Zemřela herečka Katharine Hepburnová

  12:41aktualizováno  12:41
Ve věku 96 let zemřela v Connecticutu americká herečka Katharine Hepburnová. Jednu z posledních velkých legend stříbrného plátna trápila v posledních letech řada zdravotních problémů. Rodina uvedla jako příčinu úmrtí vysoký věk. Se čtyřmi Oscary je Hepburnová nejúspěšnější herečkou filmové historie.

Ctižádostivá a cílevědomá žena se svým výjimečným zjevem vymykala ideálům 30. let. Hepburnová nikdy nebyla považována za krásku, ale její oduševnělá tvář, vysoká štíhlá postava a osobní kouzlo, to vše režiséry a producenty přitahovalo.

Slavný režisér George Cukor o ní jednou prohlásil: "Patří do 30. let, ale podobá se jen sama sobě." Právě Cukor si mladé Katharine všiml na Broadwayi a nabídl jí roli v komedii Rozvodová záležitost (1932). Hit Malé ženy natočila o rok později.

Za roli ve snímku Morning Glory získala v roce 1933 prvního Oscara. Smělá, bystrá a vtipná, podmanivě moderní - takové postavy zprvu ztělesňovala. Klasikou je veselohra Leopardí žena (1938), kde se po jejím boku zaskvěl Cary Grant.

V roce 1942 natočila komedii Nejprve stvořil ženu, kde jí byl partnerem Spencer Tracy. Začátek své osudové lásky Hepburnová popisuje kuriózně: slavný herec ji prý před prvním setkáním považoval za lesbičku; z omylu ho ale "rychle vyvedla".

Dvě velké individuality žily v nemanželském svazku (rozvedené Hepburnové to tak vyhovovalo a ženatý Tracy se nemohl rozvést) až do Tracyho smrti v roce 1967.

Natočili spolu devět úspěšných snímků (mimo jiné Adamovo žebro či poslední a nejznámější Hádej, kdo přijde na večeři). Hepburnová si svého partnera velmi vážila: "Nemyslím si, že by bylo mnoho oslňujících herců. Spencer mezi ně patřil."

Filmům, kde hrála bez Tracyho, se už dařilo méně. Mezi nimi ale vyčnívá Africká královna (1951) s Humpreym Bogartem nebo oscarové filmy Lev v zimě (1969) s Peterem O'Toolem a nostalgický snímek Na zlatém jezeře (1981) s Henrym Fondou.

Ještě v roce 1994 se objevila po boku Anthonyho Quinna ve filmu A co když je to láska. Na sklonku života žila bezdětná legenda osaměle. Zhoršující se zdravotní stav ji nutil pobývat častěji v nemocnici než doma.

Ani její hluboký, melodický hlas už neokouzloval, jak s obdivem psal v roce 1938 československý týdeník Kinorevue. Herečka o něm s pověstnou břitkostí říkala: "Povídá se o mně, že mám hlas nenabroušené kanadské pily."

"Jestliže u filmu vydržíte, stanete se legendou. Já sama už takovou legendou jsem, protože jsem to vydržela velmi dlouho. Jsem uctívána jako památková budova," řekla před více než 35 lety.

To ale měla teprve dostat Oscary za filmy Hádej, kdo přijde na večeři (1967), Lev v zimě (1968) a Na zlatém jezeře (1981). Se čtyřmi oceněními a dvanácti nominacemi je Katharine Hepburnová nejúspěšnější herečkou filmové historie.

Katharine Hepburnová

Katharine Hepburnová

Katharine Hepburnová a Spencer Tracy

Katharine Hepburnová a Henry Fonda

Katharine Hepburnová

Katharine Hepburnová

Katharine Hepburnová

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

RECENZE: Bojový anděl Alita? Už vznikly nudnější a hloupější komiksy

Záběr z filmu Alita: Bojový Anděl

Při sledování akčního filmu Alita: Bojový Anděl, který vznikl podle japonského komiksu, je třeba na nějaký čas vyřadit...

Seriál Rodáci nevznikl na zakázku strany, řekl Jiří Adamec Za scénou

Režisér Jiří Adamec v kulturním magazínu Za scénou

Film Léto s gentlemanem je celovečerním filmovým debutem režiséra Jiřího Adamce, jinak známého televizního tvůrce. Na...

Proti okleštění Oscarů se postavili Clooney, Pitt, de Niro i režiséři

George Clooney dorazil se svou přítelkyní Stacy, která ve zlatých šatech zn.

Oscary se letos topí ve skandálech. Po odstoupení moderátora a zavržení nové ceny „popularity“ se zvedla vlna nevole i...

Najdete na iDNES.cz