Zemřela herečka Katharine Hepburnová

  12:41aktualizováno  12:41
Ve věku 96 let zemřela v Connecticutu americká herečka Katharine Hepburnová. Jednu z posledních velkých legend stříbrného plátna trápila v posledních letech řada zdravotních problémů. Rodina uvedla jako příčinu úmrtí vysoký věk. Se čtyřmi Oscary je Hepburnová nejúspěšnější herečkou filmové historie.

Ctižádostivá a cílevědomá žena se svým výjimečným zjevem vymykala ideálům 30. let. Hepburnová nikdy nebyla považována za krásku, ale její oduševnělá tvář, vysoká štíhlá postava a osobní kouzlo, to vše režiséry a producenty přitahovalo.

Slavný režisér George Cukor o ní jednou prohlásil: "Patří do 30. let, ale podobá se jen sama sobě." Právě Cukor si mladé Katharine všiml na Broadwayi a nabídl jí roli v komedii Rozvodová záležitost (1932). Hit Malé ženy natočila o rok později.

Za roli ve snímku Morning Glory získala v roce 1933 prvního Oscara. Smělá, bystrá a vtipná, podmanivě moderní - takové postavy zprvu ztělesňovala. Klasikou je veselohra Leopardí žena (1938), kde se po jejím boku zaskvěl Cary Grant.

V roce 1942 natočila komedii Nejprve stvořil ženu, kde jí byl partnerem Spencer Tracy. Začátek své osudové lásky Hepburnová popisuje kuriózně: slavný herec ji prý před prvním setkáním považoval za lesbičku; z omylu ho ale "rychle vyvedla".

Dvě velké individuality žily v nemanželském svazku (rozvedené Hepburnové to tak vyhovovalo a ženatý Tracy se nemohl rozvést) až do Tracyho smrti v roce 1967.

Natočili spolu devět úspěšných snímků (mimo jiné Adamovo žebro či poslední a nejznámější Hádej, kdo přijde na večeři). Hepburnová si svého partnera velmi vážila: "Nemyslím si, že by bylo mnoho oslňujících herců. Spencer mezi ně patřil."

Filmům, kde hrála bez Tracyho, se už dařilo méně. Mezi nimi ale vyčnívá Africká královna (1951) s Humpreym Bogartem nebo oscarové filmy Lev v zimě (1969) s Peterem O'Toolem a nostalgický snímek Na zlatém jezeře (1981) s Henrym Fondou.

Ještě v roce 1994 se objevila po boku Anthonyho Quinna ve filmu A co když je to láska. Na sklonku života žila bezdětná legenda osaměle. Zhoršující se zdravotní stav ji nutil pobývat častěji v nemocnici než doma.

Ani její hluboký, melodický hlas už neokouzloval, jak s obdivem psal v roce 1938 československý týdeník Kinorevue. Herečka o něm s pověstnou břitkostí říkala: "Povídá se o mně, že mám hlas nenabroušené kanadské pily."

"Jestliže u filmu vydržíte, stanete se legendou. Já sama už takovou legendou jsem, protože jsem to vydržela velmi dlouho. Jsem uctívána jako památková budova," řekla před více než 35 lety.

To ale měla teprve dostat Oscary za filmy Hádej, kdo přijde na večeři (1967), Lev v zimě (1968) a Na zlatém jezeře (1981). Se čtyřmi oceněními a dvanácti nominacemi je Katharine Hepburnová nejúspěšnější herečkou filmové historie.

Katharine Hepburnová

Katharine Hepburnová

Katharine Hepburnová a Spencer Tracy

Katharine Hepburnová a Henry Fonda

Katharine Hepburnová

Katharine Hepburnová

Katharine Hepburnová

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

VIDEO: Jak to celé začalo. Hlásí se The King's Man: První mise

The King's Man: První mise

Producenti zveřejnili první ochutnávku filmu The King's Man: První mise, který svou tuzemskou premiéru předběžně...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

Simba jako živý. Nový Lví král má být vyvrcholením přetočených disneyovek

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Když hrdinové animovaného Lvího krále před pětadvaceti lety pozvedli malého Simbu nad hlavu se slovy „Tohle je váš nový...

Advantage Consulting, s.r.o.
BACKEND DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz