií nebo typickým tenorem.

Karel Gott při svém vystoupení na světové výstavě Expo 2000, kde 7. června proběhl národní den České republiky.

V Německu stále velmi populární zpěvák Karel Gott uspořádal 7. června na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru autogramiádu při příležitosti národního dne České republiky.

Karel Gott v ulicích New Yorku, v den svého koncertu v prestižní Carnegie Hall.

Karel Gott pózuje před plakátem, který zve na jeho koncert v prestižní Carnegie Hall.

Karel Gott a Helena Vondráčková během vystoupení v prestižní newyorské Carnegie Hall.

Karel Gott a Helena Vondráčková během koncertu v prestižní newyorské Carnegie Hall.

Karel Gott převzal cenu z rukou kajakářky Štěpánky Hilgertové.

Karel Gott vystoupil 11. prosince 2000 v bratislavské sportovní hale Na Pasienkoch.

Lucifer Karel Gott se sice smál, ale malá holčička v mámině náruči byla z jeho pekelnické vizáže vyděšená a setkání s božským Karlem oplakala.

Nová přítelkyně pokárala Karla Gotta.

Karel Gott s Ivanou Macháčkovou

Karel Gott získal cenu TýTý v kategorii zpěvák.

DJ Bobo a Karel Gott.

Karel Gott nastupuje do žlutého ´bavoráku´

Karel Gott přišel velkoryse na křest knihy, kterou o něm napsala jeho bývalá milenka Marika Sörösová, ačkoliv ji předtím nečetl.

Stálice české popmusic Karel Gott.

Karel Gott, 60. léta.

Karel Gott, 70. léta.

Karel Gott, 80. léta.

Karel Gott, 90. léta.

Karlu Gottovi přišla popřát i první dáma ČR - Dagmar Havlová.

Karel Gott - Pokaždé. Obal alba.

Herečeky Stela Zázvorková, Jiřina Bohdalová a Jiřina Jirásková přišly poblahopřát Karlovi Gottovi k jeho šedesátým narozeninám

Čerstvý šedesátník Karel Gott na svém narozeninovém koncertu

Karel Gott s jedním ze svých obrazů

Karel Gott doma, ve svém soukromí.

Karel Gott se chystá na své vystoupení v roli Lucipera.

Karel Gott sedí na křesle s nápisem Nejlepší hlas na světě.

Karel Gott pózuje fotografovi v zimní bundě.

Karel Gott pózuje u lampy.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

RECENZE: Cristovao se pitvoří až příliš. I vulgarismů by mohlo ubýt

Ben Cristovao

Někdejší finalista SuperStar Ben Cristovao se nestáhl do ústraní, pracoval na sobě a k překvapení mnohých ohlásil...

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz